Eli mikä tekee miehestä alempitasoisen ? Ulkonäkö, luonne, kenties käytöstavat ?. Joku tietty asia, vaiko monen seikan yhteistulos ? Onko kyseessä asia, jolle mies voi itse tehdä jotain, vai kohtalon määräämä asia ?
Sanotaan, että nössömies ei saa naista. Mikä tekee miehestä nössön, ja ennenkaikkea miksi mies haluaa naissuhteissaan olla nössö ja ylikäveltävä räsymatto, jota kukaan nainen ei arvosta ? Saako siitä kuitenkin jotain henkistä tyydytystä, kun voi tuntea olevansa naisten päähänpotkima suuri ATM-marttyyri ?
Ja eräs asia on hyvä muistaa AT-miehenkin. Vaikka kuinka marisisit netissä ja muuallakin naisten tekemisistä ja naisten "vääristä" miesvalinnoista, niin ainoa ihminen, jonka tekemisiin ja asenteeseen pystyt oikeasti vaikuttamaan olet sinä itse.
Sanotaan, että nössömies ei saa naista. Mikä tekee miehestä nössön, ja ennenkaikkea miksi mies haluaa naissuhteissaan olla nössö ja ylikäveltävä räsymatto, jota kukaan nainen ei arvosta ? Saako siitä kuitenkin jotain henkistä tyydytystä, kun voi tuntea olevansa naisten päähänpotkima suuri ATM-marttyyri ?
Ja eräs asia on hyvä muistaa AT-miehenkin. Vaikka kuinka marisisit netissä ja muuallakin naisten tekemisistä ja naisten "vääristä" miesvalinnoista, niin ainoa ihminen, jonka tekemisiin ja asenteeseen pystyt oikeasti vaikuttamaan olet sinä itse.
Vastaukset 28
Vanhimmat
se nyt kumma kun ei tumma ja treenattu mies kelpaa naisille, vaan kaikennäköiset vaaleat ylipainoiset amisviikset vievät naiset.
Yksittäisten piirteiden tai piirteiden joukkojen ja alempitasoisuuden välille tuskin voidaan koskaan vetää ekvivalenssimerkkejä. OIeellista on se, että joillakin miehillä ei vain ole "kemiaa" yhdenkään naisen kanssa, tai he eivät "säteile" mitään alfahiukkasia.
Luulen silti, että yksi monien (no, ainakin yhden, ehkä) kohdalla vaikuttava tekijä saattaisi olla alentunut kilpailuvietti. Tällaisella henkilöllä ei ole kiinnostusta ryhtyä kukkotappeluun toisen uroksen kanssa osin siksi, että hän haluaisi kelvata omana itsenään ilman soidintansseja, joiden askeleita hän ei oikein edes osaa, ja osin siksi että hän on taistelusuunnitelmaa laatiessaan todennut heti alkumetreillä, että satakiloinen, rautateistä ja sci-fistä kiinnostunut nörtti (pasifistinen pikkuvaltio) ei tule ikinä voittamaan jääkiekkoilevaa, jääkiekkoa seuraavaa komeaa ja jännittävää baariremuajaa (Neuvostoliitto), ja siksi ainoa järkevä vaihtoehto on vetäytyä ja kohdentaa resurssit siihen, missä hän pärjää ja mistä hän saa varmemmin iloa, siis omiin nörttiharrastuksiinsa, joiden suojista yksikään nainen ei häntä löydä, tai halua löytää.
Kyse on siis jonkinlaisesta defaitismista (http://fi.wikipedia.org/wiki/Defaitismi (erikoinen sana, olisin itse suomentanut englannin 'defeatism'-sanan vaan defeatismiksi)). ATM-kirjallisuuden harvoissa teoksissa päähenkilöitä onkin kuvattu juuri defaitisteiksi, kuten Houellebecq'n Halujen taistelukentässä: http://en.wikipedia.org/wiki/Extension_du_domaine_de_la_lutte
Mielestäni kyllä tuo defeatismi enemmänkin seuraa sitä jos on jo kertynyt kokemuksia. Eri ihmisilä tuo tulee eri vaiheessa, mutten usko että se varsinaisesti on se alkuperäinen syy vaan enemmän se seuraus josta tulee sitten tietysti osasyy jatkossa.
Kaikki AT-miehet eivät ole nörttejä ja monilla nörteillä on nainen vierellään.
Enemmänkin se on sitä että ei sovi vain siihen miehen muottiin aktiivisesta, aggressiivisesta jne. miehestä joka ottaa naisen eikä vain odottele että kehkeytyy romanssi.
