Edessä keskiviikko ja koska on vapaapäivä, jään notkumaan tähän. Varmaan kohta saadaan lukea ziseliltä jotain säälittävää?
Huomenta.
*************
37125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
aloitus nyt ihan sieltä kiinnostavimmasta päästä ollut!
Eipä ollut kummoinen aloitus. Mikähän säälin kerjääjä se Zisel oikein on?
Jaketaan sitten samaan sävyyn: sateista keskiviikkopäivää kaikille. Jospa se sitä sitten kirkastuu ja iloksi muuttuu.
Hymyä huuleen sittenkin, ei mikään itkemällä parane.
;-)
eiköhän se tehotyttö sieltä putkahda sulostuttamaan päivää.
Ulkona on muuten aivan ihana raikas ilma :D
heti alkuviikosta juopottelun aloittavaa pikkutyttöä tehokkaaksi sulostuttajaksi? Minusta hänen käyttäytymisensä on kaikkea muuta...
en kehunut ketään, totesin vaan hirtehisesti, että kun hän ylös kömpii, tullee palstalle. Pitäis kai tunkee joka rakoon hymiöitä, jotta *hymyily* näkyisi tekstistä läpi.
Alkoholismi on sairaus.
itkun paikka. Surullista, kuinka nuori ihminen on jo niin pitkällä itsensä tuhoamisessa.
johon saa apua vain itsehalutessaan.
Tämäkin diagnosointi on muuten ihan yhtä asiatonta kuin muukin ei lääkärinoikeuksia omaavan henkilön dignoosien teko.
edes uskoon tuleminen auttaa, kun neiti jo on uskossa.
aikuiset ovat alkuun saattaneet :(
Täh?
Eikö alkoholismi ole sairaus?
normaalia viestitellä juovansa niin paljon zisel täällä tekee? Kävin Alkossa blaablaablaa....
Sinä tykkäät sulkea silmäsi tosiasioilta?
se, että täällä joku päätää jonkun toisen olevan alkoholisti, siis diagnosoi jonkun, ole oikein. Sitä vain.
totean avoimin silmin ja realistisesti miten asia on, muttei mun jeesusteluni asiaa mitenkään muuta. Kaiken muutoksen on lähdettävä yksilöstä itsestään.
Pidä vain huoli, ettei kirjainjärjestyksistä ruveta tekemään johtopäätöksiä kenenkään psykooseista. Vai mistä se ukkosi niitä diagnooseja vetelee?
vapailla ole ukkoja.
on tosiasian väisteleminen. Haluat esittää, ettei zisel ole alkoholin suurkuluttaja. Sitäkö eivät muut saa todeta, vaikka hän sen itsekin myöntää?
pääpointti olikin. Kovin puolustelet tyypin toimintaa ylireagoimalla muiden kirjoituksiin.
etten oisikoskaan asiasta huomauttanut? Rivien väleistä ei kannata lukea, ellei siellä ole kirjoitusta. Kukaan ei ole, muuten, virheetön.
perusnegatiivinen asenne kaikkeen sanomaani. En ole kieltänyt, etteikö neiti joisi mielestäni liikaa, mutta eipä ole valtaa siihen puuttua, joten näin se asia vaan on.
täällä palstalla on oikeus puuttua siihen, mitä toinen on sanonut.
exäsi hajoavan, jos hänelle sanoo suoraan? Onko hän lasia?
No, ei täysikäisen ihmisen tekemisiin vain voi puuttua. Huomauttaa toki voi, jos sen asiakseen kokee. Antamalla jokaisen toimia, toki laikien puitteissa, valitsemallaan tavalla, on yhteiselo kuitenkin huomattavasti sujuvampaa.
Mun on neutraali asenne muiden tekemisiin jo pelkästään siksi, ettei ne kuulu mulle, ellei vaikuta suoraan oman elämääni.
on terästä eikä lasia, ja olen sanonutkin aikanaan, ellen tykännyt mitä sanoi, muttei olla oltu mikään symbioosi, hällä on oikeus mielipiteisiinsä niinkun mullakin.
Minä en lässyttäisi alkoholiongelmaiselle.
en minäkään, mutta kohtelisin tasavertoisena ihmisenä, enkä korottaisi itseäni jalustalle.
"hällä on oikeus mielipiteisiinsä niinkun mullakin".
Niin?
sitä.
hetken miettinyt, joko aamuangstisi olisisi tyyntynyt saadessasi purkaa sen minuun.
Aurinkoista päivää joka taholle :)
Kukaan ei pakota keskustelemaan.
voit poistua? En ole estellyt.
Yleensä hyvästelijä lähtee.
puolestani ihan niin kauan kun haluat, mun on vaan mentävä töihinkin sitten välillä, ja toisaalta tää on tylsää puhua niskat nurin sun seistessä siinä itse kasaamallasi jalustalla.
jos sää hommaisit oman elämän ja palstan ulkopuolelta ?
kenonen, hullu olin kun lähdin eillen vielä sopalle isoon keittiöön. Täytyy lähtee salille ja saunaa niin eiköhän se tästä. Onx ziseliä näkynyt vielä, muuten vaan kyselen.