Kurkkaa keskustelua ja ota kantaa. Tää on mielenkiintoinen, joskin ristiriitainen aihe. Manifestin kohdat 3-5 koskevat työpaikkakiusaamista.
http://www.pikkuparlamentti.fi/kirjoitukset/98
http://www.pikkuparlamentti.fi/kirjoitukset/98
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hyvä juttu ja hyvä saitti.
No ei työ sinänsä sairastuta ihmisiä, vaan työssä voi olla elementtejä, jotka sairastuttavat ja kun nämä poistetaan, niin työ voi olla terveyttä ja tasapainoista elämää ylläpitävä tekijä.
Työttömyyden näen suurempana terveysriskinä.
Tuossa manifestissa on ihan periaatteessa oikeansuuntaisia ajatuksia, mutta se on kovin byrokratialähtöinen, koska se on työelämälle vieraan think tankin tekemä.
Ehkä vielä huomionarvoisempi seikka on, että mitään ei ole tapahtunut, vaikka manifestista on lähes vuosi - se toimikin lähinnä Tarja Cronbergin eurovaalikampanjan osana, vaikka siihen saatiin hassutettua mukaan eräs tämän palstan vakikirjoittajakin, joka on itse edustanut Perussuomalaisia.
Tiesittehän, että Demos Helsingillä on läheiset kytkyt Vihreiden johtoon ja Työministeriöön - kun Sinnemäestä tuli ministeri, lehdessä mainittiin, että hän asuu samassa kimppakämpässä Demos Helsingin tutkimusjohtajan kanssa.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1686791
Eli kiusattujen asialla on tehty politiikkaa, mutta se ei ole auttanut kiusattuja laisinkaan.
Miten tämä polittiitinen viestisi liittyy työpaikkakiusaamiseen? Lillukanvarsia..
Siten, että viestin aiheena oleva manifesti oli poliittinen mainostemppu, josta ei ole mitään apua kiusatuille. Mitään konkreettista siitä ei ole seurannut - ainoastaan tiettyjen tahojen patsastelua asian tiimoilta.
Ei sinua kiusattujen asiat kiinnosta vaan palstalla patsastelu.
Sen foorumin perustamisen syiden kanssa oli? Liukenit keskustelusta vähin äänin eilen.
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8972035/43557514