Haluaisin pikkuhiljaa nostaa surkeaa kuntoani sellaiseksi, että jaksaisin juosta esim. 5km lenkkiä, ehkä enemmänkin. Tällä hetkellä minulla on reilusti ylipainoa, eikä juoksukuntoa käytännössä ollenkaan. Miten kannattaisi aloitella? Onko joku lähtenyt vastaavasta tilanteesta?
nollakunnosta ylöspäin
nvnnvnv
2414
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
reilu ylipaino (musta yli 10kg) -> aloita muulla aerobisella liikunnalla. Kävelyä jos sillä syke nousee (henkilöstä riippuen) esim yli 150:n tai sauvakävelyy, maastossa kävelyä, fillarointia, uintiakin jotkut osaa. Juoksu nollakunnolla ja ylipainolla on varma tapa rikkoa itsensä ja lopettaa kuntoilu alkuunsa. Eli pitkäkestoista hengästyttävää liikuntaa usein alkuun. Sitten kun jaksat kävellä vauhdilla ison mäen ylös asti voit hissukseen tasaisella alkaa lönköttää muiden tämän palstan ohjeiden mukaisesti..
Ja matkaa kannattaa vaihdella, yleisesti puhutaan että yli kaksi viikkoa samaa harjoitetta lopettaa kunnon nousun.
Itse aloittelin 0 kunnosta tuossa noin 1v 4kk sitten.Olin silloin 84kg ja 172cm, ei lihasta vaan kaikki läskiä. Ei jaksanut alkuun juosta ollenkaan vaan pääsääntöisesti kävelin sellaista 6-7km lenkkiän 2kk ajan. Sitten aloin pikku hiljaa kokeilemaan Juoksemista ja juoksin sen verran kuin jaksoi, sitten taas vähän kävelyä.
Siitä 3kk eteenpäin niin aloittelin uintiharrastuksen. Siinä menee aika mukavasti ennekuin oppi kunnolla uimaan, mutta toimii todella hyvin ja kehittää hapenottokykyä.
Kesällä rupesin pyöräilemään sellaisia 30-50km lenkkejä aina muutaman kerran viikkoon tai miten jaksoi.
Hyvää vaihtelua sekin juoksemiseen.
Syksyllä taas aloitin punttiksen ja ton keskivartalon kehittämisen, se kun on aika retuperällä.
Muutamia loukkaantumisia ja pientä takapaikkia aina tulee, mutta älä anna sen lannistaa.
Maltillisesti vaan, liialliseen intoiluun on moni tappanut kunnonkohottamisensa.
Sitten kun olet n 2kk jo juossut kannattaa ruveta katsomaan niitä kunnollisia juoksu lenkkareitä. Estää paljon tulevilta vaivoilta.
Tsemppiä vaan. =)