Selailin eilen illalla noita sivuja joissa annetaan ohjeita terveelliseen ruokavalioon. Kohderyhmänä oli sydän- ja verenkiertoelinsairaat, diabetespotilaat ja laihduttajat. Kaikki ohjeet olivat kotoisin samalta sylttytehtaalla, kuinkas muuten. Erityisesti pisti silmääni aina toistuva mantra jota hoetaan joka paikassa:
"Leivälle, leivontaan, ruuanvalmistukseen ja salaatteihin
pehmeää rasvaa sisältävät tuotteet:
- leivälle kasviöljyä sisältävää margariinia tai levitettä
- ruuanvalmistukseen ja leivontaan öljyä tai juoksevaa
margariinia
- salaatille kastikkeeksi tilkka kasviöljyä tai kasviöljyä
sisältävää salaattikastiketta"
Näissä ohjeissa AINA unohdetaan se, että oliiviöljy on parempaa kun rapsiöljy. En ole tutkija enkä ravintoexpertti, se pistää silmääni jos voista ja transrasvoista kerrotaan samassa lauseessa. Jo seuraavassa suositellaan juoksevaa margariinia kaikkeen ruoanlaittoon - joku mättää?
"Leivälle, leivontaan, ruuanvalmistukseen ja salaatteihin
pehmeää rasvaa sisältävät tuotteet:
- leivälle kasviöljyä sisältävää margariinia tai levitettä
- ruuanvalmistukseen ja leivontaan öljyä tai juoksevaa
margariinia
- salaatille kastikkeeksi tilkka kasviöljyä tai kasviöljyä
sisältävää salaattikastiketta"
Näissä ohjeissa AINA unohdetaan se, että oliiviöljy on parempaa kun rapsiöljy. En ole tutkija enkä ravintoexpertti, se pistää silmääni jos voista ja transrasvoista kerrotaan samassa lauseessa. Jo seuraavassa suositellaan juoksevaa margariinia kaikkeen ruoanlaittoon - joku mättää?
Vastaukset 7
Vanhimmat
että sydänsairaille suositellaan margariineja yhdessä hiilihydraattileivonnaisten kanssa. Eikö meillä jo ole ihan tarpeeksi sydänsairaita jotka juoksevat milloin pallolaajennuksessa milloin ohitusleikkauksessa.
ilman lähdettä sellaisenaan ,koska se sopi Mattilan näkemykseen.
asiasta on omakohtaista kokemusta. Kannatti vaihtaa margariinit voihin ja huonot kasvirasvat hyviin oliivi- ja kookosöljyyn kun terveys alkoi pettää.
Ainoastaan; hyvät kokit, karppaajat ja vaihtoehtoista ruokavaliota kannattavat lääkärit, osoittavat margariinien ylivaltaa kohtaan kritiikkiä. Toki valistuneiden ihmisten kohdalla lehti on jo kääntymässä, koska se kääntyy kaupallisesti sitoutuneella valtionlaitoksella sen aika näyttää.
Varsinkin IP lehtien "ruokavalio-ohjeissa" hoetaan edelleen THL-mantraa. "Joku ätkins vai mikä se nyt oli" kuuluu IP lehtien osastoon "kohu". Mikko Kivinen laihdutti "kohudieetillä" 200kg!!! Jopa nämä jonkinlaisen koulutuksen saaneet terveellisen ruokailun konsulentit sekoittavat puuro ja vellit. Suurin ongelma on tietämättömyys rasvoista, rasvahysteria ja rasva-hiilarimössön yhteisvaikutus. Rasva hiilarit on pommi, on aivan sama onko hiilarit perunaa ja ruisleipää, hiilarit ovat sokeria kuitenkin. Jos ruokavalio on hyviä rasvoja, proteiinia ja vihanneksia se menee jo yli käsityksen. Siis rasva proteiini vihannekset eivät lihota ketään - helppoa, mutta niin vaikea käsittää.
Nämä IP lehtien wannabe-ravintoneuvojat voivat tunkea nämä välipala- ja kokojyväpatukat vaikka perseisiinsä, ne tehoaa siellä yhtä hyvin. Kun karppaaja vilkaisee tätä ruoka-aine listaa ja sen sisältöä, ei tarvitse olla mikään ravintoexpertti huomatakseen että; ei onnistu. Jos koko ruokavalio lepää erilaisten hiilareitten varassa, rasva ja proteiini on minimissä ei tuu mittään.
Kun kerrotaan, että VHH ei sovi kaikille samalla unohdetaan se tosiseikka, että hiilihydraattipohjaisesta ruokavaliosta kärsii 3/4 osaa väestöstä. Kaikki eivät kykene polttamaan hiilarikuormaa kahdella puolimaratonilla viikossa, jotain muuta pitää keksiä. Karpit ovat löytäneet sen punaisen langan jota rasvaksi kutsutaan, muut kansalaiset rasva tappaa kertoi THL. Jos BMI on 40..50 kuka kyörää kansalaisen lenkille ei ainakaan kukaan selväpäinen tai lääkäri. Olisi helpompi poltaa ne päällimmäiset rasvat rasvalla VHH, mutta kun se ei passaa, mieluummin tehdään laihdutusleikkaus, jossa nippusiteellä kurotaan pötsi nyrkinkokoiseksi. Niin sitten syöt loppuikäsi puolen tunnin välein sen kahvikupillisen sitä hiilarimössöä...niin ja diabeteslääkitystä unohtamatta.
Aika reippaasti ylipainoa ja lisäksi verenpainetta, joten en viitsisi lähteä neuvomaan ennekuin olet saavuttanut terveen mitat.
oli sitten kuka tahansa VHH:n noudattaja kyseessä niin sinä kirjoitat ylipainosta ja verenpaineesta. Minuakin olet jaksanut muistuttaa olettamastasi ylipainosta jopa olet nimitellyt läskiksi vaikka kuvankin olet nähnyt. Mutta sinuun ja heittoihisi onn jo totuttu kun vuosia olen täällä kirjoittanut. Sinähän et osaa muta kirjoittaa kuin henkilökohtaisia vastustusherjoja. Ihmiset ja heidän pilkkaaminen on leipätyösi. Harrastuksena suorastaan ja se tässä on käsittämätöntä että ihmisellä harrastuksena on toisten ihmisten vihaaminen ja vastustaminen. Et sinä VHH:ta pysäytä vaikka kuinka soitat suutasi VHH-laisille.
"Sinulla on muistaakseni, aika reippaasti ylipainoa ja lisäksi verenpainetta"
Onhan tuota massaa vielä, mutta onneksi siitä ei ole haittaa minulle eikä ympäristölleni. 105kg on monelle riukukintulle liikaa, mutta olen sentään tiputtanut painoni tuohon 133 kilosta. Oliko lihomisessani jotain itseaiheutettua tai peräti kriminaalia sitä voi kaikki langanlaihat pohtia.
Minulla on onneksi verenpainetta, jos sitä ei olisi, makaisin ilmeisesti patologin laudalla. Jos verenpaineessa lääkitysraja pidetään noin 140/90 mmHg alitin tuon rajan 3kk kuluttua VHH:n aloittamisesta. Lukemiin, 90/60 tuskin pääsen vaikka olisin "keskitysleirikunnossa", pienimmät lukemat ovat olleet 112/68, joka on kuitenkin yli 60 kyppiselle yli 100 kiloiselle miehelle ihan hyvä arvo - ilman lääkitystä.