Hei!
Sain eilen ensimmäisen ipodini, ipod touch 3rd gen. Luulin ostaneeni gigantista 8gb mallin, mutta itunes ja ipod itse väittävät, että laitteessa on vain 7 gb, kun taas tietokoneen resurssien hallinta kertoo 6 gb:stä. Tiedän kyllä, että muistikapasiteetit eivät ole tarkalleen sitä mitä luvataan, mutta voiko yhden tai kahden gigan heitto muka olla mahdollista? Kannattaako kysyä asiaa Applelta vai onko tämä tuttua muillekkin? Harmittaa kyllä, sen verran kallis laite ja muistia muutenkin niin vähän, että kyllä tuollainen heitto alkaa jo tuntua.
Kiitän todella paljon kaikkia jotka vastaavat!
iPod Touch ja vain 6 GB?!
5
316
Vastaukset
- ______
Itselläni on iPod nano 8 gb ja iTunes näyttää, että 7,39 gb. Että näin minulla.
- ______
Resurssienhallinta näyttää mulla, että 7,38 gb.
- iPod Touch 16gb
Yleensä muisti heittää aina enemmän mitä enemmän muistia siinä on. Esim. itessälin on iTouch 16gb ja todellinen kapasitetti on 14,52gb... Sitten on 500gb ulkonen kiintolevy joka todellisuudessa sisältää vain
466 gb.
Tollasessa 8 gigan laitteessa ei hirveesti Gigaa isompaa heittoa pitäs olla, ja jos en nyt väärin muista niin kaverin 8gb iPodissa on 6,97GB, joten eiköhän tuo ihan normaalia ole.
Toki tuollainen *ituttaa, kun eivät voi oikeata kapasiteettia ilmottaa. - 1stMacFinn
Ensinnäkään Windows ei näytä näitä myyntigigoja (8) vaan formatoituja (eli se 7). Ja sitten siihen päälle se mitä siinä iPodissa on ostettaessa eli käyttis ja ne ohjelmat mitä tulee mukana.
- 654321
Ostin uuden Ipod touch 8gb 4G.n. Viitoseen päivityksen jälkeen itunes näytti laitteen muistiksi 6,35gb ja ohjelmistoja 0,2gb, eli vapaan muistin määräksi vain 6,15gb (ja tämä siis uudessa laitteessa johon ei ollut laitettu esim yhtään musiikkia). Aika paljon pienempi kuin pakkauksessa mainittu 8gb.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1102463- 842151
- 561697
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai581662- 1551570
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461476Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1531460- 1121200
Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261186Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket271177