Olen samaa mieltä ainakin kahdesta ensimmäisestä kohdasta: defeatismi on seurausta kokemuksista - mutta väitän, ettei välttämättä lainkaan siitä että olisi saanut rukkasia tytöiltä. Saattaa tietysti olla siitäkin, mutta kenties taustalla voi olla muitakin tekijöitä, joista olisi sitten kehkeytynyt defeatistinen tapa ajatella ja elää.
Toivottavasti en ole myöskään antanut ymmärtää, että nörtteydestä seuraa aina naisettomuus. Tiedän erittäin hyvin, ettei niin ole, vaan olen nähnyt monilla nörteillä naisen vieressään, eikä tosiaankaan mitään kassialmoja, joihin olisi "tyydytty" kun ei parempaakaan olla saatu.
Viimeistä kohtaa en uskalla ihan allekirjoittaa, mutta luulen olevani samaa mieltä siitäkin. Monilla - ei siis kaikilla - tuntemillani poikaystävillä tuntuu olevan yhteisiä piirteitä, joihin lukeutuu esimerkiksi ajokortti ja fanaattisenomainen kiinnostus ammattiurheiluun ja sen seuraamiseen. Molemmat asioita, joita minulla ei ole.
Totta kai defeatismi voi olla sellaista joka tulee kokemuksista jota on opittu tarkkailemalla muita ihmisiä ja parin muodostusta. Varmaan tuon kaltainen defeatismi on yhdistelmä noita kaikkia. Ei uskota että on mahdollisuuksia, yritetään kuitenkin, epäonnistutaan, aikaisempi defeatistinen ajattelumalli alkaa todentua, seuraa ehkä uudelleen arviointi, huomataan puute jota korjataan, rohkaistutaan, epäonnistutaan uudelleen, alkaa katkeroituminen, aletaan etsiä kaikkivoipaisia selitysmalleja jne.
Usein ajattelen että pitäisi olla nörtti kun törmään aina nörtteihin joilla on upea nainen vierellään. :D
Tuo ajokortti ja urheilun seuraaminen eivät vielä takaa mitään. Uskoisin kuitenkin että naisia miehissä sytyttää "miehisyys" tai mikä tahansa mikä liitetään miehisyyteen. Kysymys on ihan kontrastista naisellisuudelle ja siitä normista mitä miehen "tulee olla".
ATM:illä ei tee yhtikäs mitään.
Vierastan tuota ATM termiä koska mielestäni itse en ole sellainen ja silti on sinkkuiltu tässä, toisaalta näen jatkuvasti pareja joissa mies vaikuttaisi olevan tällainen kuvailtu ATM.
Sanoisin näin että tiettyjen ominaisuuksien yhdistelmät ovat miehelle todella pahoja jotka laskevat todennäköisyyttä löytää kumppania.
Täällä oli myös kohtaamis-ongelma ketju jossa asiaa oli puitu ettei mies kohtaa naista sillä tavoin kuin pitäisi että pariutuminen onnistuisi.
Jos jokin yhdistävä tekijä pitäisi löytää niin se on mielestäni se sosiaalisuus tai sanotaanko "miehinen sosiaalisuus". Miehen tulisi olla valmis tuomaan itseään esille tietyllä tavalla, jopa nöyrtyä naisen edessä tiettyyn temppuiluun samalla kuitenkin pyrkien olemaan itsevarma itsensä koska muuten vaikuttaa epämaskuliiniselta.
Voisi kysyä myös niin päin, että mikä tekee miehestä atm:ää ylempitasoisen. Siihen vastaus voisi olla, että mikä tahansa mikä herättää naisen kiinnostuksen. Niinpä atm olisi mies, jossa ei vain ole mitään kiinnostusta herättävää - tai jonka antama ensivaikutelma ainakin on sellainen. Huonoon käyttäytymiseen ei pidä kiinnittää liikaa huomiota, sillä huonon käytöksen (sovinismin yms.) paljastuminen edellyttää usein jo jonkinlaiseen suhteeseen pääsyä sitä ennen, ellei kyse ole jostain humalaisen sekoilusta, joka tietysti käy jo ensi hetkillä ilmi. Toisaalta voi miettiä sitä, voiko joku olla joka ainoan naisen silmissä kiinnostamaton. Kenties, mutta taustalla voi jonkinlainen kysynnän ja tarjonnan kohtaamattomuus, ts. atm markkinoi itseään väärälle kohderyhmälle esim. etsimällä seuraa baarista vaikka sitä voisi löytyä vaikkapa seurakunnan kerhosta (tämä nyt oli ääriesimerkki, tarkoitettu vain osoittamaan minkätyyppistä ongelmaa tarkoitan) tai jostain oman alan harrastajien keskuudesta.
