Kiitoksia ammattiliitot

Teidän typerien lakkoiluitten takia sitä ei tarvii suomessa töitä tehdäkkää kun kaikki siiretään ympäri maailmaa. paljonko on paperialalta lentänyt pihalle että paskamaha ahonen saa lisää liksaa. Miten kävikään ahtaajien lakkoilun ansiosta? Muutenkin on taantuma niin ei muuta kun lakkoon vaan niin ei tarvii työkkäristä mihinkään lähteä. Jenkkien tyyli päälle jos jotkut rupee lakkoilee niin ei muuta kun kaikki pihalle ja uutta työntekijää sisään.

ja samalla kun maksat jäsenmaksuja niin rahoitat vasemistoa myös ensi vaalikaudella. tuntuu aika pahalta tällaselta keskusta/perussuomalaisten kannattajalta. Siksi ytk on paras ei turhaa paskaa, ei ylihintaisia jäsenmaksuja eikä kommunistien tukemista.
30504
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

mistä näitä pönttöjä riittää!!!!!!!!!

Äänestä
  • kokoomuksen kätyreitä kuuntelemassa. Joillekin on helppoa syöttää mitä vaan ja aina uppoaa.

    Äänestä

Jenkkien tyyliin tehdyn laman kourissa täällä kärvistellään, kuka työkkärissä kuka missäkin eikä ammattiliito ole siinä avittanut mitenkään! Perkale milloin te päivitätte päänne? Nämä postaukset ovat vuodelta kivi ja keppi, asenteet ja jutut on ihan sieltä vuodelta1918, siis työnatajpuolella!!

Se duunari, joka luulee pärjäävänsä työnatajien takalistoa nuolemalla eivät ikinä töitä saa muuten kuin ay-jäsenen avittamana! On niin lapsellista ja helkatin turhaa kuvitella sillä asenteella jotain saavuttavansa tai jotenkin parempi olevansa. Minä maksan jäsenmaksuni ilolla ja toivottavasti ne eurot auttavat voittoon seuraavissa vaaleissa. Työkkärin asiakkaana saa olla jos sen linjan ottaa, työ kuin työ jos kelpaa niin tunnit vuorokaudessa eivät tekemiseen riitä!

Äänestä

missä kepulaisten tupailloissa sun pääs on syötetty tuota paskaa täyteen? Etkö sinä saatanan perseaukinen ääliö ymmärrä, että työ ei ole vain työtä, vaan siitä pitäisi saada jonkinlainen korvauskin? Kyllä sinä siellä maalaisliiton ja lestadiolaisten talkoissa saat paiskia töitä niin paljan kuin haluat, mutta älä puutu muitten tekemisiin kun sinulla ei ole asioista alkeellisntakaan käsitystä.

Jenkkien tyylillä kyllä töitä piisaa, kun pitää tehdä kolmea työtä, että saa vuokran maksetuksi, on sulla saatana unelmat.

Äänestä

Täällä ay-väki kritisoi ytk:laisia siitä että heille kelpaavat kyllä liittojen kiristämät palkat yms. edut, mutta eivät "maksa" niistä mitään.

Mutta toisaalta myös ytk:lainen joutuu kärsimään nahoissaan sen, kun liittojen tappamat työpaikat siirtyvät muualle.

Liitot eivät vain tajua että ei Suomen vienti ja sitä kautta talous parane sillä että lakkoillaan lisää.
Yritykset ovat henkitoreissaan ja toverit vaativat lisää ja lisää. Ja kun joutuu töihin niin pistetään persettä penkkiin.

Äänestä
  • Voi kun on hellyttävää kun siellä joku aivoton työnantajan aivopesemä pölvästi tai pikku pikku työnantaja itse on huolissaan oikein Suomen tulevaisuudesta. Totuus on kuitenkin että vaikka on lakkoja ollut ja tulee olemaan on ammattiyhdistysliikkeet vakauttaneet Suomen työilmapiiriä enemmän kuin tuollaiset ruikuttajat ikinä voisivat tehdä. Itseasiassa ruikuttajat ei tee sen eteen mitään hyvää vaan päinvastoin.

