se sellainen aktivointisuunnitelma on, jos ei kuunnella asiakasta, siis työtöntä, tehdään aivan päinvastaista mistä on sovittu. Mielipiteitä asiasta toivoisin.
mikä..
kuin pässiä narussa
6199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Silloin kun asiakasta ei kuunnella aktivointi/työnhakusuunnitelmaa laadittaessa, rikotaan lakia. Vaan lainrikkominenhan on arkipäivää työkkäreissä. Suunnitelmat on lain mukaan laadittava yhteistyössä työttömän kanssa, ei työvoimamuijan sanelemana.
Lainkohdat:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20021295 : Työnhakusuunnitelman laatii työvoimatoimisto YHDESSÄ työttömän työnhakijan kanssa.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2001/20010189 : Työvoimatoimisto ja kunta ovat velvolliset laatimaan aktivointisuunnitelman YHTEISTYÖSSÄ 3 §:ssä tarkoitetun henkilön kanssa.
reformin mukaan ammattitaitoinen virkailija, joka on monen alan ammattilainen ja tietää paremmin kuin työtön itse hänen tilanteensa ja mikä on parhaaksi hänelle.
Tietenkin noin on jos itse myös uskot siihen, mutta jos olet järkevä aikuinen niin tiedät kyseessä olevan leikin jossa sinä olet hakevanasi töitä ja jossa virkailija on muka auttavinaan sinua työn syrjään kiinni.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8609941
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8199511
Monesti on niin, että aktivointisuunnitelmaa tekevä työtön ei tiedä yhtään mitään, mitä koko aktivointisuunnitelmalla tarkoitetaan, ja mihin aktivointisuunnitelmalla pyritään.
Ei kait sitten työvoimaviranomaisella jää muuta ratkaisua tietämättömän työttömän aktivoinnin suhteen, kuin kirjata kaikki mahdolliset työttömän lailliset toimenpiteet työkkärin kannalta katsoen aktivointisuunnitelmaan.
Mutta mitä ennemmän työtön tietää oikeuksistaan ja mahdollisuuksistaan, niin sitä perempi aktivointisuunnitelma työttömälle kirjoitetaan.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2010/02/31083 :
Aktivoinnin vaikuttavuudesta väitellyt jyväskyläläinen tutkija Tuija Kotiranta sanoo, että aktivointi on nykytilanteessa enemmänkin huijausta kuin tuloksellista toimintaa.
eiköäs sen suunnitelman allekirjoita sekä virkailija että työntekijä? Jos näin ei ole ja virkailija panee omiaan, ota yhteys kuntasi sosiaaliasiamieheen, hän auttaa asian viemisessä eteen päin.