pyörän pumppu

hölmöö

Ei hitto tunnen itseni tyhmäksi kun pitää tänne asti tulla kyselemään, mutta näinkään yksinkertaista asiaa ei saa selvitettyä :D

Oon tuskaillu jo pitkään erilaisten pyörän pumppujen kanssa, kun ilmaa ei tahdo saada kumiin sitten millään! Ja pyörässäni on pikaventtiili.

Tänään sitten itse tajusin että ihan noissa perus pumpuissa saa sen pään ruuvattua irti ja kääntämällä sitä saa sen sopimaan joko auto/pikaventtiiliin. MUTTA MISTÄ NYT TIEDÄN kumpi pää on OIKEA pikaventtiiliin, eli pitääkö sen pumpun pään reijän olla sellainen iso, vai pitääkö siinä näkyä pieni tappi?!

Kuullosta heprealta sille joka asiasta tiedä, mutta jos joku tajuaa, niin varmasti osaa myös vastata, KIITOS!

nimimerkillä: ei blondi, mutta nainen kuitenkin ;-)

4

10187

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen hölömö

      Mulla on ihan sama ongelma, en ole myöskään blondi :D Pumpputietäjät tänne siis.

      • Merivaan

        reikä on pikaventtiiliin ja isompi tapillinenreikä autoventtiiliin.


    • Alkup. Maantiepyöräi
      • mutta miten täytän?

        Sait osoitetuksi pätevyytesi niin, että siitä ei ole alkuperäiselle kysyjälle *mitään* hyötyä. Hienoa.

        Noista se viimeinen on se, mitä sanotaan pikaventtiiliksi. Siihen sopiva pumppu on reiältään pieni ja sen on tarkoitus tiivistyä ihan venttiilin kärjen kierteen ympärille. Marketeissa myytävät halvimmat pumput ovat tähän tarkoitettuja ja yleensä ihan toimivia.

        Schrader on "autoventtiili" ja siihen menee ilmaa huoltoasemalla olevalla laitteella parhaiten. Käsipumpussa tähän tarvitaan se isompi reikä, missä on tappi pohjalla. Venttiili sulkeutuu niin tiiviillä jousella, että se pitää mekaanisesti painaa auki. Se myös mahdollistaa renkaan paineen mittaamisen jatkuvasti täytön aikana.

        Presta on näiden välistä oleva malli. Sen sulkeutuminen varmistetaan kärjessä olevalla ruuvilla, joka pitää muistaa kiertää auki ennen täyttöä, muuten pumppaamisesta ei ole paljon hyötyä. Tähän venttiilityyppiin pitää olla ihan oma pumppu, joka tiivistyy venttiilin varren ympärille ja jättää kärjen vapaaksi tai painaa sulkupinnin sisään kuten Schraderissakin. Näiden venttiilien kanssa on hyvä käyttää Schrader-sovitinta ja täyttää myös huoltoasemalla. Se on kätevintä kun tarvii paljon painetta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      198
      6908
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2036
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1688
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1390
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1238
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1074
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      996
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      954
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      929
    Aihe