28 -tuumaisen hybridin etuvanne on sillä tavalla vino että ajaessa kun katselee yläpuolelta, niin vipottaa sivuille pyöriessään. Ei kyllä muuten huomaa ajossa, jos ei katso. En ole koskaan kiristänyt pinnoja.
Saako sen suoraksi miten, ja onko hintavaa, vai tarviiko vanha pyörä uuden vanteen?
Saako sen suoraksi miten, ja onko hintavaa, vai tarviiko vanha pyörä uuden vanteen?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Saa suoraksi, toinen juttu on, kannattaako. Halvoissa hybrideissä on halpoja koneella tehtyjä kiekkoja, jotka eivät kestä käyttöä. Niiden materiaalitkin ovat usein huonoja, joten vaikka ne oikaisisi, ei ilo ole pitkäaikainen.
Toisaalta tuollaisen hybridin kiekko ei ole siinä mielessä kallis, ettei sitä uskaltaisi itse kokeilla! Ihan hyvä ajatus ostaa parin euron työkalu ja aloittaa rihtaus. Ei kun kokeilemaan.
http://www.fillari-lehti.fi/perus/jutut/huolto/rihtaaminen.htm
http://www.biltema.fi/osteri/osteri.cgi?tuote=27004&sivu=27004.htm&ryhma=5&kategoria=172
Ei ole kallista, jos tietää mitä tekee.
Kiitos linkeistä. Täytyy varmaan kokeilla kun avainkin on noin edullinen, mutta varovasti, ettei mene huonommaksi
Kiekon rihtaaminen liikkeessä maksaa noin 10-15 euroa, joten ei ehkä kannata itse lähteä räpeltämään, jos ei ole hyviä välineitä ja tarkkaa tietoa mihin on ryhtymässä.
Hyvä kommentti.
Mutta mistä saat rihtauksen noin edullisesti. Muistaakseni ainakin täällä Espoon pyörähuolloissa hinta liikkuu jossain 30 - 35€ tuntumassa. Hieman edullisempi kun vie pelkän vanteen.
Päältä päin katsoessa et näe vannetta vaan kumin. Vippaako vanne todella vai onko kumi vain vähän huonosti vanteella ja se näyttää siltä kuin rengas olisi vino? Kumin saat paikalleen paremmin laskemalla vielä vähän ilmaa vähemmäksi ja asettelemalla ennen uudelleen täyttämistä.
Vanteen rihtaaminen eli pinnojen kiristäminen niin että vanne on taas suora ja joka puolelta yhtä tiukoilla pinnoilla on ammattilaisen hommaa. Sen oppii kun tekee niitä pari sataa. Vähemmällä ei kannata itse alkaa. Juuri tässä kohtaa on se raja, missä homma pitää antaa korjaamolle ettei tee itselleen uutta ongelmaa ja lopulta ole kuitenkin siellä pajan jonossa...