Eli siis vähän aika sitten mulla oli ihonalainen finni nenän päässä. Yllätyin, koska viimeksi vuosia sitten kärsin viimeksi ihonalaisista finneistä nenässä. Murrosiässä ilmestyi jatkuvasti todella kipeä ja suuri patti nenään. Oikein hävetti. Nyt sain kuitenkin finnin taltutettua, eikä edes muodostunut miksikään patiksi. Nyt kuitenkin nenä punoittaa! Alkoi oikeen ärsyttämään kun joku tuossa mainitsi. Tekee mieli vaan laittaa kilo pakkelia naamaan.
Mikä mun nenää vaivaa. :( Joku ruusufinni vai? Vai katkenneet verisuonet. Ei tuota punoitusta ollut ennen finniä. Hassua kun tarkkaan katon, niin tuntuu että nenän päässä iho on jotenkin röpelöistä. Koholla? emt.
Mikä mun nenää vaivaa. :( Joku ruusufinni vai? Vai katkenneet verisuonet. Ei tuota punoitusta ollut ennen finniä. Hassua kun tarkkaan katon, niin tuntuu että nenän päässä iho on jotenkin röpelöistä. Koholla? emt.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Niin ja isälläni on todella punoittava naama. Aivan järkky. Nenä on epätasainen ja PUNAINEN. Huokoset erottuu selvästi. Epäilyttää vahvasti ruusufinni. Mitä teen?? Voiko sellaista olla 19 vuotiaalla? En halua samanlaista naamaa kuin hänellä. :/
Ja siis vain tuo nenän pää on hieman punainen. Ei lähellekään kyllä noita kuvia mitä ruusufinneistä katsoin. Mietin vaan että voiko sitä esiintyä lievempänä. Voikohan nenän puristelu katkaista verisuonia?
"Aknesta sen erottaa muun muassa ihomatojen puuttuminen." Öh mulla kyllä tulee tavaraa huokosista kun puristaa. :o Huokoset nenässä varsinkin todella tukossa. ÄÄH.
Oletko saanut jo apua? kiinnostais tietää, itellä sama ongelma.
Älä hätäile, ei se varmastikaan ole ruusufinni. Yleensä sellainen kehittyy joillekin (harvoille) pahan couperosan myötä. Hyvin harvoin nuorille ihmisille.
Jos sinulla on lievää couperosaa, katkenneita verisuonia, punoitusta poskilla tai nenänpielissä, niin voit hoitaa sitä couperosan hoitoon tarkoitetuilla ihonhoitoaineilla. Löytyy esim. apteekista. Saunaan mennessäsi suojaa couoperosa-iho esim. kosteusvoiteella. Vältä auringonottoa, se on pahin juttu.
Couperosa ei lähde pois, mutta sen pahenemista voi hillitä yllä mainituin keinoin. Meikatessasi voit kokeilla punaisen neutraloijaa / peitevoidetta meikkivoiteen päällä. Levitä hyvin ohut kerros. Yleensä punaisen neutraloija on sellaista hiukan vihreänkellertävään taittuvaa peiteainetta. Mitä punaisempi ihoalue sen vihreämpää voit käyttää, mutta maltilla.
Älä sure, meikki auttaa asiaa rutkasti, nimimerkillä sama ongelma.
Jos ongelma pahenee, kyseessä tosin on varmaankin vain se finnisi, tai huomaat jotain selkeää nenänmuodon muutoksia, niin silloin mene ihotautilääkärille.
Toivottavasti tästä oli jotain jeesiä.