Kuorsaava poikaystävä

Mikä neuvoksi, kun poikaystävä kuorsaa? Joka yö aivan järjetön korina kämpässä. Eihän siinä untakaan saa paria sekuntia kauempaa :(. Todettu jo aikuisiän sokeritauti ja vaikea uniapneatauti. Neuvottu laihduttamaan, mutta maha senkun kasvaa kauheaa tahtia. Olemme keskustelleet aiheesta, mutta maha senkun kasvaa. Olen pyytänyt lenkille ja harrastuksiin mukaan, mutta maha senkun kasvaa. :(. Kauhean väsynyt itsekin kaikkeen.
9819
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

hakemaan lähete sairaalaan keuhkopolille uniapnea tuo myös sydän ja verisuonitaudit...
Ei helppoa , jos herkuttelee ja laiskottelee.........

Äänestä
  • cpap laite on nykyään aika hiljainen ja jos on laiska, niin ruuanlaitto on liikaa ja jos on oppinut pikaruokiin ei helppoa vaihtaa
    lähes mahdotonta
    mutta pakko, vai onko muuta pakkoa , kuin kuolla
    tiedän, jos puolisko ei välitä ......
    niin sitten miettimään

    Äänestä

kuten jo aikasempikin sanonut niin sairaalaan ja nopeasti... koska uniapnea vaikuttaa myös poikaystäväsi unenlaatuun...
ja jos hengityskatkokset ovat pitkiä niin se on jo hengenvaarallistakin...
nyt hakemaan vain lähetettä sairaalaan ja cpap laitetta hakemaan jolloin uni helpottuu...

Äänestä

Miksi se maha kasvaa???
Syökö samaa ruokaa kuin sinä? Jättäkää pitsat ja hampurilaiset. Huolehtikaa siitä että teillä on aina lämminruoka kotona. Ja karkkia tai muuta ei ole. Jos sinä teet ruuan huolehdi että lautasesta puolet on kasviksia. Tiedäthän kultasi suosikki kasvikset. Tee annos lautaselle valmiiksi. Hanki hedelmiä välipalaksi. Ja limonaadikin pois jääkaapista. tottaki poikaystävänkin pitää olla motivoitunut. Ja sopiikaa joku herkkupäivä jolloin saa palkita itsensä pullalla pienellä viinerillä tai suklaapatukalla.
Hienoa että yrität houkutella häntä lenkille. Päivät pitenee ja kävelytiet sulaa. kohta on mukaavaa ulkona kävellä.
Ja niinkiun muutkin kehoittivat varatkaa aika lääkärille

Äänestä
  • Joo, tee niin kuin muut neuvoo ja rohkeasti eri huoneeseen nukkumaan jos möly ei lopu. Ite en ole yötäkään nukkunut avokkinin vieressä, hän kuorsaa ja minä olen herkkäuninen. Sama se, nukkuuko yksin vai erikseen. Hyvä unenlaatu - tai uni ylipäätään - on tuhat kertaa tärkeämpää.

    Äänestä

  • FF kirjoitti:

    Joo, tee niin kuin muut neuvoo ja rohkeasti eri huoneeseen nukkumaan jos möly ei lopu. Ite en ole yötäkään nukkunut avokkinin vieressä, hän kuorsaa ja minä olen herkkäuninen. Sama se, nukkuuko yksin vai erikseen. Hyvä unenlaatu - tai uni ylipäätään - on tuhat kertaa tärkeämpää.

    Yhteinen sänky illalla hoitaa suhdetta, siinä on ihana päättää päivä, jutella ja suunnitella asioita, pitää hauskaa ja käpertyä rakkaan kainaloon. Mutta sitten kun herään kuorsaukseen, en jää suotta valvomaan vaan siirryn toiseen huoneeseen, jonne olen varustanut itselleni hyvän pakopaikan, ja jatkan uniani. Omassa huoneessa voin myös valvoa rauhassa jos valvottaa, voin lukea, kuunnella musiikkiakin. Se yksi herätys ja siirtyminen ei haittaa öitäni, ja kun kuitenkin toinen on jo unessa, ei ole väliä vaikka loppuyö oltaisiinkin erikseen.

    Äänestä

Meillä ongelma on ratkaistu erillään nukkumisella.
Mies nukkuu eri huoneessa ja avoliitto kukoistaa :)
Suosittelen!

Äänestä

Oliko pahempi ongelma kuorsaaminen vai mahan kasvaminen?

Jos tauti on jo todettu, niin ei sitä tarvitse uudelleen lääkäriin mennä. Diagnoosilla pitäisi saada laitteet kotiin, mitkä auttaa hengityskatkoksiin ja korinaan.

Nuku eri huoneessa. Ehkä se saa miehen alkamaan pienentämään mahaa. (auttaa kuorsaukseen ja kun se on poissa, palaat samaan sänkyyn nukkumaan :)

Äänestä
  • tein minäkin,muutin eri huoneeseen,kunnes vuoden päästä mies olikin hakenut salaisen ystävän.

    Syytti et en välitä,no loppuhan se välittäminen sitten ihan oikeasti ja muutin kokonaan pois.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ero edessä kirjoitti:

Mikä neuvoksi, kun poikaystävä kuorsaa? Joka yö aivan järjetön korina kämpässä. Eihän siinä untakaan saa paria sekuntia kauempaa :(. Todettu jo aikuisiän sokeritauti ja vaikea uniapneatauti. Neuvottu laihduttamaan, mutta maha senkun kasvaa kauheaa tahtia. Olemme keskustelleet aiheesta, mutta maha senkun kasvaa. Olen pyytänyt lenkille ja harrastuksiin mukaan, mutta maha senkun kasvaa. :(. Kauhean väsynyt itsekin kaikkeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu