Perään soittelu/viestittely

Hei, usein neuvotaan, että pitää soittaa perään, kun hakee johonkin aidosti kiinnostavaan työpaikkaan. Tyyliin kysellä, olenko vielä prosessissa mukana, koska mahdolliset haastattelut ovat jne. Usein tuntuu kuitenkin, että on todella vaikea keksia mitään järkevää kysymistä ja kuitenkin se soittaminen on varmasti aika ratkaisevaa haastatteluun pääsemisen kannalta silloin kun hakijoita on paljon.

Löytyisikö vinkkejä, mitä olette soittaneet tai mailanneet ja kysyneet työpaikkaan llittyen mahdolliselta tulevalta työnantajalta?
3446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

oman kokemukseni mukaan, ei kannata soitella. Tekevät valintansa papereiden pohjalta, eikä soittelu auta mitään. Ärsyyntyvät vain, jos ihmiset soittelevat kysyäkseen olemattomia.

Äänestä
  • Kertoisitko tarkemmin, millainen kokemus oli? Olis hyvä tietää, kun itsekin olen miettinyt, onko se vaan ärsyttävää. Itsellä ja tutuilla on päinvastaisia kokemuksia, samoin työkkärissä töissä oleva tuttukin neuvoi näin. Jos esim. paljon hakemuksia, näin jää ainakin mieleen paremmin, eikä ole pelkkä paperi. Ja kun harkitaan, ketä kutsuttaisi haastatteluun, ainakin sinne voisi päästä paremmin, vaikka varsinainen valinta varmasti pääasiassa papereilla tehdäänkin.

    Äänestä

  • suvisuvi kirjoitti:

    Kertoisitko tarkemmin, millainen kokemus oli? Olis hyvä tietää, kun itsekin olen miettinyt, onko se vaan ärsyttävää. Itsellä ja tutuilla on päinvastaisia kokemuksia, samoin työkkärissä töissä oleva tuttukin neuvoi näin. Jos esim. paljon hakemuksia, näin jää ainakin mieleen paremmin, eikä ole pelkkä paperi. Ja kun harkitaan, ketä kutsuttaisi haastatteluun, ainakin sinne voisi päästä paremmin, vaikka varsinainen valinta varmasti pääasiassa papereilla tehdäänkin.

    Kummallinen.
    Hain työpaikkaa heiltä, pääsin haastatteluun. Piti mennä heti, heillä oli kiire kiire....
    Haastattelun jälkeen ei kuulunut mitään moneen viikkoon joten soitin sinne ja kysyin prosessin etenemisestä.
    Vastaus:
    Valinta on tehty ajat sitten.
    Meillä ei ole aikaa vastailla kaikenmaailman kyselijöille....

    Terveisiä HR henkilölle.
    Ihme touhua Wurthillä!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suvisuvi kirjoitti:

Hei, usein neuvotaan, että pitää soittaa perään, kun hakee johonkin aidosti kiinnostavaan työpaikkaan. Tyyliin kysellä, olenko vielä prosessissa mukana, koska mahdolliset haastattelut ovat jne. Usein tuntuu kuitenkin, että on todella vaikea keksia mitään järkevää kysymistä ja kuitenkin se soittaminen on varmasti aika ratkaisevaa haastatteluun pääsemisen kannalta silloin kun hakijoita on paljon.

Löytyisikö vinkkejä, mitä olette soittaneet tai mailanneet ja kysyneet työpaikkaan llittyen mahdolliselta tulevalta työnantajalta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu