miten pyörä toimiii.on kehuttu aivan älyttömästi.kulkeeko se todellakin asfaltilla kin todella hyvin.(mut en tarkota vertauta maantiepyöriin). hinta 750e saakohan alennusta?en kuitekaa haluu ostaa k-29 ku maksaa noi paljo enemmän.kestääkö nuo rst vita pumput.ja miten tuo deore kestää?tai miten kestää hayesin mx-4?
nishiki tr-29 2010
4
1342
Vastaukset
- Merivaan
jaksais lukea http://www.fillarifoorumi.fi/forum/showthread.php?t=29904&page=2
Itsellä on TR-29 mallia 2008.
Saattaapi mennä vähän kehumiseksi kun tuo on minun ensimmäinen ns. laatupyörä.
No kuitenkin
Etuhaarukan jousitus on turha (ja vielä tässä hintaluokassa ne on aika rimpuloita) ja ainakin itsellä ensimmäinen haarukka meni takuu vaihtoon (tosin massaa itsellä liikaa niin sekin saattoi sen rikkoa...120kiloa 50 kiloa kärryssä lisää pyörän perässä). Takuu huolto toimii ainakin bikeplanetin kyseessä ollessa enemmän kuin hyvin (sain lainapyörän huollon ajaksi ja huollon arvioitu kesto oli kaksi viikkoa mutta pyörä palautui minulle kahdessa päivässä).
siinä olikin sitten ne huonot kokemukset. Kilometrejä mun pyörällä on tullut vajaat 6tkm (enimmäkseen maantietä, jonkin verran soraa ja vähän metsäpolkuja) ja maantiellä matkapyöränä tämä toimii kuin junan vessa. Vauhdissa jää tietenkin katureille mutta rullaa kevyesti ja kun vaihtaa ne soraa kestämättömät kehda khanit (eivät kestä sapelisepeliä sitten yhtään) sileä pintaisiin pistosuojattuihin niin en itse ainakaan mihinkään hybridiin tätä vaihtaisi.
Kovemmassa maastossa tulee sitten stoppi vastaan kun huomaat tuon 28" vanteen olevan liian iso ja kankea. Lisäksi ovat vanteet turhan löysät kovaan maastoon. Metsäpoluilla pärjää hyvin, kallioilla huonommin.
Ketjut vaihdettu venymisen takia noin 5tkm kohdalla ja nyt 6tkm kohdalla tarttee varmaan vaihtaa takapakka (tai ainakin muutama ratas sinne). Jos itse olet alta satakiloinen niin tuskin tarttee vielä tässä vaiheessa niitä uusia.
Matkapyöräksi loistava, pyöräksi jolla välillä maastoon hyvä. Pelkkään maastoon kehno.- pöööö
Mulla olis tr-29 Saisit sen 400e-350e siihe meni tonni
- kuraeero2344
Viitisen vuotta ja 12tkm takana tr-29:llä.
Ei valittamista.
Keula (jousto) on todella huono (mutta sen ymmärtää tämän hintaluokan vermeessä).
Jarrut voisi olla paremmatkin. Hytikka jarrut aattelin itse päivittää tähän.
Ihme kyllä runko ei ole nitkahtanut yhtään vaikka on pahoja kaatojakin (kerran kärrynkin kanssa) saanut.
Oikein erinomainen budjettiluokan 29er.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701419
Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa3231018- 43875
Tappio Rydmanille
Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html150692- 35683
- 40630
- 52561
Sometähti villisika-Seppo on kuollut
Suomussalmella lemmikkieläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-2023244528548- 114536
Tiesitkös rakas
Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔44521