Paljon on saarnoja kuultu, yli 20 vuotta siten, että saarnojen sisältö menee ajatuksiin-jos menee edes vähäkään, nimittäin hyväksyttäväksi.
Oli muistoseurat eräässä talossa. Paikallinen saarnamies oli kutsuttu pitämään muistopuhe. Seuraväkiä saapui paikalle vähän, ehkä n. 20 henkilöä.
En tiedä, mitä luuli saarnaneensa. Aluksi tietysti Raamatusta pätkä ja sitten lähinnä tuttuja fraaseja ja ns. syntilistoja läpi käytiin.
Yksi "valhe" jäi pysyvästi mieleen.
Saarnamies sanoi puheessaan, että "usko (VL ) ei siirry perintönä isältä pojalle, vaan oikeaan uskoon tullaan Jumalan omantunnon kolkutuksilla". ( ajatus kuitenkin noin, ei ihan sanatarkasti)
Tämä on täysin väärin ja suuri valhe, jota sammakkosuu ei saa esittää.
Uskohan juuri periytyy "isältä pojalle ja vanhemmilta lapsille" . On erittäin harvinaista ja toisaalta hyvin epätodennäköistä, että ulkopuolinen, ikinä vl:stä kuulleenekaan tulee vl-joukkoon.
Saarnamies teki suuren virheen, kuin humalaisen puhetta, jota ei ole "pakko uskoa"
tv. reunalista notkui aikoinaankin.
Oliko saarnamies humalassa väiteestä tästä
8
364
Vastaukset
- Ei uskossa
vai lämpimiksesikö höpötät. Sen kyllä ymmärrän, että sinä olet perinyt tyhmyytesi vanhemmilta, mutta kyllä uskoon tuleminen on sellainen asia, että jo lapsena hänet kasvatettu "kepillä" kirkkoon viety valjaissa. Heikommat sortuu vanhempiensa sairaanloiseen pakkouskoon.
Kun sitten tosi elämässä tulee vastoinkäymisiä, mistä ei pästä ulos, tulee silloin vasta oikea usko eteen kun muuta mahdolisuutta ei ole. Vanhemmat voivat olla vaikkapa huoria ja varkaita. että Jumalalla on lapsenlapsia?
- L-kemut
jotain vähän yli 20 vuotta sitten oli suviseurat Pudasjärvellä. Koskaan en ole nähnyt suurempaa kasaa tyhjiä viinapulloja ja kortongia oli joka puolella älyttömiä määriä alueella jossa leiriintyvät.
- menkää ulkoilmaan
Höpö höpö aina tätä että te jaksatte.
- yksinkertaisesti.
minäkin olen ymmärtänyt tämän uskon asian olevan.
Jokaisella ihmisellä on omatunto, jonka elävä Jumalan sana voi herättää kyselemään autuuden perään.
Yksinkertaisen evankeliumin vastaanottaminen ja uskominen sitten synnyttää toivon ja halun vaeltaa jumalisesti ihmisten ja Jumalan edessä.
Jumala on evankeliumin suhteen tasapuolinen ja oikeudenmukainen, että kaikki ihmiset ovat samalla viivalla.- sanottu ?
Vähän VL-liikkeeseen tulee porukkaa muutoin kuin perheen tai suvun kautta. Karrikoiden voisi sanoa geenivirhe.
kuljeksii jumalien edessä. Sinä olet sen hyvin omaksunut.
Me Pyhät taas kuljemme Jeesuksen kanssa, Hänellä on kaikki VALTA Taivaassa ja maan päällä'.- yksinkertaisesti.
sanottu ? kirjoitti:
Vähän VL-liikkeeseen tulee porukkaa muutoin kuin perheen tai suvun kautta. Karrikoiden voisi sanoa geenivirhe.
Sitä "valkopukuisten joukkoa" ei yksikään taida laskea.
Toiset lähtee, toiset palaavat; mutta kaikki joutuvat kerran tulisilmäisen Tuomarin eteen, jossa vain yksi vanhurskaus kelpaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 60824
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel111783- 46660
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla221624- 44559
- 55546
- 76533
- 22516
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k83495Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai37490