    Äänestä

  • AY-väki kritisoi ihan asiasta, koska liittoon kuulumattomat yrittävät kaikin tavoin nuoleskella työnantajiaan, jos liittoon kuuluva esittää työnantajalle jotain parannuksia joista hyötyisivät kaikki niin eikös se ruskea kieli voi voivottele, että ei se käy, mitä se johtajakin sanoo jne, jne....! Ensimmäisenä kyselemässä ovat nämä kassan-jäsenet mitä ja kuinka paljon saatiin???

    Ette tekään kenenkään kassamaksuja maksa ja liiton porukka vetää tätä verenimijöiden joukkoa, kuuntelee kuinka ay-sitä, ay-tätä ja koettaa kohdella heitä ihmisinä/työtovereina, vaikka se koville ottaakin! TIEDOKSESI LIITOT EIVÄT OLE TAPPANEET ENSIMMÄISTÄKÄÄN TYÖPAIKKAA TÄÄLLÄ EIKÄ MISSÄÄN MUUALLAKAAN!

    Ajatuksesi siitä, että AY-liike on syyllinen omistajien ahneuteen, voiton tavoitteluun on suoraan Kasalaissodan aikaista hapatusta ja me elämme 2000 - lukua! Yhdenkään liiton tavoite intressi ei ole tappaa yrityksiä vaan mitä enemmän yrityksiä/maksavia jäseniä on sen parempi!

    Äänestä

  • lkjhgfdjk kirjoitti:

    AY-väki kritisoi ihan asiasta, koska liittoon kuulumattomat yrittävät kaikin tavoin nuoleskella työnantajiaan, jos liittoon kuuluva esittää työnantajalle jotain parannuksia joista hyötyisivät kaikki niin eikös se ruskea kieli voi voivottele, että ei se käy, mitä se johtajakin sanoo jne, jne....! Ensimmäisenä kyselemässä ovat nämä kassan-jäsenet mitä ja kuinka paljon saatiin???

    Ette tekään kenenkään kassamaksuja maksa ja liiton porukka vetää tätä verenimijöiden joukkoa, kuuntelee kuinka ay-sitä, ay-tätä ja koettaa kohdella heitä ihmisinä/työtovereina, vaikka se koville ottaakin! TIEDOKSESI LIITOT EIVÄT OLE TAPPANEET ENSIMMÄISTÄKÄÄN TYÖPAIKKAA TÄÄLLÄ EIKÄ MISSÄÄN MUUALLAKAAN!

    Ajatuksesi siitä, että AY-liike on syyllinen omistajien ahneuteen, voiton tavoitteluun on suoraan Kasalaissodan aikaista hapatusta ja me elämme 2000 - lukua! Yhdenkään liiton tavoite intressi ei ole tappaa yrityksiä vaan mitä enemmän yrityksiä/maksavia jäseniä on sen parempi!

    Tiedänpä monta paperialalla olevia jotka ovat saanet lopettaa työnsä kun ovat lakkoileet ja koneet on jouduttu sulkemaan. Niin eihän se tietysti liiton vika ole, että lopputili tuli vaan paperifirman kun päättivät tehdä yt neuvottelut uudestaa lakon jälkeen kun mentiin muutama miljoonaa tappiolle. Tässä ei nyt ollut yhtään aivopesusta kiinni vaan silkkaa faktaa jonka tyhmempikin tajua mut ei kommunisti.

    Äänestä

  • y2k kirjoitti:

    Tiedänpä monta paperialalla olevia jotka ovat saanet lopettaa työnsä kun ovat lakkoileet ja koneet on jouduttu sulkemaan. Niin eihän se tietysti liiton vika ole, että lopputili tuli vaan paperifirman kun päättivät tehdä yt neuvottelut uudestaa lakon jälkeen kun mentiin muutama miljoonaa tappiolle. Tässä ei nyt ollut yhtään aivopesusta kiinni vaan silkkaa faktaa jonka tyhmempikin tajua mut ei kommunisti.

    Voi pyhä Sylvi noita sun juttujas.
    Kyllä minäkin tiedän monta paperialan ihmistä jotka ovat saaneet kenkää ja ovat olleet lakossa. Ja tiedän monta muunkin alan ihmistä jotka ovat olleet lakossa ja saaneet kenkää. Mutta eivät ne potkujen saannit tänäpäivänä johdu mistään lakkoilusta. Vai väitätkö että esim. matkapuhelinalaan liittyvät tuotantolaitosten siirrot ja lopetukset suomessa liittyvät lakkoiluun. Kyllä ne liittyvät ahneueteen ja markkina-alueiden sijaintiin.
    Monissa, niin paperialan kuin monen muunkin, tehtaissa ja tuotantolinjoilla on tänä laman aikana työläiset olleet valmiit joustamaan ja luopumaan esim. lomarahoistaan yms. jotta firmat saataisiin pyörimään. Mutta eivät ne porvarille ole riittäneet, kun eivät ole valmiit joustamaan kuten työläiset. Hyvä esimerkki löytyy esim paperialalta, otappa selvää mitä tapahtui Voikkaalla.

    Mistähän tuo sinun faktasi on peräisin. Taitaa olla omista unistasi. Koita nyt helvata herätä tähän päivään katsele hiukan ynpärillesi äläkä tuijota sitä omaa napaasi.

    Netistä löytyy kyllä tietoo jos osaa hakea, tietysti on helpompaa kuunella sitä oikeistoprobakantaa mitä mediasta suolletaan. Se kun on helppoo, kun ei tartte päätään vaivata.

    t. Punikki-Pena

    Äänestä

  • Muruseni, eikös tämä YTK:n porukka ole tälläkin palstalla KEHUNUT, kuinka YTK:n porukka SAA parempaa PALKKAA, paremmilla EHDOILLA kuin LIITON jäsenet ja kuinka LIITOT neuvottelevat VAIN %%%%%%%%%% 0,1!!!!!

    OMIEN juttujenne MUKAAN liitot OVAT vaatimuksissaan HYVIN kohtuullisia YTK:n AHNEISIIN jäseniin verrattuna!!!!!!!!

    MILLOIN YTK:n porukka T_A_J_U_A_A tämän??????????????

    Äänestä

ja työpaikalla olen vuosia seurannut sivusta henkilöitä jotka ovat kiihkeitä liittolaisia, siis mukana joissakin ammattiliiton toiminnassa. He ovat aina jotenkin ärtyneitä, ja aina ensimmäiseksi aloitetaan työpäivän keskustelu negatiivisesti jotakin asiaa tai henkilöä moittimalla, ei oikeastaan koskaan ole positiivista keskusteltavaa, HALOO! Ei suomessakaan asiat voi olla näin huonosti. Melkein aina jos työnantaja tekee jotakin muutosta työpaikalla, työtavoissa/tottumuksissa tai kartoitetaan jotakin, vaikka se olisi työntekijän hyväksi, niin se tyrmätään varmuuden vuoksi heti. Toisin sanoen kaiki työnantajan esitykset tyrmätään varmuuden vuoksi.

Äänestä
  • Jos työnantaja tekee jonkun ehdotuksen ja siihen pitää olla heti vastaus, se pitääkin tyrmätä varmuuden vuoksi heti. Kun on ehdotus luettu läpi kuin piru raamattua ja vielä senkin jälkeen ehdotus tuntuu hyvältä, sitten sen voi hyväksyä. Tämä siksi, että työnantajilta ei koskaan tule työntekijöitten edun mukaisia ehdotuksia. Aina ja joka paikassa ehdotukset lähtevät siitä, että työnantajalle jää enemmän rahaa, työntekijöitten kustannuksella. Joka muuta luulee tai uskoo, on sinisilmäinen aasi.
    Toisaalta edes kaikki työnantajat eivät pidä sellaisista työntekijöistä, jotka ovat automaattisesti aina samaa mieltä joka asiasta, heistä kun ei ole firman tai tuotannon kehittämisen kannalta mitään hyötyä. Joillakin työpaikoilla teikäläisiä saatetaan sanoa jopa perseennuolijoiksi. Pahin ongelma siinä on se, että tämä perseennuolija on ainut joka ei sitä ymmärrä olevansa. Työnantajatkaan eivät ainakaan isommissa firmoissa pyri sellaisia reppanoita keräämään riveihinsä.

