millainen ihminen on sun ~sielunkumppanisi~ ??? missäs hän on just nyt?!
Kuvaile millainen on sun...?
(n)
29189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Voisin tietenkin kysyä mikä on sielu... Mutta jos kysyn, että mikä ihme on sielunkumppani?
Voidaan ajatella että ideaalisesti ihminen on elävä sielu, se kokonaisuus missä on yhdessä kehollinen ulottuvuus, psyykkinen ulottuvuus ja hengellinen ulottuvuus. Näin sielunkumppani olisi se ihminen, joka olisi sinulle kaikki, siis olisi kaikki se mitä toivot - tai oikeastaan tarvitset - kumppaniltasi.
Aa... Mun ihmiset on fyysisiä, psyykkisiä ja sosiaalisia. Olen kyllä kuullut sanaa hengellinen viemässä psyykkisen ja sosiaalisen alle tulevia asioita omiin nimiinsä.
Nyt kun minua on koulutettu sieluista...
Se on yksi kuudennen luokan opettaja. Josta en oikeastaan mitään tiedä, edes nimeä. Ja kaiken mitä en tiedä, täytän omilla ihanteillani. Tai no tänään tuo on jostain syystä pyörinyt päässäni.
Way out of my league.
Pohjoiseurooppalaisessa kulttuurissa se ulottuvuus on muutaman sadan vuoden ajan tahdottu leikata pois ihmisyydestä. Sitten ollaan kusessa kun se kohdataan ihmisessä eikä tiedetä miten päin ollaan.
Mutta ei tässä olla nyt siitä jauhamassa.
Kyllä välillä niin mies että oksat pois :)
Miten mä en nyt jostain syystä, vaikka yleensä sua tulkita osaan, ole varma oliko tuo sarkasmia.
mielestäsi "sielu" on ruumiillisuus, psyykkisyys ja henkisyys?
wtf sanoisi ulkkis. sen ruumiin tajuan (vaikka puhut kehollisuudesta, tarkoittanet ruumista) mutta mitä se kaikki muu on?
onko mitään muuta kuin ruumis?
...sikäli kuin olet pohdiskelevalla päällä, S.
Ei ollut sarkasmia. Mä ihan oikeasti vaan olin huvittuneen ihaileva tms. Se tuli vaan jotenkin niin ihanan söpösti sieltä. Nauran mä aina Scalellekkin kun se saa sen kunnon heteromies meiningin päälle, enkä siis mitenkään pahalla. Mä tykkään heteromiehistä ihan kympillä
Söpösti... Siis en mä nyt haaveile mun kuudennen luokan opettajasta tai mitään :D Siis jos sä sen niin käsitit. Tuolla yhessä koulussa vaan jossa kävin tunnin pitämässä työssäoppijaksolla...
Äh, ei sitäkään vaan tota äskestä tyyliä yleisesti :)
Ruumis tarkoittaa kuollutta kroppaa. Tämä koko aihe on vähän raskas. Kyseessä on maailmankuva, mulle hengellisyys on todellisuutta ja ihmisen kokonaisuus myös. Mä voisin jutella privana enemmän. Tämä keskustelupalsta jumii liikaa ja on muutenkin hankala tähän.
.
mitään privaa osaa.
eikö kaikki sisälly ruumiiseen (millä itse ymmärrän elävää tai kuollutta kroppaa)?
kaikki mitä koemme tapahtuu aivoissa, (=osa ruumista). Non?
ohjeita otetaan vastaan, S.
Jaa-a, haaveissani lienee leijuvan.
Kai se joku mahd. samanlailla ajatteleva olisi?? En tiä.
En tiedä heidän nykyisiä olinpaikkojaan.
...on täydellinen, minulle.
Juuri sellaisena kuin on..
...oma itsensä. Hän oli eilen...
...ja on yhä...
...toivon, myös huomenna..
joka ymmärtää mua ja mä ymmärrän häntä. Meidän on helppoa olla aitoja itsejämme toisillemme. Hän on kotonaan. :)
puppujuttua vaan.
nii ei sielua avrsinaisesti, mutta jos nyt ajatellaan et sanonta vaan olis toi sielunkumppani. Niin silloin se menis noin. :)
Mikä on puppua? :)
hip hopppari
http://www.youtube.com/watch?v=hmpxZUDDOds
ole mikään hipitihopiti lökäpöksy. x')
http://www.youtube.com/watch?v=1lT_vqi1Kw4&feature=related
Vaan....so beautiful (to me) :)
Mr Sandman introduced to bluen lips Jazu
http://www.youtube.com/watch?v=yRv34Cat3Vw
ehdoton kriteeri. Hänen täytyy kirjoittaa Miehen Logiikka keskustelupalstalle.
nyt, ootko ihan tosissas? xD
täältähän niitä löytyy...
sä olet Gentsu toisinaan aika hauska. x')
--> = Alruna
http://galleria.suomi24.fi/profile.do?alias=alruna
"missäs hän on just nyt?!"
Ainakin mun ajatuksissani :D