Olen laihduttanut 10 kiloa ja käyn salilla 3 kertaa viikossa ja jumpassa 1-2 kertaa viikossa, mutta silti pömppövatsa ei lähde pois ! Kertokaa vinkkejä, millä saisin vatsan pois. Vai eikö se lähde ikinä, kun on siihen jämähtänyt.
Vatsa ei lähde millään !
Pömppövatsa
99201
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kyl se vatsa lähtee, mutta kärsivällisyyttä ja treeniä se kyll vaatii... Mulla sama ongelma... Maikkarin helmessä liikuntapuolella on hyvät ohjeet vatsan treenaamiseen, printtasin just treeniohjelman itselleni sieltä! Tsemppiä!
Varmaan niistä syvien vatsalihasten harjoittelusta on tolkutettu kyllästymiseen asti, mutta mulle se ainakin toimi. Pullataikina on nyt kova panssari.
Että jos sulla on jotain vilja- ym. allergiaa, se voisi turvottaa massua?
Toinen juttu on sit tosiaan noi syvät vatsalihakset.
Jos "pömppövatsalla" tarkoitit alavatsalihasten päällä sijaitsevaa rasvakerrosta, niin sen saat pois (mahdollisesti, riippuu nykyisestä painostasi ja kroppasi koostumuksesta) kun lisäät aerobisen liikunnan määrää HUOMATTAVASTI. Jumppa kerran viikossa ei todellakaan riitä.
Oikea ruokavalio (jota toivottavasti jo noudatat) on tietenkin myös aika ehdoton, kun haluaa niistä viimeisistä(?) läskeistä eroon. Pitkäjänteisyyttä se tosin saattaa vaatia.
Missäköhän Helmessä on sellaisia ohejeita? En löytänyt vaikka etsin. Saisikohan osoitetta.. Olisi tarpeen.
Mikä Helmi?? Kai nyt kuka tahansa osaa LIIKKUA ilman ohjeitakin. Lenkille siitä!
täältä löytyy:
http://naiset.almamedia.fi/helmi/hyvaolo/hyvanolonvalmentaja.shtml/300490?Valmentajalta
Jos mikään muu ei auta niin pömppövatsan saa pois HELVETIN kovalla treenillä, ja TODELLA tarkalla ruokavaliolla. Yksinkertaista... :P
Mitä haet täältä foorumeilta. Hyviä ohjeita ja kannustusta liikkumaan.? Kerron teille että.
kannattaa mennä ulos, ai nytkö liian myöhä, tai ei kiire jonnekkin muualle Miten niin?.
Mene kävellen tai pyörällä. Autolla ajamalla et kuluta mitään ja makkaraa kertyy jos polvet on niin huonossa kunnossa ja makkaraa on kertynyt vatsaan niin paljon että siitä tulee jo huono omatunto ja alkaa masentamaan olisi syytä tehdä asialle jotain.
Joskus vuosia sitten lihosin kymmeniä kiloja istumalla tietokoneella makaamalla sohvalla syömällä suklaata, sipsejä, kakkuja, karkkia herkullisia makkaroita ja kasapäin sitä voita mikä kertyy vyötärölle. se oli hyvää ja niistä sai ehkä jotain mielihyvää, masennus oli syy tähän kaikkeen. Yksi kaunis päivä päätin että lähden lenkille. aluksi kävelin noin kilometrin lenkin, sitten toisen ja sen mukaan mitä jaksoin. vuoden kuluttua jaksoin juosta puolet matkasta ja kunto kohosi paino laski ja ei ollut yhtään niin paha olo kuin sohvalla makaamalla ja tietokoneella istumalla. Työmatkat pyörällä! Tai kävellen.! et jaksa vai autolla helpompaa. Myy auto pois ja säästä kaikki autoon kuluvat rahat vaikka ulkomaan matkaan.
Ulkoilu tekee hyvää jokaiselle. Lenkin jälkeinen olotila on mahtava kun on saanut raitista ilmaa ja olo on tyyni ja rauhallinen. olit sitten 140 kiloinen tai normaalipainoinen. Kaikki liikunta on hyödyksi niin henkisesti kun fyysisestikin.