    Katso tv:stä vaikka näitä lukuisia Jenkkimetsurisarjoja ja mieti hiukan minkä näköisillä koneilla, varusteilla ja vaatteilla ne siellä savessa rypee ja vertaa Suomeen. Suomessa ei edes työnantajat ole missään tapauksessa vailla kuskejaan tuollaisten sota-aikasten, suorastaan hengenvaarallisten romujen puikkoihin. Mutta jenkeissä onkin vallalla kannattamasi helvetillinen ylipositiivisuus ja vankka usko jumalaan että ollaan vielä illalla hengissä. Valitettavasti moni ei tunnu olevan.

    Äänestä

  • aletaan porukkaa vähentään, niin nämä pomojen nuoleskelijat tulevat ensimmäisenä kyselemään kertomaan että eiks ensin pitäisi tämä mun työkaveri sanoo irti kun se käy tupakalla ja teki viimmeksi siinäkohta sutta ja minä en ole läheskään sairastanut niin paljon ja hänhän saa liitosta työttömyyskorvausta, et kun olet luottamusmies niin voisitko pitää YT:ssä minun puolta.
    Varmaan arvaatte kenen puolta sielä YT:ssä luottamusmies silloin pitää jos hän saa vaikuttaa irtisanottavien listaan.
    Mistähän se muuten työpaikalla johtuu et ne pomon nuoleskelijat on pahmpia työkaverin selkäänpuukottjia.
    Itselläni luottamusmiehenä on kokemusta kun toinen oli pomolle kertonut ennen YT:tä että hänen työkaveri oli varastanut työpaikan veskistä vessapaperi rullan.
    Onneksi pomo kertoi minulle et ei meillä vesspaperi rullan takii irtisanota, et kohtuu on nuoleskelussakin.

    Äänestä

  • LM. työntekijöitten kirjoitti:

    aletaan porukkaa vähentään, niin nämä pomojen nuoleskelijat tulevat ensimmäisenä kyselemään kertomaan että eiks ensin pitäisi tämä mun työkaveri sanoo irti kun se käy tupakalla ja teki viimmeksi siinäkohta sutta ja minä en ole läheskään sairastanut niin paljon ja hänhän saa liitosta työttömyyskorvausta, et kun olet luottamusmies niin voisitko pitää YT:ssä minun puolta.
    Varmaan arvaatte kenen puolta sielä YT:ssä luottamusmies silloin pitää jos hän saa vaikuttaa irtisanottavien listaan.
    Mistähän se muuten työpaikalla johtuu et ne pomon nuoleskelijat on pahmpia työkaverin selkäänpuukottjia.
    Itselläni luottamusmiehenä on kokemusta kun toinen oli pomolle kertonut ennen YT:tä että hänen työkaveri oli varastanut työpaikan veskistä vessapaperi rullan.
    Onneksi pomo kertoi minulle et ei meillä vesspaperi rullan takii irtisanota, et kohtuu on nuoleskelussakin.

    reaktio ammattiliitoilta kunnei ole tilauksia mennään lakkoon ja pyydetään lisää palkkaa??!!
    Tilaukset tulee mailmalta asiakkailta (jos tulee) kovan kilpailun kautta.

    Paitsi tietysti asunto tuotanto Suomessa tai yleensä kotimarkkinat joita rahoitetaan lähes nolla korolla.
    Korot kun nousee ja kupla puhkee ei ole niitäkään markkinoita.

    Äänestä

  • LM. työntekijöitten kirjoitti:

    aletaan porukkaa vähentään, niin nämä pomojen nuoleskelijat tulevat ensimmäisenä kyselemään kertomaan että eiks ensin pitäisi tämä mun työkaveri sanoo irti kun se käy tupakalla ja teki viimmeksi siinäkohta sutta ja minä en ole läheskään sairastanut niin paljon ja hänhän saa liitosta työttömyyskorvausta, et kun olet luottamusmies niin voisitko pitää YT:ssä minun puolta.
    Varmaan arvaatte kenen puolta sielä YT:ssä luottamusmies silloin pitää jos hän saa vaikuttaa irtisanottavien listaan.
    Mistähän se muuten työpaikalla johtuu et ne pomon nuoleskelijat on pahmpia työkaverin selkäänpuukottjia.
    Itselläni luottamusmiehenä on kokemusta kun toinen oli pomolle kertonut ennen YT:tä että hänen työkaveri oli varastanut työpaikan veskistä vessapaperi rullan.
    Onneksi pomo kertoi minulle et ei meillä vesspaperi rullan takii irtisanota, et kohtuu on nuoleskelussakin.

    Katsos niitäkin on erilaisia.
    On niitä jotka ajavat oikeasti työntekijöiden asioita ja niitä jotka ajavat vain omaa etuaan.

    Äänestä

  • 34r4444 kirjoitti:

    reaktio ammattiliitoilta kunnei ole tilauksia mennään lakkoon ja pyydetään lisää palkkaa??!!
    Tilaukset tulee mailmalta asiakkailta (jos tulee) kovan kilpailun kautta.

    Paitsi tietysti asunto tuotanto Suomessa tai yleensä kotimarkkinat joita rahoitetaan lähes nolla korolla.
    Korot kun nousee ja kupla puhkee ei ole niitäkään markkinoita.

    kymppi kuus suorittavalle on liika, mutta 3000 kuussa optioina pomolle on selvyys.

    Äänestä

  • ja luottamusmies. kirjoitti:

    Katsos niitäkin on erilaisia.
    On niitä jotka ajavat oikeasti työntekijöiden asioita ja niitä jotka ajavat vain omaa etuaan.

    Niinpä millos on raksaliitto ollu lakossa? Ajattelevat järkevästi raksalla pyörii isot rahat ja myöhästynyt urakka näkyy vähintää lomautuksina. Ja jos lakko raksalle tulis niin etelästä ja idästä tulee korvaajat paikalle, eikä lakon jälkeen tarttis tehdä enään töitä.

    Äänestä

  • LM. työntekijöitten kirjoitti:

    aletaan porukkaa vähentään, niin nämä pomojen nuoleskelijat tulevat ensimmäisenä kyselemään kertomaan että eiks ensin pitäisi tämä mun työkaveri sanoo irti kun se käy tupakalla ja teki viimmeksi siinäkohta sutta ja minä en ole läheskään sairastanut niin paljon ja hänhän saa liitosta työttömyyskorvausta, et kun olet luottamusmies niin voisitko pitää YT:ssä minun puolta.
    Varmaan arvaatte kenen puolta sielä YT:ssä luottamusmies silloin pitää jos hän saa vaikuttaa irtisanottavien listaan.
    Mistähän se muuten työpaikalla johtuu et ne pomon nuoleskelijat on pahmpia työkaverin selkäänpuukottjia.
    Itselläni luottamusmiehenä on kokemusta kun toinen oli pomolle kertonut ennen YT:tä että hänen työkaveri oli varastanut työpaikan veskistä vessapaperi rullan.
    Onneksi pomo kertoi minulle et ei meillä vesspaperi rullan takii irtisanota, et kohtuu on nuoleskelussakin.

