Eli meneekö pupu pöksyihin vain vetääkö puoleensa kuin kukka mehiläistä?
Miten suhtaudut
itsevarmaan naiseen?
26175
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
mieheksi, niin jotenkin ei vaan nappaa.. Musta miehessä tarvii olla jotain tiettyä epävarmuutta ja haavoittuvaisuutta, jotta mun mielenkiintoni edes herää häntä kohtaan.
Liian itsevarmat miehet musta on luotaan pois työntäviä.. mä en ole sellaisten kanssa halunnut edes kaverisuhdetta muodostaa, puhumattakaan sen syvemmästä suhteesta.
Komppaan!
... naisia sitten on. Keskimäärin kun naisiin meinaan toimii semmoinen vähän yli meneväkin itsevarmuus.
muutki nii mäki :) Itsevarmuus on hyvä juttu, mutta ylimielisyys ei ole. :)
ainakin sen verran itsevarma, ettei ole liian mustasukkainen ja toisekseen, ettei hän ruoki mun omaa epävarmuuttani.. - Mut ei todellakaan ylimielinen muita kohtaan minusta puhumattakaan.
justiinsa ja itsevarma sais minusta olla myös naista lähestyttäessä. Mä jollain tavalla pidän itsevarmuudesta myös miehen otteissa. Että mies naista kunnioittaen, mutta itsevarmasti osaa myös ottaa tilan haltuunsa. :)
Heterona ajattelen tämän tietenkin platonisesti ja jotenkin virka-ajalle kuuluvan ajan kautta. Mielellään teen yhteistyötä sellaisen naisen kanssa.
Itsevarmuus, hmm. Itseasiassa ei ole välttämättä puoleensa vetävä ominaisuus. Terve itsetunto taas on sitten plussien arvoinen ominaisuus.
Mä olin Kreikassa Playboy-diskossa (vittu miten kulahtanut sana: disco) ja iskin silmäni näihin pupupöksyihin. Olin kuolla nauruun. Piti vain nauraa hiljaa, sillä muutama niistä jänöistä oli eurooppalaisia, ja yksi tasan varmaan skandinaavi, sillä se oli aigas blondi muuksi muutettuna.
Oli siinä pitelemistä, luovimista tarjottimen kanssa pitkin pöytien välejä aamun sarastukseen asti. Ihan himmeetä menoa.
...olla jossain määrin itsevarma, jos aikoo tehdä läheisempää tuttavuutta kanssa, minä kun en aloitteita tee.
jopa rasittavan itsevarmoista miehistä.
Todellisuuteen pohjautuva itsevarmuus on viehättävää. Huono itsetunto taas on totaalinen turn-off. En minä jaksa koko aikaa pönkittää toisen itsetuntoa kehumalla. Kehujenkerjääjät ovat todella rasittavia.
Huono itsetunto ilmenee aika monella muullakin tavalla kuin kehujen kerjäämisenä. Se voi tulle esiin mustasukkaisuutena, läheisriippuvuutena jne.
Kehujen kerjääminen lienee harvinainen esiintulo muoto.
Ole eri juttuja?
No niinhän ne on.
Että eikö hyvä itsevarmuus ja huono itsetunto ole ihan eri asoiden vastakohtia.. tai jotain.
Mun itsetunnossa on tietyllä alueella sanomisen varaa, mutta olen silti itsevarma enkä kerjää kehuja tai kaipaa pönkitystä tms.
Mustasukkaisuus ja läheisriippuvuus ovat myös oivallisia syitä päättää suhde välittömästi.
Mutta kuinka monta kertaa olenkaan nähnyt naisen katselevan itseään arvostellen peilistä ja arvostelleen itseään. Mitä muuta se on kuin kehujen kerjäämistä?
Niin itsetunto ja itsevarmuus on kaksi eri asiaa.
Narsisti on naurettavan itsevarma, mutta omistaa olemattoman itsetunnon.
Mielenkiintoista. Minä olen aina ajatellut, että oikeasti itsevarmalla ihmisellä on hyvä itsetunto. Tokihan huonoitsetuntoinenkin voi yrittää näytellä itsevarmaa.
Se huonoitsetuntoisuuskaan ei siis ole joka asiassa.
Itteeni kun tässä meinaan mietin. Olen aikas itsevarma, ja jopa hyvääläkin itsetunnolla varustettu, useimmissa asioissa. On vain yksi alue johon se ei yllä ihan samanveroisena kuin muualla.
Toi narsku-vertaus oli aika osuvaa siitä kuinka ne ei tosiaan kävele käsikädessä.
teen sisarelleni, joka tekee samaa? En aio häntä jättääkään... :D Entä, jos nainen puhuu noin äitinsä läsnäollessa?
vielä niitä pahimpia merkkejä huonosta itsetunnosta. Miten olis vaikkapa patologinen valehtelu?
itsevarma nainen viehättää. Sellainen, joka ei kerjää kehuja, ei ole ylimielinen, eikä koe tarvetta tuoda paremmuuttaan esiin, vaikka sitä (paremmuutta jossain asiassa) olisikin. Itsevarmassa naisessa viehättää myös se, että hän osaa ottaa huumorilla mokansa ja itsensä yleensäkin.
Ylimielinen nainen on yleensä epävarma ja yrittää peittää epävarmuutensa toisten kyykyttämisellä ja alentamisella.
on yleensä epävarmoja, itsetunnottomia, ylimielisiä ämmiä!
ja ruumiinrakenteesta.
itsevarmuuden laadusta. Yritys on hyvä, mutta ei se vaadi itsevarmuutta.