Pelkkä kiinnostavuus ei riitä. Sen pitää olla oikeanlaista kiinnostavuutta ja varmasti siihen tarvitaan myös sen tyyppistä joka viittaa miehiseen aktiviteettiin.
Tietysti ulospäin nyt on hyvä näyttää silmiinpistävältä ja kiinnostavalta, mutta sekin kiinnostus loppuu jos mies ei osaa pitää jännitystä yllä.
Joillakin ongelma taas on päinvastainen. Voivat olla kiinnostavia persoonia mutta ulospäin näyttävät tapetilta.
ATM on nössö ja ruma.
Kyllä. Liian nössö tekemään aloitteita ja liian ruma jotta naiset tekisivät aloitteita.
t. ATM
Pitkälti niin kuin sanoit. Karua, mutta totta. Siitä huolimatta ei kannata heittää kirvestä kaivoon. ATM:stä ei voi muuttua oikein millään YTM:ksi, mutta KTM:ksi muuttuminen on ihan saavutettavissa pienellä vaivan näöllä ja oma-aloitteisuudella.
Tuota...en kyllä ole nössö mutta ehkä ruma kuitenkin.
Kyllä yksi ominaisuus noista siis riittää jos jotenkin edes haluaa valita kumppaninsa (ei lihava, sopivat luonteet jne.)
Ulkonäkö voi olla sellainen, että naisten kiinnostus ei baareissa helposti herää. Normaalin näköiset miehet voivat olla sitten sosiaalisesti sellaisia, että eivät osaa tutustua luontevasti ihmisiin yleensäkään, tai sitten eivät osaa luoda naiseen yhteyttä tai viedä asioita seksuaalisesti eteenpäin.
"Mikä tekee miehestä nössön, ja ennenkaikkea miksi mies haluaa naissuhteissaan olla nössö ja ylikäveltävä räsymatto, jota kukaan nainen ei arvosta ?"
Ei varmaan haluakaan, mutta voi olla että mies ei vain osaa toimia tilanteissa, joissa pitäisi laittaa muille vastaan ja jää hiljaiseksi. Tai sitten homma vedetään passiivis-aggressiivisesti överiksi ja suututaan tilanteessa, jossa olis pitänyt vain kuitata takaisin. Sosiaalinen osaaminen ei ehkä oikein riitä.
Toinen syy voi olla, että mies vain haluaa miellyttää naista liikaa, eikä näe missä kohtaa pitäisi antaa kuittia takaisin.
Vain yksi syy, itsetunto. Jos se on hukassa, jos sitä ei ole ei saa naisiakaan.
Kaveri porukoissani pyörii jos minkä näköistä vipeltäjää, on noita hyvin toimeentulevia fiksuja kavereita mitkä ovat täysin yksin ja sitten opiskelijoita jotka pyörittävät useita naisia samaan aikaan ja pari juoppoa mitkä selviävät juuri ja juuri viikosta toiseen menevät baarista kotiin kauniiden naisten kanssa. Mutta noi tietävät ja hyväksyvät sen kuka olevat, ulkonäöllä ja toimeentulolla ei ole mitään merkitystä.
Itsestäni tuntuu täysin paskalta kokojana ja eiköhän se näy ulospäin.
Tämä on kyllä täyttä potaskaa. Suorastaan loukkaa tällainen viittailu johonkin "itsetuntoon". Ihan kuin se ratkaisisi kaiken.
Se mitä joku joka ei naisten mielestä ole tarpeeksi seksikäs, miehekäs tai komea yms. naiselle/naisille niin on aivan sama mitä se tyyppi ajattelee itsestään.
Toki jos on oikeasti paska olla ja ajattelee itsestään huonoa niin silloin viimeisetkin mahdollisuudet menee, mutta vaikka kuinka ajattelisi itsensä vähintään ok tyypiksi olisi itsevarma yms. niin se ei riitä jos ei vain ole luontainen naisen kutkuttelija tai jos ulkonäkö ei ole miellyttävä niin se on ihan sama paskan hailee kuinka kova itsetunto on.
Ulkonäöllä ja sillä ulosannilla on merkitystä, eikä tuo liity noiden "juoppojen" tapauksessa muuhun kuin ehkä siihen että ovat juoppoja eikä siihen että heillä olisi parempi itsetunto kuin esimerkiksi minulla.