    Myöskin on näitä jotka tuola parkkipaikalla huutelee , et miksi työnantaja tai se pomo teki näin väärin.
    Yleensä nämä liittoonkuulumattomat on pahimpia kun se omalle kohdalle sattuu ja huutelemassa ettei se luottamusmies tee mitään tämän asian eteen.
    Minusta jälkeenpäin huutelu on sitä jälkiviisautta, jos ei itse uskalla työnantajalle sanoa että tämä juttu on väärin.

    Äänestä

  • Toinen LM kirjoitti:

    Myöskin on näitä jotka tuola parkkipaikalla huutelee , et miksi työnantaja tai se pomo teki näin väärin.
    Yleensä nämä liittoonkuulumattomat on pahimpia kun se omalle kohdalle sattuu ja huutelemassa ettei se luottamusmies tee mitään tämän asian eteen.
    Minusta jälkeenpäin huutelu on sitä jälkiviisautta, jos ei itse uskalla työnantajalle sanoa että tämä juttu on väärin.

    Nimenomaan loiset räkyttää ja niitä ois puolustettava.

    Äänestä

Eipä taida Olkiluotokaan lakkoon mennä puolalaisten palkkojen takia kuten olen ennustanut.
Tuskin puolalaisten palkat miksikään todella muuttuvat.
Katsotaan unohtavatko koko uhkauksensa..

Äänestä

Pitää vielä tässä muistuttaa historiasta kun tässä ketjussa näkyy olevan väärää tietoa: Kyllä ammattiliittojen takia on mennyt työpaikkoja ja paljon !!
Siis 70-luvulla ammattiliitot onnistuivat tuhoamaan liki kaiken teollisuuden Englannista !! Se onnistui kun teollisuuden järjestäytymisaste oli 100% eikä haluttu joustaa mistään. Tässä mallia liittojen agitoinnista 70-luvulta:
http://www.youtube.com/watch?v=KdOCWUgwiWs

Äänestä

Pitää muistuttaa siitäkin, että eivät työnantajat Englannissa tai Suomessa mitään hyväntekeväisyyttä harrasta kuuluttiin liittoon 10%:ti tai 100%:ti!!!

Työpaikkojen häviämisellä ei ole mitään tekemistä ammattiyhdistysliikkeen järjestäytymisasteen kanssa, sen määräävät markkinat ja OSAKKEENOMISTAJAT!

Savupiipputeollisuuden aika Suomessa ja Englannissa on ohi, kaikella on aikansa, elinkaarensa oli liitoja tai ei!

Ainoa pysyvä asia on ihmisten ahneus ja omanvoiton pyynti, aina vain enemmän ja enemmän, se ei ole muuttunut! Toivottavasti SE muuttuu, koska silloin muuttuu kaikki muukin.

Äänestä
  • Yksi asia meni nappiin, eli ns. savupiipputeollisuus joka ennen piti Suomen mailmankartalla on jokapuolella muuttunut ja siirtynyt ns. halpoihin maihin. Ei auta vaikka Suomessa pudotettaisiin palkat puoleen, kiina, intia ja lukemattomat muut on niin halpoja ettei voi mitään.

    Äänestä

Suomen tulevaisuus on kuntasektorilla joka tarvii koko ajan lisää väkee!
Myös sairaan ja vanhushoito nielee väkee!
On vaan "pikku" ongelma mistä rahat?

Tässä on verattu Suomen ja Englannin AY liikettä kuinkas kävi Enlannin teollisuuden? Enlannista tuli viimeisiä Morris Mailereita Suomeen yhdessä oli toisella puolen rumpujarru ja toisella levyjarru, yhdestä puuttui takaovi ovi oli auton sisällä jossa luki laittakaa paikalleen!
Kuvastaa duunarin asennetta, työnjohtoo..... Siellä poltettiin tehtaiden edustalla tynnyreissä valkeeta ja lakkoiltiin muut ajo oikeelta ohi!

Äänestä
  • Aika hölmö vertaus, jos olet Suomalainen. Ei kai Nokian kännykästä näyttö puutu eikä koneen hissistä ovi? On turha moittia Suomalaista ay-Liikettä ja osaamista ne on mailmanlaajuisesti yksi luotettavimpia asioita. Ja miten se oikeistolaisuus jotenkin paremman esim. kännykästä tai autosta tekee?

    Äänestä

Ammattiliitot ottivat aikoinaan Englannissa työnantajista niskalenkin juuri suuren järjestäymisasteen ansioista. Jos ei oltu jo lakossa, oltiin ainakin lakkoon menemistä suunnittelemassa tai ainakin sabotoitiin tuotantoa. Thatcher sen ilon lopullisesti lopetti.
Nyt ei enää moinen onnistu, sehän nähdään juuri Nokian tilanteesta.
Nokia voi rauhassa siirtää tuotantonsa pois eikä sillä ole mitään kummempia seuraamuksia. Kuten ei ole seurannut mitään aiemmin 100 000-150 0000 siirrerttyjen / lopetettujen työpaikkojen tapauksessakaan. Eli ay-liikkeen voima alkaa löytyä kortistosta !

Äänestä
  • Kyllä sillä ay-liikkeellä vielä voimaa on ja tulee aina olemaan. Jos olisi syy pystyisi ay-väki pysäyttämään Suomen hetkessä eikä ytk:n nuoleskelijat mahtais mitään.

    Äänestä

  • Totuus on se, että maapallo on pyöreä! Tuotanto voidaan siirtää muualle, mutta on vain ajan kysymys milloin se tuodaan takaisin, koska sama elintaso täällä ja esim. Kiinassa ei ole mahdollinen ilman vakavia ympäristöhaittoja.

    Toinen ongelma mikä näistä siirroista on, on yleinen HINTOJEN nousu, eikä siinä tarvita AMMATTIYHDISTYSLIIKETTÄ siitä pitää KYSYNNÄN kasvu huolen!

    KOLMAS tosiasia on se, että osakkeenomistajien pitää TYYTYÄ kohtuulliseen VOITTOON, jos niin ei ole, ahnehtiminen kääntyy ahnehtijaa vastaan!

    Nokian tai ihan minkä tahansa tuotannon siirron pitääkin olla mahdollinen ja tapahtua rauhassa, kokemus mikä näistä siirroista saadaan on kultaakin kalliimpaa! On eri asia siirtää tuotanto tai lukea siitä!

    Näin se menee!

    Äänestä

Äläs nyt maapallon pyöreyttä täällä ihmettele neljäs-nainen vaan kysy Aina-ay:ltä tai Talkoo-Taavetilta miten nämä asiat oikeasti ovat !

Äänestä

Yleislakkoon olisi ollut syytä ja moneen kertaan, mut samapa se, ei ole lakkoilulla ei ole enää mitään voitettavaa !!

Sitäpäitsi; demareiden jäsenistön keski-ikä on 63 vuotta ja sehän edustaa valtaosaa liittojen jäsenistöstä.
Eli ay-liikkeen voima löytyy kohta kortiston lisäksi eläkeläisjärjestöistä....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


y2k kirjoitti:

Teidän typerien lakkoiluitten takia sitä ei tarvii suomessa töitä tehdäkkää kun kaikki siiretään ympäri maailmaa. paljonko on paperialalta lentänyt pihalle että paskamaha ahonen saa lisää liksaa. Miten kävikään ahtaajien lakkoilun ansiosta? Muutenkin on taantuma niin ei muuta kun lakkoon vaan niin ei tarvii työkkäristä mihinkään lähteä. Jenkkien tyyli päälle jos jotkut rupee lakkoilee niin ei muuta kun kaikki pihalle ja uutta työntekijää sisään.

ja samalla kun maksat jäsenmaksuja niin rahoitat vasemistoa myös ensi vaalikaudella. tuntuu aika pahalta tällaselta keskusta/perussuomalaisten kannattajalta. Siksi ytk on paras ei turhaa paskaa, ei ylihintaisia jäsenmaksuja eikä kommunistien tukemista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu