Hei!
Täytän 2 kk päästä 11 vuotta, ja haluisin olla pop-artisti joskus 21 veenä.
Mutta sinne on hyvin pitkä matka...
Miten voisin harjoitella laulamista? Siis puhuisin nyt popista, ja englanninkielisestä...
En vielä tiedä, saako äänestäni "muokattua" hyvää, että jos en artistiksi yllä, niin voin vain pitää laulamista harrastuksena.
Olisiko kellään mitään selviä päivittäisiä harjoitteluvinkkejä? Siis että miten ja paljon pitäisi päivittäin harjoitella? En uskalla laulaa muiden kuullen, koska en vain uskalla. Sitten laulan nuotin vierestä, tai en tiedä, mutta kuitenkin.
------------------------------------------------------------
Ja tämä on sitten se Lady GaGa kysymys:
Mitenköhän hänellä on niin hyvä ääni? Onko hän harjoitellut ainakin yli 7 vuotta laulamista, vai onko se jotenkin muokattu keikoilla että levyllä..
-------------------------
Mutta siis oikeasti, "kansainvälisen" artistin ura on ollut minulla hyvin kauan unelmana ja haaveena. Olen kokoajan masentunut kun ajattelen että "jos en voikaan toteuttaa sitä unelmaa" tms.. ja stressaan sitä asiaa hyvin paljon, joten todellakin haluisin olla laulaja...
VOITTEKO AUTTAA?
Artistiksi ja vähän Lady GaGasta kysymys..
4
584
Vastaukset
- onnee vaan
Lady Gagalla on hirveä ääni.
- laulavatyttö
levylle aina muokataan ääntä,mutta GaGa laulaa livenä ei playbackinä,tai ainakin laulaa oman äänensä päälle vaikka tulisikin nauhalta.
mäkin haluaisin laulajaksi mulla on sama ongelma kuin sulla en vaa uskalla laulaa muitten kuullen,voisikohan tästä olla apua,mä oon laittanu lauluvideoita youtubeen jotkut tykkää jotkut ei :)
säkin voisivat kokeilla samaa,tai sit voit ottaa laulutunteja... - dibadu
No siis kannattaa mennä laulutunneille ehdottomasti, koska tästä on vähän vaikea antaa mitään neuvoja koska laulamistreenit sun muut pitää näyttää livenä, että ne voi tajuta. Mutta kannattaa kiinnittä omaan ryhtiin kun laulaa. Selkä suorana ja jalat pikkaisen koukussa. Äänen saa noin parhaiten ulos. Ja katso ettei ylähuuli peitä etuhampaita kun laulat.
- coco17
Joo kannattaa mennä laulutunneille ^^ Siellä oppii laulamaan "oikein", avaamaan äänen yms. Ja jos sua jännittää laulaa ihmisten edessä, niin kannattaa esiintyä ensin pienemmälle porukalle ja myöhemmin vähän isommalle. Kyllä siitä jännityksestä eroon pääsee ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k18910962Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t337741Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t1067594Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht57409Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa905790Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus525238Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset385032Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk154969Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k62936Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!
Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil481853