Työsuhde-edut ja virkavapaa

Paula82

Hei, helmikuussa tuli vuosi täyteen saman työnantajan leivissä ja nyt haluaisin virkavapaalle. Säilyykö minulla esim. puhelinetu tai terveydenhoitopalvelut tämän virkavapauden ajan?

Entä olenko ymmärtänyt oikein, 1kk virkavapaata=silti tav.lomapäivät, mutta pidemmältä ajalta lomakertymisetkin menevät siis katkolle?

Millä perusteilla työnantaja voi evätä virkavapaan?

Entä onko järkevämpää olla ensiksi virkavapaalla ja pitää sen lopuksi vuosiloman vai että aloittaa vuosilomalla ja jatkaa virkavapaalla?

Paljon kysymyksiä, mutta mulla ei ole mitään kokemusta asiasta. Olen siis kiitollinen kaikista vastauksista!

1

1307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vastaus..

      Tarkoitatko nyt kunnan- tai valtion palveluksessa olevan virkavapaata?

      Kun ei tiedä, niin vastataan yleisesti.

      Työsuhde-edut katkeavat. Ainakin puhelinetu. Joissakin paikoissa säilyy työterveyshuolto.

      Lomakertymään en pysty vastaamaan, kun ei tiedä, onko kyseessä "viran virkavapaa" vai oletko töissä yksityisellä. Tosin silloinhan ei ole kysymyksessä virkapapaa.

      Työnantajan harkinnassa on aina virkavapaan myöntäminen. Eli perustelu voi olla käytännössä mikä vaan. Vaikka "ei sinua nyt voi päästää vapaalle, kun on niin paljon töitä.

      Vuosiloman pitoaika on ihan itsestäsi kiinni, eikä sillä ole muuten merkitystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      274
      10116
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      219
      5823
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      170
      5336
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      82
      4969
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      15
      3256
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      5
      2632
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2509
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      14
      2352
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      374
      2129
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      27
      2075
    Aihe