kokemuksia työnantajana kaskipuu ?
Kaskipuu
ovitie
2513267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Yhdellä tai useammalla omistajalla on kytkös myös Suomen autohuolto nimiseen firmaan joka laskettaneen samaan kastiin.
Hyi helevetti.
MIkä ovifirma ei olis lestakytköksinen? Entäs muuten rakennusala, onko olemassa 100% varmuudella sellaisia EI-lestakytkyisiä firmoja keneltä ostaa esimerkiksi keittiökalustet jne?
Täällä oulun alueella alkaa olla näitä firmoja jo niin paljon että pahaa tekee.Silti ihmiset ostaa ja tukee näitä lahkolaisia.Ettekö te ymmärrä vai välitä?
Itse en ole lestadiolainen, vaimoni kaveripiiristä löytyy nuoripari, ihan täysjärkisiä ovat. Jopa fiksuja. Olette aika junttimaisia.
eihän töihin mennä ystäviä hakeen vai kuinka
Ei mennä ystäviä hakeen, mutta lestat on varmaan melko saatanoita työkaverina ei-lestalle, niinpä kiertäkää lestojen pyringiy kaukaa. Kaskipuu on lestahelvetti ja tekee rumia ovia! Ovet Yhtä ankeita kuin tekijänsä!
Palkka on pieni jokaisella, että sitä kauttakin se firma tekee rahaa. Työntekijöiden arvostus puuttuu, jos joku lähtee niin lähtee, ja uusi tilalle vuokrauksen kautta. Mitään lainaa ei kaskipuun palkalla kannata pankista käydä kysymässä. Kottia kuulema ottavat työmiehet kun rahat ei riitä kuun loppuun asti.
Palkka kaskipuulla on n. 8-10€/tunti. Kyllä sillä palkalla pärjää, kun vaan isin ja äitin luona asuu. Palkankorotusta siellä on turha kysellä kun sitä ei saa, ja jos sen saa, niin se on muutamia senttejä jolla ei ole mitään merkitystä. Esim kun tulee uusia ovitiiviste ja lasilista malleja, niin niitä joutuu tavallinen työntekijä suunnittelemaan pienellä palkalla, että mitenkäs nämä laitetaan kiinni ja jne.. kun herrat tekee kauppoja mitään ensin testaamatta ja luotetaan osaaviin ammattimiehiin joita kaskipuullakin on. He saavat n.10€/tunnille. Eli tässä näkyy se työmiehen arvostus.
Minkä ehtivät yhteistyökumppaneita ja työntekijöitään. Synnit anteeksiannetaan seuroissa.
Hakevat parhaillaan viitasaarelle uuteen tehtaaseensa väkeä rekrykoulutukseen. Kannattaneeko hakea, onko palkka CNC/höylärin hommissa parempi kuin perus kasauksessa? Itsellä on CNC kokemusta ja alan pt. Tietoa millaiset työvuorot ja lisät?
Hain toimistotöihin ja pääsin haastatteluun. Palkka jota tarjosivat oli suorastaan törkeän huono, vaikka minulla oli usean vuoden työkokemus samoista tehtävistä muualta. Ei tullut kauppoja, pääsin toiselle työnantajalle 500 e kk paremmalla palkalla.
Tuotannon puolella ei kukaan hanki yli 11€ tunti. Osa ei saa kymppiäkään. Liiketoiminnan kasvu on nostanut monien tuotantotyöntekijöiden vastuuta ja työmäärää, mutta palkankorotusta ei heru senttiäkään! Ammattilaisia valuu viereiselle sahalle töihin kun siellä maksetaan paremmin.
Myyjän palkkamalli noin 500-1000€ /kk huonompi kuin kilpailijalla. Ei pohjapalkkaa.
En ole kaskipuulla työskennellyt mutta yleisesti oman kokemuksen mukaan nämä lestafirmat on olleet työpaikkana ihan asiallisia. Huono puoli vain on ihan todella surkea palkka. Käteen jää niin vähän että käytännössä melkein ilmaistöitä.
Nämä lestafirmat on uskonnottomille todella ahdistavia paikkoja. Vaikka olisit absolutisti ilman uskontoja, joka saatanan maanantai pukkaudutaan ihan viereen ja nuuskitaan haiseeko synti. Selkään tulee puukkoa jos et ole varovainen viimeistään sitten kun työt vähenee ja yt:t uhkaa. En suosittele.
Lestapojat saa sunnuntaina synnit anteeksi kaveriltaan. Maanantaina hyvillä mielin uusia petoksia kohta
Valitse toinen
En osaa sanoa kokemuksista millainen työnantaja Kaskipuu on, mutta taloyhtiömme ikkunaremontin perusteella en lähtisi kovin suuresti huutelemaan..ainakaan laadun puolesta.
Kävin joskus pyörähtämässä. Palkan lisistä eivät ole koskaan kuulleetkaan. Lähdin pois.
Tuotannon puolella muutosneuvottelut joka vuosi. Työvoiman vaihtuvuus suurta, työn johtaminen surkeaa, palkka tosi huono.
Kaskipuulla on heluriovet, työntekijät vaihtuu samaan tahtiin...
Työvoiman vaihtuvuus on erittäin suurta, mikä kielii hyvin huonosta yrityskulttuurista, toimintamalleista ja työntekijöiden arvostuksesta.
KUINKA USEIN PALKKA MAKSETAAN?
Minkälainen Kaskipuu on työnantajana nykypäivänä? Miten ei uskovaa naista kohdellaan Kaskipuulla? Onko Kaskipuulla töissä vain lesta naisia?