Jos vuokrafirmat kielletään työttömillä ja vuokratyöläisillä ei tule olemaan niitäkään vähiä työpaikkoja mitä vuokrafirmat tarjoaa.
Se mitä tulee kieltää on Paperiliiton toiminta (kiristys, uhkailu) ja Paperiliiton johto on asettettava korvausvelvollisuuteen paperiyhtiöille ja vuokratyöläsille koska ovat häirinneet työrauhaa.
Paperiliitto pyrkii estämään työttömien ja vuokratyöläisten pääsyn tehtaisiin, sillä paperiliitto pitää työttömiä B-luokan kansalaisina. Mutta tajuaako paperiliitto että se on astutnut gorilllan varpaille? Paperiliitto on instrumentaalinen osa työttömien sortamisesa, ja sitentyöttömien luokan luokkavihollisen hallitsema instutuutio joka työttömien suurten kansanmassojen tulee kumota ja asettaa korvausvelvollisuuteen.
Se mitä tulee kieltää on Paperiliiton toiminta (kiristys, uhkailu) ja Paperiliiton johto on asettettava korvausvelvollisuuteen paperiyhtiöille ja vuokratyöläsille koska ovat häirinneet työrauhaa.
Paperiliitto pyrkii estämään työttömien ja vuokratyöläisten pääsyn tehtaisiin, sillä paperiliitto pitää työttömiä B-luokan kansalaisina. Mutta tajuaako paperiliitto että se on astutnut gorilllan varpaille? Paperiliitto on instrumentaalinen osa työttömien sortamisesa, ja sitentyöttömien luokan luokkavihollisen hallitsema instutuutio joka työttömien suurten kansanmassojen tulee kumota ja asettaa korvausvelvollisuuteen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
työnantajien perseennuolija sinne missä ei aurinko paista.
AKT:n johto on asetettava vastuuseen ahtaajien harjoittamasta rikollisesta kiristyksestä, työrauhan häirinnästä ja väkivaltarikosten yrittyksestä.
Facebook ahtaajille on AKT:n johdon maksettava 2 vuoden palkka
Suomessa ei perinteisestikkään suhtauduta myönteisesti organisoituneen rikollisuuden toimintaan
Vuokratyön käyttämisen rajaaminen aidosti tilapäiseen tarpeeseen lisää kokoaikaisten työsuhteiden määrää suoraan yrityksiin. Työttömien ja pätkätyöläisten asemaa on erityisen paljon heikentänyt vuokratyön yleistyminen, jolla yritykset kiertävät mm. työsopimuslain velvoitteita.
Työttömien ja pätkätyöläisten asema ei parane lisäämällä vuokratyötä, vaan se on omiaan luomaan Suomeen entistä selvemmät kahden kerroksen työmarkkinat, joissa kerran pysyvästä työsuhteesta pudonnut ei voi enää koskaan saavuttaa normaalia työsuhdetta johtuen siitä, että kaikki uusi työ teetetään vuokrayrityksien kautta, jotka puolestaan pätkivät työt henkilöstön kilpailuttamiseksi pieniin osiin.
Vuokratyöyritykset ovat luoneet Suomeen kahden kerroksen työmarkkinat, kurjistaneet työttömien ja työelämään pyrkivien aseman eläimen tasolle ja valheellisella retoriikallaan vielä syyllistävät siitä ammattiyhdistystä. Ikään kuin ammattiyhdistys vaatisi vuokratyöyrityksiä teettämään työn pätkinä. Ammattiyhdistys pyrkii turvaamaan sen, että työ teetetään kokoaikaisen työsuhteen kokoisina palasina, jolloin perheet voisivat tulla toimeen jos vanhemmat ovat töissä. Vuokratyöyrityksien rellestäessä näin ei ole.
"Vuokratyöyritykset ovat luoneet Suomeen kahden kerroksen työmarkkinat, kurjistaneet työttömien ja työelämään pyrkivien aseman eläimen tasolle ja valheellisella retoriikallaan vielä syyllistävät siitä ammattiyhdistystä. Ikään kuin ammattiyhdistys vaatisi vuokratyöyrityksiä teettämään työn pätkinä. Ammattiyhdistys pyrkii turvaamaan sen, että työ teetetään kokoaikaisen työsuhteen kokoisina palasina, jolloin perheet voisivat tulla toimeen jos vanhemmat ovat töissä. Vuokratyöyrityksien rellestäessä näin ei ole. "
Valitettavasti näitä valehtelevia helppoheikkejä tuppaa olemaan yhteiskunnassamme kokoajan vain enemmän ja enemmän.
Työnantajat eivät välitä siitä vaikka Suomalaiset perheet tuhoutuisivat, koska perheiden hyvinvoinnista ei voi saada niitä 30-50% voittoja tässä kvartaalissa. Perheiden hyvinvoinnista kun ei voi taikoa pikavoittoja niin siitä ei tarvitse välittääkään. Orjat ovat oikeastaan parempi pitää siinä asemassa, että he eivät mitään perhettä edes kykene perustamaan, koska silloin he voivat omistaa koko elämänsä nälkäpalkalla työskentelemiseen.
Katsopa pörssitilastoja melkein kaikki pörssinoteeratut yritykset repivät suomessa 30-50% voittoja sijoitetulle pääomalle, silti ei ole ikinä varaa maksaa minkäänlaisia palkkoja.
Vuokratyöntekijöille pitää taata takuupalkka myös niiltä päiviltä joilloin vuokrafirmalla ei ole osoittaa työtä. Aivan kuten on ehdotettu.
Paperimiehiltä pitää ottaa takuupalkka pois...
mun mielestä voi molemmat kieltää. Ahosta voisin tempoa turpaan jos vastaan tulee... Ihan vaan sen takia että ihminen on niin typerä.
Vuokrafirmat työntekijän riistäjiä ja siksi näitä onkin niin pirusti. Ovat varsinaisia mafiosoja ja parittajia. Kaikki vuokrafirmat pitäisi lailla lopettaa ja jos tämä ei onnistu, niin työkkärin ja kunnan väki vuokrafirman kirjoihin, niin tietävät mitä se on. Vuokrafirmojen toimistoihin pitäisi kipata lavallinen paskaa.
Ehei ruunari ei kaikki vuokrafirmat ole niitä riistäjiä.Riistäjät on niitä vuokrafirmoja jotka eivät pärjää suomalaisella lainsäädännöllä työntekijä- ja työnantajamarkkinoilla ja nuo firmat saisi minun mielestä poistaa tai ainakin kipata se lavallinen oven eteen.
Ja on hyviäkin vuokrafirmoja jotka maksaa työntekijän vaatiman palkan ja ottavat itse siitä välistä mitä ottavat.Tämä ryhmä huolehtii lakisääteisesti kaikista velvoitteista ja ovatkin hyviä työnantajia.
Työsuhteen miniehdot on määritelvä laissa, ja Ay-liike on kiellettävä. Vain silloin yhdenvertaisuus toteutuu