En tiedä mutta mulla on frendinä pieni käkkäräpäinen lihava ruma kaveri ja helvetti millasia mimmej se pyärittää. Jutut hänellä on ihan älyttömiä ja käyttäytyy kuin apina, mutta hän on täysin oma itsensä ja sinut itsensä kanssa.
Jos mies ei ole ihan poikkeuksellisen ruma, pärjää hän mielestäni naismarkkinoilla, mikäli hän omaa hyvän itseluottamuksen ja tietää, mitä tekee, kun sopiva nainen osuu kohdalle. Jotenkin nainen aistii tällaisen miehestä säteilevän varmuuden.
Kuten jo joku kommentoija tuossa aiemmin, minäkin vastustan tuota ns. itsetunnon käyttöä. En nyt muuten, mutta näissä keskusteluissa sillä ei tosiaankaan vaikuttaisi tarkoitettavan itsensä tuntemista vahvuuksineen JA puutteineen, vaan jonkinlaista itsevarmuutta tai sellaisen sujuvaa teeskentelyä, tai pelkkien vahvuuksiensa tuntemista ja niiden korostamista. En näe mitään syytä, miksei ATM:llä voisi olla hyvä itsetunto - hän tietäisi omat vahvuutensa eli sen, miksi hän saattaa hyvinkin kelvata naisille kaveriksi, ja sitten ne heikkoudet eli sen, että miehenä ja seksuaalisena olentona hän on naisten silmissä täysin arvoton ellei peräti näkymätön.
Juuri tätä hain, kiitos ytm. Voit viedä atm naiseni vaikka tekisit sen kuitenkin :P
AT naisen siis :P
Joo, mutta tämä tarkoittaa itseluottamusta naisten kanssa.
Sulla voi olla maailman paras itsetunto ja itseluottamus muuten, mutta jos nainen kattoo kerran sun naamaa ja sun pitää siinä alkaa tekemään vaikutusta niin se ei välttämättä suju niinkuin nainen sen tahtoisi että saisi miehestä "itsevarman" kuvan.
Osa kuvittelee oikeasti näiden perusteella että jollakulla joka ei pysty iskemään naisia on huono itseluottamus. Ei se tilanteessa auta jos huomaa ajan kuluttua olevansa vain sitä kaveri-materiaalia.
Lyön satavarmasti vetoa että monella näillä "itsevarmoilla" naisen iskijöillä ei muuten ole kovin hyvä itseluottamus mutta naisten kanssa on.
"Jotenkin nainen aistii tällaisen miehestä säteilevän varmuuden. "
Mutta vain naisten kanssa. Ei se muu miehen varmuus merkitse siinä mitään, päinvastoin tekee todennäköisesti miehestä tylsän ja turvallisen taviksen.
Syitä on monia. Mutta yks yleisimpia taitaa olla ujous/epäsosiaallisuus.
Komeankin miehen saattaa olla erittäin vaikeeta löytää nainen, jos hän on luonteeltaan hyvin ujo.
Varsinkin, kun täällä suomessa jostain syystä miehen täytyy olla se aloitteen tekijä.
Monesti jopa rumakin mies löytää helposti naisen, jos hän on sosiaallinen.
myös sovinisti, et anna naisille minkäänlaista ihmisarvoa ja sinulla ei ole tunteita. Ei mikään määrä sosiaalisuutta korvaa edes yhtä noista puutteista, saati sitten kaikia.
" Narikassa oli töissä vielä minuakin komeampi pitkä ja tumma mies. Katsoin naisten suhtautumista häneen ja yllätyksekseni huomasin, että he eivät kiinnittäneet mieheen mitään huomiota, eivät hymyillet ja keimailleet ja kaikki eivät edes kiittäneet kun hän ojensi takin ja sanoi kohteliaasti"olkaa hyvä". Olisin toki luullut, että sen näköinen mies saa naisissa aikaan ihastuneita hymyjä mutta naisten naamat pysyivätkin peruslukemilla. Eikö miehen ulkonäöllä todellakaan ole mitään merkitystä naiselle? "
Netissä todellinen luonne paljastuu.
"Mutta jos on NIIN ujo ettei kykene edes naisen tehdessä aloitteen vastaamaan juttuun, niin toivottavasti tappavat itsensä samantien."
:( no niin kai sitten pitää tehdä
Voin kyllä naisenakin sanoa sinulle että (ja sama pätisi vaikka olisit komea) voit painua mielipiteinesi syvälle hevon kuuseen. Tuollaisella paska-asenteella seurasi ei ole kovin haluttavaa.