Olen miettinyt lentopallon aloittamista. Jos ja kun olen päässyt kokeilemaan pelaamista ja olisin halukas jatkamaan , mitä varusteita tulisi hankkia ja minkä hintaisia varusteet ovat? Kuinka kalliiksi lentopallo tulee vuodessa?
Lentopallon aloittaminen
17
4930
Vastaukset
- mc-miller
Missäpäin suomea?Sisäpelitossut,verkkarit ja polvisuojat riittää.Lentopallo on harrastajatasolla aika halpa harrastus.Mulla noin 10-50 euroo per kausi.pois lukien kengät niihin kannattee satsata.
- lentofani74
Naisille suosittelisin verkkareiden sijaan joko virallisia lentopalloshortseja ihan alkuunkin,tai vaikka vanhoja "kasari-wet-look" pyöräilyshortseja.Saa niitä jostain uusiakin,mut taatusti löytyy tuttujen vinteiltä tai mökeiltä.Oli niitä meinaan silloin 85-93 välisenä aikana liikenteessä sen verran paljon,että tuskin ovat kaikki roskiinkaan joutuneet.Ovat kevyet ja mukavan näköiset.
- lentismammanen
lentofani74 kirjoitti:
Naisille suosittelisin verkkareiden sijaan joko virallisia lentopalloshortseja ihan alkuunkin,tai vaikka vanhoja "kasari-wet-look" pyöräilyshortseja.Saa niitä jostain uusiakin,mut taatusti löytyy tuttujen vinteiltä tai mökeiltä.Oli niitä meinaan silloin 85-93 välisenä aikana liikenteessä sen verran paljon,että tuskin ovat kaikki roskiinkaan joutuneet.Ovat kevyet ja mukavan näköiset.
...mitä ovat "kasari-vet-look-housut,mutta itse suosin väljiä urheilu-shorteja.
Niissä liikkuminen auttaa ilmaakin liikkumaan ja olo on kuivempi.
En ole koskaan ymmärtänyt tätä naisurheilijoiden niukempaa pukeutumista.
Koska se lienee lähtöisin miehistä.
Mieslentopalloilijat saavat pukeutua väljemmin.
Mielestäni sama pukukoodi saisi olla naisillakin.
Ei yleisöä saa kosiskella niukemmalla pukeutumisella,se pitää aina perustua peliin itseensä.
Yleisö,joka tulee paikalle vain tiukkojen peliasujen vuoksi,ei arvosta itse peliä. - palloili_a
itse en kyllä kans missään nimessä suosittele verkkareita (tai pitkiä housuja alkuunkaan), vaikka nainen olenkin. tosipeleissä tulee sen verran KUUMA et niin vähän vaatetta kuin kehtaa säädyllisyyden nimissä pukea päällensä, on usein hyvä pukukoodi.. ;D no ei vaan tosissaan ottaen sellaiset hengittävät "tuulettuvat" (mielellään urheiluun tarkoitetut) vaatteet on mukavimpia..
- lentis on kiva laji
sen verran kuin mitä nuo kaikki yhdessä tekevät. :) No niin, vitsit sikseen. Olen aina ollut sitä mieltä, että jos haluaa jonkin hyvän harrastuksen, siitä on oltava valmis maksamaan vaadittavat summat. Yleisesti ottaen lentopallohan on hyvin halpa laji verrattuna moneen muuhun lajiin. Vuositason maksu on pieni, koska jäsenmaksua/salivuokraa lukuunottamatta muut kustannukset eivät uusiudu joka vuosi. Omassa porukassani osuuteni salivuokrasta on sellainen 50 euroa.
Suurin ja tärkein rahareikä on tossut ja niistä EI SAA pihdata, koska puulaakitasolla vammat tulevat kaiketi yleisimmin jalkoihin. Alle 100 euron et taida laadukkaita kiertojäykkiä tossuja saada. Omat Asicseni olivat jotain 170 euroa, kun ostin ne.
Paita ja housut voivat olla ihan ne samat, joita käytät muutoinkin urheillessa. Jos haluaa satsata, niin alkuvaiheessa sun kannattaisi ehkä hankkia tiukka pitkähihainen pelipaita, etteivät kyynärvartesi kipeydy. Polvisuojat kannattaa varmaan hankkia, niitä saa muutamalla kympillä jokaisesta urheilukaupasta. Makuasia tosin, itse en käytä. Eivät vaan tunnu hyvältä, tuntuvat estävän hieman liikeratoja.
Jos siis lasketaan yhteen noita esitettyjä lukuja, niin sellaisen vähintään 200 euron panostuksen se vaatii alkuvaiheessa. Vaikka taitaapi keskustelun aloittaja jo aloittaneen lentopallossa syyskauden... saa pistää viestiä takaisin palstalle, että millaiseen ratkaisuun päädyit! :) - helpp
Hei, voisko joku autttaa mua? :):) ooon -97 tyttö ja haluaisin päästä pelaamaan lentopalloa johonkin näistä kaupungeista: vieremä,Iisalmi, sonkajärvi, kiuruvesi tai Pielavesi. Tietäiskö joku jotain hyviä joukkueita noilta paikkakunnilta joihin otettaisiin mielellään mukaan uusiakin, jonkinverran/vähän pelaneita?? Tai antakaa vaikka nettisivuja jos löytyy(: ois suuri apu! :)
- jaajaj
heips, oon -98 poika. Oon pelannu puol vuotta lentopalloa harraste sarjassa vanhempien miehien kanssa. Täällä ei ole lähi kaupungeissa juniori joukkueita. mitä kannattaa tehä? haluaisin päästä kunnon valmennukseen.
- jerrrmukass
Missä asut? kyllä sitä joka kaupungissa jonkinlaista junioritoimintaa järjestetään ikäisillesi.
- -99Girl
moi. oon -99 syntynyt tyttö ja haluaisin kysyä miten lentopallon voisi aloittaa Hämeenlinnassa. Olen kokeillut lajia koulussa ja tykkäsin. Jos tiedätte niin vastatkaa.
- ??
Käykö joku vielä kirjoittamassa tänne??
- :D25
joo kay. mä pelaan lentopalloo ja oon treeneis iha verkkareil. mut mä vaa sitä et onks näis koulun peleis jtn. pukeutumis koodii?
- Herttuatar: Tiina Eskola
Ei,ei. Ensiks sä sanot mulle olenko minä kaunis. Ja ennen sitä, sä saat luvata mulle, että et enää pyydä multa mitään. Sillä mä oon 37 vuotias. Ja sitä paitsi Herttuatar. Niin mielelläni kerron siulle sen, mitä vaadit muulta epäystävällisesti. Selvä, sulle, Herttuatar?
- random234
olen 00 poika hämeenlinnasta mihin seuraan pääsisi tässä lähellä.
- random234
Tuo lentopallo on... HOMOJEN HOMMAA!!
- millie111
Joops.. olen päättänyt että en aloita ikinä lentopalloa koska... HOMOJEN HOMMAA!!
- useful
It is really a great and useful piece of http://growingmushrooms.org/ info. I am glad http://howtopleaseaman.org/ that you shared this useful information with http://growingmushrooms.org/ us. Please keep us up http://fantasticdecks.com/ to date like http://boatbuildingplans.org/ this. Thank you for sharing.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4674074Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181702- 1161536
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891484Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991418Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n601385- 521326
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi981245- 451099
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa341078