Minulla oli sellainen tieto ja käsitys että pysäköintipaikan pääväylillä ajavilla on etuajo-oikeus. Nyt näin ei tämän tiedon mukaa ole. Paha homma jos näin on. Missä kova fakta?
P-merkki ei vaikuta väistämisvelvollisuuteen
"Auto & liikenne -sivulla käsiteltiin noin kuukausi sitten ajo-ohjeita marketin parkkipaikoilla. Mukana oli myös oheinen kuva, jonka tekstissä kehotettiin väistämään pääväylällä liikkuvaa autoa ajettaessa ulos P-merkillä ja ”pysäköintikammalla” (liikennemerkit 521 ja 521a) merkityltä alueelta.
Ajo-ohje perustui liikenne- ja viestintäministeriöstä saatuun tulkintaan. Sen pohjana oli ajatus, että suurilla pysäköintikentillä on sekä erikseen pysäköintiin varattuja P-alueita että sitä halkovia etuajo-oikeutettuja (pää)väyliä.
Liikennevahinkolautakunta on tänä vuonna antanut ainakin kaksi päätöstä vastaavissa kohtaamistilanteissa sattuneista yhteenajoista.
Päätösten mukaan nämä liikennemerkit eivät muuta pysäköintialueilla normaalia väistämissääntöä, jonka mukaan oikealta tulevaa väistetään. Toinen esimerkki oli Helsingin Messukeskuksen parkkialueelta (LV 06/563), toinen nimeämättömän kauppakeskuksen pysäköintikentältä (LV 06/553). Molemmissa paikoissa parkkiruudut oli merkitty samoin kuin juttumme kuvassa.
Jälkimmäisessä tapauksessa lautakunta nimenomaan totesi, että ”ajoväyliä ei voida pitää tieliikennelain 14. pykälän 3 momentissa tarkoitetulla tavalla ilmeisen eriarvoisina yksin sen perusteella, että toinen ajoväylistä kulkee pysäköintiruutujen välissä, kun taas toiselta ajoväylältä ei ajeta pysäköintiruutuihin”.
Tämän perustelun mukaan P-merkin ja kampamerkin takaa väylälle ajava autoilija on oikealta tullessaan etuajo-oikeutettu, ja häntä on väistettävä.
Normaali väistämissääntö kumoutuu vain, mikäli väylien leikkauspisteessä on kärkikolmio tai stop-merkki. Pysäköintiä ilmaisevat liikennemerkit eivät tähän riitä. Väistämissääntö kumoutuu myös, jos väylät ovat eriarvoisia, esimerkiksi toinen on selkeästi toista kapeampi.
Eriarvoisuuden on kuitenkin korkeimman oikeuden tekemän tulkinnan mukaan oltava tällöin yhtä selvää kuin on esimerkiksi kadun/tien ja sille tulevan pihaliittymän suhde.
Koska näin on harvoin P-alueilla, on syytä varautua väistämään aina oikealta tulevaa ellei merkein ole muuta osoitettu."
Koska pamahtaa?
P-paikan pääväylillä ei olekaan etuajo-oikeus
36
3212
Vastaukset
- sekavaa on
Asiasta kirjoitettu täälläkin. Sekavaa hommaa.
http://oikeusjakohtuus.blogspot.com/2007/09/vistmisvelvollisuus.html - ole muuttunut
Näinhän se on aina ollut. P-alueilla väistetään normaalien liikennesääntöjen mukaan, vasemmalta tuleva ensisijaisesti väistää. Mistä ihmeestä tuollainen käsitys jostakin "pääväylästä" voi olla peräisin?
- ++++
ja syytä varautua aina oikealta tulevaan.
Itsestään selvyyksiä ei ole, ihmisetkin tekevät virheita.
Fiksumpi huomaa ne ja fiksumpi väistää. - ollenkaan
Tässä muutama ote tuolta linkin takaa jotka pistävät miettimään.
"Autoilijalle voi tulla yllätyksenä oma väistövelvollisuus, kun autoilija omasta mielestään selkeästi parkkialueella ajaneena olettaa, että häntä väistetään oikealta tulevana. Jos toisen ajoneuvon käyttämä väylä parkkialueen sisällä katsotaan kuitenkin eriarvoiseksi, voi väistämisvelvollisuus olla päinvastoin. Joskus eriarvoisuus on selkeä ja joskus eriarvoisuus on taas täysin epäselvä, jolloin väistämisvelvollisuus on täysin tulkinnanvaraista. Tulkitaanko tilanne tieliikennelain 14§ 1 mom vai 14§ 3 mom mukaan.
Tieliikennelaki (3.4.1981/267) pykälä 14, väistämisvelvollisuus. Pääsääntö väistämisvelvollisuudesta on kerrottu edellämainitun pykälän 1. momentissa: "Risteystä lähestyessään kuljettajan on noudatettava erityistä varovaisuutta. Hänen on väistettävä samanaikaisesti muuta tietä oikealta lähestyvää ajoneuvoa."
Oikeuskäytännön mukaan kyseistä sääntöä sovelletaan käytettäväksi myös piha-alueilla ja parkkipaikoilla. Ellei liikennemerkeillä muuta osoitetta, oikealta tulevaa ajoneuvoa pitää väistää niin risteysalueella kuin pihalla tai parkkipaikallakin.
Samaisessa tieliikennelain 14§:ssä on kuitenkin tulkinnanvaraa aiheuttava poikkeus 3:ssa momentissa: "Kuljettajan on kuitenkin aina väistettävä muuta liikennettä, jos hän on tulossa tielle pihakadulta, kävelykadulta, pihasta, pysäköintipaikalta, huoltoasemalta tai muulta vastaavalta alueelta taikka polulta, tilustieltä tai muulta vähäiseltä tieltä tai moottorikelkkailureitiltä."
Oleellinen kysymys tulkinnassa on, ovatko ajoneuvojen käyttämät väylät eriarvoisia. Tästä seuraa väkisinkin kaksi eri näkemystä joiden ratkaiseminen ei ole helppoa.
Liikennevahinkolautakunnan päätöksissä todetaan, että "Pysäköintialueilla väylien eriarvoisuuden harkintaan vaikuttaa ajoväylien leveys, millaisena väylien luonteen voidaan olettaa näyttäytyvän osapuolille ja mihin väylät johtavat, sekä muut väylien luonteesta asiassa esitetyt seikat". - lsgqase
Se on peräisin siitä, kun unohdetaan jo laissa oleva maininta "vähäinen tie", eli eron olisi oltava merkittävä, siitä voidaan taas johtaa että lakia soveltavat henkilöt tekevät selkeästi muoto tai amatöörivirheitä, en nyt sano että naiset, mutta helposti tulee mieleen.
- no siitä
"Mistä ihmeestä tuollainen käsitys jostakin "pääväylästä" voi olla peräisin?"
Siitä, että kokoojaväylien väliset alueet on yleensä merkitty Pysäköintipaikka-liikennemerkeillä, kun kokoojaväyliä ei ole merkitty ko.merkillä. Pysäköintipaikka-liikennemerkin vaikutusalue on merkistä eteenpäin, jollei muuta lisäkilpeä ole. Pysäköintialueelta tuleva on väistämisvelvollinen muuhun liikenteeseen nähden (tieliikennelaki 14§). no siitä kirjoitti:
"Mistä ihmeestä tuollainen käsitys jostakin "pääväylästä" voi olla peräisin?"
Siitä, että kokoojaväylien väliset alueet on yleensä merkitty Pysäköintipaikka-liikennemerkeillä, kun kokoojaväyliä ei ole merkitty ko.merkillä. Pysäköintipaikka-liikennemerkin vaikutusalue on merkistä eteenpäin, jollei muuta lisäkilpeä ole. Pysäköintialueelta tuleva on väistämisvelvollinen muuhun liikenteeseen nähden (tieliikennelaki 14§).Mutta mainituissa tapauksissa P-merkki taisi löytyä myös pääväylän alusta. Tällöin koko alue on pysäköintialuetta... Jos taas sitä ei ole, ei kolaria oikein voi P-aluella ajaa. Tällöin tilanne on täysin selkäe, ja P-alueelta tuleva väistää muuta liikennettä.
- Kallonkutistaja10
The_Rat kirjoitti:
Mutta mainituissa tapauksissa P-merkki taisi löytyä myös pääväylän alusta. Tällöin koko alue on pysäköintialuetta... Jos taas sitä ei ole, ei kolaria oikein voi P-aluella ajaa. Tällöin tilanne on täysin selkäe, ja P-alueelta tuleva väistää muuta liikennettä.
Nythän on kyse teistä tai tiehen verrattavista alueista. Pysäköintialue on puolestaan nimen omaan se ruutu tai ruudut, jotka on maalattu alueen tai tien pintaan. Ruudusta lähtiessähän on itsestään selvää, että lähtijä väistää tietä ajavia. Kahden tien risteyksessä taas oikealta tulevaa on väistettävä, ellei oikealta tulevalla ole väistämisvelvollisuutta osoittavaa liikennemerkkiä.
Kallonkutistaja10 kirjoitti:
Nythän on kyse teistä tai tiehen verrattavista alueista. Pysäköintialue on puolestaan nimen omaan se ruutu tai ruudut, jotka on maalattu alueen tai tien pintaan. Ruudusta lähtiessähän on itsestään selvää, että lähtijä väistää tietä ajavia. Kahden tien risteyksessä taas oikealta tulevaa on väistettävä, ellei oikealta tulevalla ole väistämisvelvollisuutta osoittavaa liikennemerkkiä.
TLA:
> Merkki 521
>
> Merkillä osoitetaan ajoradan ulkopuolella olevaa tai ajoradasta
> tiemerkinnöin erotettua aluetta, joka on varattu ajoneuvojen pysäköintiin.
TLL:
> Kuljettajan on kuitenkin aina väistettävä muuta liikennettä, jos hän on
> tulossa tielle pihakadulta, kävelykadulta, pihasta, pysäköintipaikalta
Eli tuo väistämisvelvollisuus koskee nimen omaan P-merkillä merkatulta alueelta poistuvaa. Ruudusta poistuva on toki myöskin väistämisvelvollinen, varsinkin jos peruuttaa...- kjfhglkfg
Kallonkutistaja10 kirjoitti:
Nythän on kyse teistä tai tiehen verrattavista alueista. Pysäköintialue on puolestaan nimen omaan se ruutu tai ruudut, jotka on maalattu alueen tai tien pintaan. Ruudusta lähtiessähän on itsestään selvää, että lähtijä väistää tietä ajavia. Kahden tien risteyksessä taas oikealta tulevaa on väistettävä, ellei oikealta tulevalla ole väistämisvelvollisuutta osoittavaa liikennemerkkiä.
>"Pysäköintialue on puolestaan nimen omaan se ruutu tai ruudut, jotka on maalattu alueen tai tien pintaan."
Pysäköintialue on myös se alue, joka on P-merkillä osoitettu. P-merkki (pysäköintipaikka) on usein jo pysäköintialueen sisääntulossa, lisäksi kampamaalausten (ruudut) päissä. Tällöin koko alue on pysäköintipaikkaa, mutta pysäköinti on sallittu vain merkityissä ruuduissa.
Pysäköintipaikalta tulevalla on väistämisvelvollisuus (Tll 14§). - lknolhno
The_Rat kirjoitti:
TLA:
> Merkki 521
>
> Merkillä osoitetaan ajoradan ulkopuolella olevaa tai ajoradasta
> tiemerkinnöin erotettua aluetta, joka on varattu ajoneuvojen pysäköintiin.
