hei, sukunimeni on naimisiin menon myötä muuttunut ja nyt kyselisinkin jospa joku osaisi kertoa saako vanhan passin pitää, kun hakee uutta passia uudella nimellä? mieheni on ulkomaalainen ja todennäköisesti jossain vaiheessa tulee ajankohtaiseksi hakea hänelle oleskelulupaa suomesta, jolloin olisi hyvä todistaa käyntini hänen luonaan esim passin leimoilla. siis olisiko hyvä käydä ottamassa näistä leimoista kopiot ennekuin menen hakemaan uutta passia?
uuden passin hankkiminen
----
4235
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
totuuden mukainen vastaus tulee Poliisilaitokselta, jonka kautta uusit passiasi. Yleensä kai vanha passi palautetaan...?
Minulla ainakin on vanhoja passeja laatikossa. Vanhat on aina mitätöity leimalla ja reijittämällä. Niissä, joissa voimassaoloaika on umpeitunut, ei ole edellä mainittuja merkintöjäkään. Asia varmentuu kun hakee uutta passia.
Minä suosittelen että menet maistraattiin ja saat niistä notaarin leiman, silloin kopiot on virallisia. Maksaa jotain 6 euroa. Kun itse vaihdoin Turussa passia niin eivät antaneet enään vanhaa takaisin, en tiedä tekikö muuten vaan niin, mutta väitti kiven kovaan että on uusi laki ja vanhaa passia ei saa enään takaisin. Onneksi olin ottanut ne kopiot maistraatissa, ja näin ollen ei tapahtunut vahinkoa minulle.
Eli ensin maistraattireissu ja sitten kipin kapin vaihtamaan passia!
kiitos oikein paljon. maistraatin kautta poliisilaitokselle siis! :)