Niin mistä niitä jarrupaloja kannattaisi alkaa etsimään? Ostin nuo rullaluistimet juuri käytettynä, huomenna käyn noutamassa. Ovat hyvin vähän käytetyt joten en usko että myyjältä saan jarrupalojen suhteen infoa, tuskin on tarvinnut jarrupaloja vaihtaa(jos niissä edes on jarrupaloja en ole kysynyt :D). Ovat Stadiumista ostettu pari vuotta sitten, löytyyköhän niitä vielä..? Meinaan en ole koskaan eläissäni rullaluistellut mutta päätin että on aika opetella, niin ne jarrupalat vois olla ainakin alkuun ihan kivat kun täällä Helsingin keskustan lähellä liikun.. Ja onko aloittelijalle parempi sauvojen kanssa vai ilman? Ja milloin olisi sopiva aika aloittaa, tai siis mikä on ns. liian paljon hiekkaa tiellä..?
Kiitos jos joku viittii vastata.. :)
Revolution Pro Speed X2 rullaluistimiin jarrupaloja ja vinkkejä?
3
696
Vastaukset
- S-KV
Et kai sikaa säkissä ostanut, jos ostit aikaisemmin ja vasta olet hakemassa??? Paras kokeila jalkaankin (koko ja lesti tositärkeitä) ja samalla tarkistaa kunto ja se, onko luistimet jarrupalalliset vai eivät. Jos ne ovat jarrupalalliset, kannattaa hakea samanmerkkiseen luistimeen niitä jarrupaloja urheiluliikkeistä ja tavarataloista (Stadiumista).
- Minä vain
Luotan siihen että luistimien kunto on hyvä, myyjä kertoi että muutaman kerran käytetyt ja sen pystyi kuvistakin toteamaan. Mutta kuinkahan helppo niillä on rullaluistelu aloittaa, JOS niissä ei ole jarrupaloja? Silloin varmaan kannattaisi olla sauvat mukana?
- n 4000 km luisteltu
Minä vain kirjoitti:
Luotan siihen että luistimien kunto on hyvä, myyjä kertoi että muutaman kerran käytetyt ja sen pystyi kuvistakin toteamaan. Mutta kuinkahan helppo niillä on rullaluistelu aloittaa, JOS niissä ei ole jarrupaloja? Silloin varmaan kannattaisi olla sauvat mukana?
Aloita opettelemalla jarruttaminen.. ;)
Suurella osalla ihmisistä joilla tiedän luistimet olevan kaapin perukoilla ongelmana on että he eivät koskaan oppineet jarruttamaan. Ts pelko alamäkiä ja koko lajia kohden muotoutui kynnykseksi.
Sauvoilla ei jarruteta ja ilman jarrupalaa aloittelijalle on rengasjarrutus hankala. Mutta eiköhän se jarrupala siellä ole.
Itse koen sauvat todella hyviksi kuntoluistelussa, mutta aloitettaessa niitä ei kannata ottaa. Yksi sörkkäisy väärään paikkaan ja kaatuminen ei ole mikään hiihto-onnettomuus. Alkuun suojat ehdottomasti päällä ja itse olen kouluttanut kaverit kaatumaan ihan ensimmäiseksi. Pieni vauhti ja nurmikolle muks, niin ei pelota kaatuminen niin paljoa. Ei luistimilla yleisesti ottaen kaadu kovin usein, mutta sitten kun kaatuu niin voi käydä pahasti (Vertaa polkupyörä).
Itse en vielä lähtisi luistelemaan, kadut on monin paikoin harjattu mutta niillä on vielä niin paljon pientä pölyä, joka rikkoo laakerit nopeasti. Vasta sateiden/pesun jälkeen ajattelin itse, ei tässä kauaa varmaan tarvitse odotella. (pääkaupunkiseudulla)
Tsemppiä uuden, HYVÄn lajin parissa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️851778Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1201194YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä621070- 62946
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan74866Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli79808Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606029806- 57800
Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.46800Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.116763