TLL:
> Kuljettajan on kuitenkin aina väistettävä muuta liikennettä, jos hän on
> tulossa tielle pihakadulta, kävelykadulta, pihasta, pysäköintipaikalta
Eli tuo väistämisvelvollisuus koskee nimen omaan P-merkillä merkatulta alueelta poistuvaa. Ruudusta poistuva on toki myöskin väistämisvelvollinen, varsinkin jos peruuttaa...> "Eli tuo väistämisvelvollisuus koskee nimen omaan P-merkillä merkatulta alueelta poistuvaa."
Siis jos alueen sisääntulossa ei ole P-merkkiä vaan vain ruuturivien päissä, ruuturivien päiiden välissä oleva kokoojaväylä ei kuulu pysäköintialueeseen, joten kokoojaväylälle tuleva on väistämisvelvollinen. lknolhno kirjoitti:
> "Eli tuo väistämisvelvollisuus koskee nimen omaan P-merkillä merkatulta alueelta poistuvaa."
Siis jos alueen sisääntulossa ei ole P-merkkiä vaan vain ruuturivien päissä, ruuturivien päiiden välissä oleva kokoojaväylä ei kuulu pysäköintialueeseen, joten kokoojaväylälle tuleva on väistämisvelvollinen.Kuten sanoin:
> Mutta mainituissa tapauksissa P-merkki taisi löytyä myös pääväylän alusta.- lknolhno
The_Rat kirjoitti:
Kuten sanoin:
> Mutta mainituissa tapauksissa P-merkki taisi löytyä myös pääväylän alusta.Kuten sanoin:
> Siis jos alueen sisääntulossa ei ole...
Tuli vielä mieleen, että jos kokoojaväylä ei kuulu pysäköintialueeseen, onko se kuitenkin piha-aluetta? Laissahan lukee:
"Kuljettajan on kuitenkin aina väistettävä muuta liikennettä, jos hän on tulossa tielle pihakadulta, kävelykadulta, pihasta, pysäköintipaikalta, huoltoasemalta tai muulta vastaavalta alueelta taikka polulta, tilustieltä tai muulta vähäiseltä tieltä tai moottorikelkkailureitiltä."
Jos tulee pysäköintialueelta pihaan eikä tielle, kumpi on väistämisvelvollinen? lknolhno kirjoitti:
Kuten sanoin:
> Siis jos alueen sisääntulossa ei ole...
Tuli vielä mieleen, että jos kokoojaväylä ei kuulu pysäköintialueeseen, onko se kuitenkin piha-aluetta? Laissahan lukee:
"Kuljettajan on kuitenkin aina väistettävä muuta liikennettä, jos hän on tulossa tielle pihakadulta, kävelykadulta, pihasta, pysäköintipaikalta, huoltoasemalta tai muulta vastaavalta alueelta taikka polulta, tilustieltä tai muulta vähäiseltä tieltä tai moottorikelkkailureitiltä."
Jos tulee pysäköintialueelta pihaan eikä tielle, kumpi on väistämisvelvollinen?Tieliikennelain määritelmä tielle:
> 1) tiellä yleisnimityksenä yleistä ja yksityistä tietä, katua, rakennuskaavatietä,
> moottorikelkkailureittiä, toria sekä muuta yleiselle liikenteelle tarkoitettua tai
> yleisesti liikenteeseen käytettyä aluetta;
Jos tulee pysäköintialueelta vaikkapa "yleisesti liieknteeseen käytetylle alueelle", on väistämisvelvollinen.
Sinänsä hauskasti myös toisinpäin. Se joka tulee pihakadulta P-alueelle on myös väistämisvelvollinen. :)- Kallonkutistaja10
The_Rat kirjoitti:
TLA:
> Merkki 521
>
> Merkillä osoitetaan ajoradan ulkopuolella olevaa tai ajoradasta
> tiemerkinnöin erotettua aluetta, joka on varattu ajoneuvojen pysäköintiin.
