karaokepaikoissa pyöriikö poltetut levyt?

Onko karaokepaikoissa laitteissa poltetut levyt vai alkuperäiset? Jos tarkastajat tulee niin esitettävä alkuperäiset ammattilaislevyt? Voiko siten niitä poltettuja siellä soittaa jos alkuperäiset on mukana?
10662
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ammattikäyttöön tarkoitettuja karaokelevyjä ei saa kopioida!

Ja vaikka olisi alkuperäiset levyt mukana, niin ei sittenkään.
Jos kopioit, syyllistyt rikokseen. Jos käytät kopioita, syyllistyt rikokseen.

Eli kaikenlainen kopioiminen on ehdottomasti kielletty!

Äänestä
  • Eli kaikissa karaoke paikoissa dj:t soittavat vain ammattilaislevyjä eikä niiden kopioituja. tehkääpä joskus tarkistus pubeihin, baareihin, on niin vaan huonokuntosia levyjä jotka tökkivät.

    Äänestä

  • Mikä laki kieltää ammattilevyn kopioinnin yksityiseenkin käyttöön? Eihän sillä levyllä välttämättä mitään muuta eroa vaikka kirjastosta lainattavaan levyyn ole kuin julkisen esittämisen oikeudet sisältävä hirmuinen hinta.

    Kerro nyt kiltti EIKÄ KÄYTTÄÄ selvästi tämä kun tunnut niin varma olevan että kaikki kopiointi on rikosta.

    Äänestä

Poltellaan ny vaan siel tupakkikopis jottaa ihan muuta kuin levyjä.

Äänestä
  • Yhtään hyvää karaokelaulajaa en ole vielä nähnyt.

    Äänestä

  • Rumpali,ÅBÅ kirjoitti:

    Yhtään hyvää karaokelaulajaa en ole vielä nähnyt.

    en mäkään oo nähny enkä kuullut yhtään hyvää ravintolabändii enkä niissä edes kohtuullisenhyvää rumpaliikaan !

    Äänestä

mut kysy tolt tilletä
niin pääsee toi tressi kommentoimaan

Äänestä
  • ovat kyllä todellinen ongelma. Kaikki jäävät ilman korvausta työstään:
    -levyn tuottaja
    -kustantaja
    -säveltäjä
    -sanoittaja
    Se tietysti auttaisi kun kaikki aletaan pitämään silmällä mistä ne levyt soitetaan ja ennen kaikkea mitä soitetaan. Jos näkee jotain laitonta niin rohkeasti vaan ilmoittamaan eteenpäin.

    Äänestä

  • Plösä kirjoitti:

    ovat kyllä todellinen ongelma. Kaikki jäävät ilman korvausta työstään:
    -levyn tuottaja
    -kustantaja
    -säveltäjä
    -sanoittaja
    Se tietysti auttaisi kun kaikki aletaan pitämään silmällä mistä ne levyt soitetaan ja ennen kaikkea mitä soitetaan. Jos näkee jotain laitonta niin rohkeasti vaan ilmoittamaan eteenpäin.

    viel et noi managerit istuu tuolla karaokekatsomossa,
    aivan samoin kun noita jääkiekkoiljoita etsiessä
    niitä saatta olla hikisessä kaljakuppilassa 10- 20 jos yks
    levitähti syttys
    no turhaa siel ovat

    Äänestä

  • Voin kommentoida sullekin "kati keravalta", vai mitä nimeä milloinkin käytät. Kirjoitustyyli on aina sama. :D

    Puhutaanko vaikka säästä? Nätti on päivä ollut. Vai karaokesta? Taas pitäisi keikalle lähteä, kun yö koittaa. Vai arvaillaanko tuntemattomien ihmisten luonteenpiirteitä, kotikaupunkeja tai ulkonäköä? Taidat olla karvainen ja kärttyisä vanhapiika Pieksämäeltä.

    Oliko tarpeeksi kommenttia? :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuuntelijatar* kirjoitti:

Onko karaokepaikoissa laitteissa poltetut levyt vai alkuperäiset? Jos tarkastajat tulee niin esitettävä alkuperäiset ammattilaislevyt? Voiko siten niitä poltettuja siellä soittaa jos alkuperäiset on mukana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu