Miten suunnistus olisi parasta aloittaa ja mitä kaikkia asioita pitäisi huomioida?
En ainakaan ihan heti haluaisi liittyä mihinkään seuraan, sillä en edes ole varma, että lopahtaako suunnistusintoni parin kerran jälkeen. Täysin omatoiminen aloittaminenkaan ei oikein innosta.
Ja kertokaa vähän suunnistuksena harrastuksena noin yleensä. Mitä varusteita pitää hankkia? Millaiset kengät olisi hyvät? jne...
Suunnistuksen aloittaminen (Helsingissä)
2
1052
Vastaukset
- suuunnstajatta
Helsingin suunnistajat ainakin järjestää suunnistuskurssin naisille. Tosin tais jo mennä tältä vuodelta ohi. Itse aloitin siellä viime vuonna. Iltarasteilla on suunnistus opetusta tiettyinä kertoina. Katso Helsingin suunnistajien sivuilta ja sieltä iltarastit kohdasta. Voithan sä käydä ostaa suunnistajien kaupasta kiintorasti kartan ja mennä sitten niitä etsimään. Ja kantsii lainata vaikka joku suunnistus aiheinen kirja kirjastosta ja lueskella sitä, sieltä saa hyviä vinkkejä. Ei siihen alussa tarvitse mitään erityis varusteita, itse ja monet muutkin leppoisat harraste suunnistajat suunnistaa ihan tavallisilla lenkkitossuilla ja tuulipuvulla.
- Aloita vaan
Suunnistuksen voi aloittaa hyvin kuntorasteilta, kuten Iltarasteilta, Itärasteilta, Korttelisuunnistuksesta tai Espoorasteista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1013098GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431157- 831142
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja521045Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!32997- 67868
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39852- 53847
- 44822
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24791