TLL:
> Kuljettajan on kuitenkin aina väistettävä muuta liikennettä, jos hän on
> tulossa tielle pihakadulta, kävelykadulta, pihasta, pysäköintipaikalta
Eli tuo väistämisvelvollisuus koskee nimen omaan P-merkillä merkatulta alueelta poistuvaa. Ruudusta poistuva on toki myöskin väistämisvelvollinen, varsinkin jos peruuttaa...Siis nimenomaan väärin. Noistahan kumpikaan ei selkeästi merkkaa ruutujen välissä olevaa aluetta joksikin muuksi kuin tieksi.
Eriarvoisuutta on esitetty yhdeksi perusteeksi, mutta se eriarvoisuus pitää olla erittäin selkeää. Tämä siksi, että myös vieraspaikkakuntalaisten pitää miettimättä tietää onko käyttämänsä väylä eriarvoinen muihin väyliin verrattuna. Eriarvoisuus voidaan osoittaa esim korottamalla pysäköintialue pääväylään nähden. - Kallonkutistaja10
kjfhglkfg kirjoitti:
>"Pysäköintialue on puolestaan nimen omaan se ruutu tai ruudut, jotka on maalattu alueen tai tien pintaan."
Pysäköintialue on myös se alue, joka on P-merkillä osoitettu. P-merkki (pysäköintipaikka) on usein jo pysäköintialueen sisääntulossa, lisäksi kampamaalausten (ruudut) päissä. Tällöin koko alue on pysäköintipaikkaa, mutta pysäköinti on sallittu vain merkityissä ruuduissa.
Pysäköintipaikalta tulevalla on väistämisvelvollisuus (Tll 14§).Mihin tuon perustat?
"Pysäköintialue erotetaan ajoradasta yhtenäisellä valkoisella viivalla. jne" lukee pykälissä. Kallonkutistaja10 kirjoitti:
Siis nimenomaan väärin. Noistahan kumpikaan ei selkeästi merkkaa ruutujen välissä olevaa aluetta joksikin muuksi kuin tieksi.
Eriarvoisuutta on esitetty yhdeksi perusteeksi, mutta se eriarvoisuus pitää olla erittäin selkeää. Tämä siksi, että myös vieraspaikkakuntalaisten pitää miettimättä tietää onko käyttämänsä väylä eriarvoinen muihin väyliin verrattuna. Eriarvoisuus voidaan osoittaa esim korottamalla pysäköintialue pääväylään nähden.> Noistahan kumpikaan ei selkeästi merkkaa ruutujen välissä
> olevaa aluetta joksikin muuksi kuin tieksi.
Nyt sekoilet. Tietysti se on tietä, ei kai kukaan ole muuta väittänytkään.
Se vain sattuu olemaan myös pysäköintipaikkaa. Ja pysäköintipaikalta tuleva väistää muuta liikennettä.
Suosittelen tutustumaan tien määritelmään ja liikennemerkkien vaikutusalueeseen.Kallonkutistaja10 kirjoitti:
Mihin tuon perustat?
"Pysäköintialue erotetaan ajoradasta yhtenäisellä valkoisella viivalla. jne" lukee pykälissä.Hyvin irrotat asiayhteydestä. Kyllä. Jos pysäköintialue merkataan tiemerkinnöillä, juuri noin.
Jos taas käytetään liikennemerkkiä... Noh...
Miksi muuten jätit mainitsematta sen osan, joka alkaa "tai" -sanalla? Olisiko vienyt pohjan koko inttämiseltä?- Kallonkutistaja10
The_Rat kirjoitti:
> Noistahan kumpikaan ei selkeästi merkkaa ruutujen välissä
> olevaa aluetta joksikin muuksi kuin tieksi.
Nyt sekoilet. Tietysti se on tietä, ei kai kukaan ole muuta väittänytkään.
Se vain sattuu olemaan myös pysäköintipaikkaa. Ja pysäköintipaikalta tuleva väistää muuta liikennettä.
Suosittelen tutustumaan tien määritelmään ja liikennemerkkien vaikutusalueeseen.Ja tiellä pätee sääntö, jonka mukaan oikealta tulevaa väistetään. Sille, että tätä perussääntöä ei tarvitsisi noudattaa, pitää olla selkeät perusteet. Esim kärkikolmio ja STOP-merkki ovat selkeitä perusteita. Lisäksi liikennesäännöissä kerrotaan joitain poikkeustapauksia. Se, että jotkin alueen väylät koetaan pääväyliksi, ei siis muuta tuota perussääntöä.
- Kallonkutistaja10
The_Rat kirjoitti:
Hyvin irrotat asiayhteydestä. Kyllä. Jos pysäköintialue merkataan tiemerkinnöillä, juuri noin.
Jos taas käytetään liikennemerkkiä... Noh...
Miksi muuten jätit mainitsematta sen osan, joka alkaa "tai" -sanalla? Olisiko vienyt pohjan koko inttämiseltä?Mitähän "tai"-sanaa tarkoitat? Ei tuossa kohtaa ole mitään "tai"-sanaa.
Eipä ole ihme, että noita "pysäköintikolareita" sattuu niin paljon. Jos peruutuskolhut jätetään pois laskuista, niin taitaa seuraavaksi eniten noita kolhuja tulla juuri siksi, ettei oikealta tulevaa ymmärretä väistää. Kallonkutistaja10 kirjoitti:
Ja tiellä pätee sääntö, jonka mukaan oikealta tulevaa väistetään. Sille, että tätä perussääntöä ei tarvitsisi noudattaa, pitää olla selkeät perusteet. Esim kärkikolmio ja STOP-merkki ovat selkeitä perusteita. Lisäksi liikennesäännöissä kerrotaan joitain poikkeustapauksia. Se, että jotkin alueen väylät koetaan pääväyliksi, ei siis muuta tuota perussääntöä.
Kuten sanottua. Mikä nyt on se ongelma?
Kallonkutistaja10 kirjoitti:
Mitähän "tai"-sanaa tarkoitat? Ei tuossa kohtaa ole mitään "tai"-sanaa.
Eipä ole ihme, että noita "pysäköintikolareita" sattuu niin paljon. Jos peruutuskolhut jätetään pois laskuista, niin taitaa seuraavaksi eniten noita kolhuja tulla juuri siksi, ettei oikealta tulevaa ymmärretä väistää.Okei, en muistanut täsmälleen sanamuotoa.
> Samanlaisella viivalla voidaan osoittaa ajoneuvojen sijoitus alueen sisällä.
Eli sillä voidaan erottaa pysäköintialue ajoradasta tai merkitä ajoneuvojen sijainti pysäköintialueen sisällä.- Kallonkutistaja10
The_Rat kirjoitti:
Kuten sanottua. Mikä nyt on se ongelma?
Eihän tässä minunkaan mielestä pitäisi olla mitään ongelmaa. Mutta se tässä lienee se ongelma, että kaikki väistämisvelvolliset eivät noudata tuota oikealta tulevan väistämissääntöä. Ongelmallisemmaksi asian tekee se, että läheskään kaikki eivät edes tiedä, että myös esim kauppakeskusten pihoilla pätee tuo sääntö. Senhän osoittaa jo tämäkin keskustelu.
Asiasta on korkein oikeus antanut ennakkopäätöksen. Ja sitä pidetään nykyään korkeimpana tulkintatahona sääntöjen epäselvyyksissä. Toki EU:lla voisi olla asiasta vielä korkeamman tahon mielipide?
- Akat ratissa taas!!
Opetelkaa ne liikennesäännöt! Tottakai oikealta tuleva väistää parkkipaikalla, jossei liikennemerkein muuta määrätä.
- paha homma
Et ilmeisesti lukenut tuota linkin takana olevaa juttua.
""Autoilijalle voi tulla yllätyksenä oma väistövelvollisuus, kun autoilija omasta mielestään selkeästi parkkialueella ajaneena olettaa, että häntä väistetään oikealta tulevana. Jos toisen ajoneuvon käyttämä väylä parkkialueen sisällä katsotaan kuitenkin eriarvoiseksi, voi väistämisvelvollisuus olla päinvastoin. Joskus eriarvoisuus on selkeä ja joskus eriarvoisuus on taas täysin epäselvä, jolloin väistämisvelvollisuus on täysin tulkinnanvaraista"
http://oikeusjakohtuus.blogspot.com/2007/09/vistmisvelvollisuus.html
- Asian tutkinut
Seinäjoella oli käräjillä tapaus jossa marketin p-alueella pääväylälle pyrkinyt ajoi kolarin pääväylää vasemmalta tuleen kanssa. Pääväylälle pyrkinyt voitti.
Nuo pysäköintialueiden risteykset ovat tasa-arvoisia jollei väistämisvelvollisuutta osoiteta.
P-alueisiin liittyy kummallisuus, jos p-alueella ei ole osoitettu suurinta sallittua ajonopeutta niin se on sama kuin viereisellä ajotiellä.Silti nopeus on sovitettava niin, että sen oikealta tulijan pystyy havaitsemaan ja tätä väistämään.
- Lähde?
Lähde?
- Haa, joku muu maksaa
Outon lommo korjaukseen nyt. Tiedän paikan, jossa taksit oikaisevat P-aluetta pitkin ja ajavat lu jaa ns väylällä. Kukaan paikallinen ei yleensä työnnä nenäänsä tälle väylälle väistämättä molemmista suunnista tulevaa liikennettä. Mutta nytpä löytyi paikka, jossa saan tuon kuskin puolen lokasuojan uusittua. Ei kun kyttäämään, hyvässä lykyssä tulee juuri se vittumainen taksikuski, joka ei osaa edes asiakaspalvelua...
Kyllä mulle autokoulussa jo sanottiin, että parkkipaikoillakin oikealta tulijaa väistetään, ellei hänellä ole kolmiota.
- ijuiubip
Uudessa Tekniikan Maailmassa on juttua tästä aiheesta. Kyllä sielläkin pyöritellään asiaa tuon "vähäinen tie" ja "eriarvoiset väylät" lakikoukeron ympärillä, mutta painavaksi yleisohjeeksi antoivat "oikealta tulevaa väistetään" -periaatteen. Lopuksi tivaavat lakiin korjausta ja selvennystä.
- Kallonkutistaja10
En ole juttua lukenut, joten vastaan vain tuon perusteella mitä kirjoitat.
"Lopuksi tivaavat lakiin korjausta ja selvennystä."
Joillain parkkipaikoilla on laitettu kärkikolmoita toivotun ajojärjestyksen varmistamiseksi. Siinä mielessä nykyinenkin laki kyllä tarjoaa keinot.
- muistakaa
lukematta pidemmälle kuin otsikon;
liikenteessä on hyvin vähän oikeuksia ja tilanteen mukaan viisaampi väistää mikäli haluaa säilyttää peltinsä suorina - kuis on
Eiks se niin ole parkkialueilla, että ruudusta lähtevän on väistettävä kaikkia muita? Eli jos ruuturivien välistä väylää ajaa joku, niin hän on etuajo-oikeutetussa asemassa ruudusta lähtevään nähden tuli tämä sitten vasemmalta tai oikealta.
- dtghr44
Kyse ei ole tiestä, sama se on pihallakin että normaali muolaisjärki että annetaan oikealta tulevan mennä ensin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244716- 883724
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483125- 542667
- 2062621
- 512599
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322400- 1522338
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081539