Nimittäin mittarin toisella puolella kyyttäävä EU-kansalainen hyökkää heti sinun jälkeesi automaatille ja parissa sekunnissa vaihtaa mittarivalinnan omalle puolelleen ja tankkaa autonsa sinun laskuun.
Siinä vaiheessa kun vielä ihmettelet miksei bensaa tule, EU-kansalainen heimoineen on jo kaasuttanut paikalta. Törkeimmät tosin tankkaavat tynnyrit täyteen naama pokerilla. Lasku voi olla tuhansia euroja. Tämä bensa myydään sitten EU-kansalaisten omilla markkinoilla kanisterikaupalla.
Osa huijatuista höylää kortin uudestaan ja tankkaa ja luulee tapahtunutta vain virhetilanteeksi. Tiliote kertoo kuitenkin, että kortilla on tehty kaksi tankkausta.
Poliisin on vaikea näyttää rikosta tapahtuneeksi, koska tankkaus on tehty asianomistajan kortilla ja tunnusluvulla.
Muistakaa tämä.
Siinä vaiheessa kun vielä ihmettelet miksei bensaa tule, EU-kansalainen heimoineen on jo kaasuttanut paikalta. Törkeimmät tosin tankkaavat tynnyrit täyteen naama pokerilla. Lasku voi olla tuhansia euroja. Tämä bensa myydään sitten EU-kansalaisten omilla markkinoilla kanisterikaupalla.
Osa huijatuista höylää kortin uudestaan ja tankkaa ja luulee tapahtunutta vain virhetilanteeksi. Tiliote kertoo kuitenkin, että kortilla on tehty kaksi tankkausta.
Poliisin on vaikea näyttää rikosta tapahtuneeksi, koska tankkaus on tehty asianomistajan kortilla ja tunnusluvulla.
Muistakaa tämä.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Siksi kannattaakin ottaa mittarilta kuitti tankatusta bensasta. EI siksi, että sillä parempaa käyttöä olisi, vaan siksi, että se lopettaa maksutapahtuman. Sen jälkeen ei bensaa heru ilman uutta maksajaa.
Siinä vaiheessa kun asetat pistoolin takaisin telineeseen, loppuu myös bensiinin tulo. Voit tarkastaa asian kokeilemalla. Eli tankkaa tankki puoliväliin ja pistä pistooli paikalleen. Yritä tämän jälkeen jatkaa tankkaamista: ei onnistu, vaan näytössä lukee jo "syötä kortti tai seteli".
Tuossa vaiheessa on jo myöhäistä. Ne iskevät väliin siinä vaiheessa, kun olet käyttänyt kortin automaatissa ja valinnut mittarin ja lampsit sen mittarin luokse tankkausta aloittamaan.
Sehän menee niin, että tämä EU-kansalainen odottelee valmiina siinä toisella puolella ja heti sitten kun olet syöttänyt tunnuslukusi ja valinnut mittarin hän syöksyy automaatille. Sinä et ole edes ehtinyt alkaa tankkaamaan kun vaihto on tehty ja sinun laskuusi tankkaus pyörii toisella puolella. Sinä et tietenkään saa tippaakaan tulemann vaan ihmettelet huuli pyöreänä häiriötä. Toisella puolella homma pelaa - sinun laskuusi.
bensa-asemalla. Siellä ei nimittäin valita mittaria, vaan syötetään kortti ja tunnusluvun jälkeen kone odottaa, että nostan pistoolin ja alan tankkaamaan. Ja ei auta, vaikka joku nostaisi pistoolin toisella puolella, kun siellä on oma maksupäätteensä, eli minä valitsen jonkun kolmesta vieressäni olevasta pistoolista (D, 95E tai 98E) ja aloitan tankkaamisen.
Kannattaa siis suosia moderneja huoltoasemia, niin ei tule tuollaisia ongelmia.
uusiakin tankkauspisteitä missä tuo on mahdollista..Yleensä niissä missä pääte on keskellä toisessa päässä ,tankkauspuoli valitaan ja teoriassa tuo on kyllä mahdollista.
Hyvä, että kerroit. Varmaan on syytä olla tarkkana
Ei tuommoinen ole mahdollista, taisit ihan itse keksiä koko provon. Ei ainakaan suomalaisilla automaateilla. Siinä vaiheessa kun olet valinnut mittari niin automaatti ilmoittaa jotakin:" Tankkaa mittarista 3, aikaa 2 minuuttia...", eikä tässä vaiheessa voi mittarivalintaa enää muuttaa. Ainoa mahdollisuus on keskeyttää toiminto kokonaan, mutta sitten tarvitaankin taas uusi tunnistus.
Olet tainnut katsella liikaa hupi-televisiota ja ottanut tosissaan!
sen mittarin voi vaihtaa jos ei ole ehtinyt ottaa pistoolia käteensä, itse kyllä katson ettei sinne mennä räpelöimään ennen kun mulla on pistooli kädessä, muuten tulee turpaan ja lähtee tukka päästä
...osaan kyllä jättää s....lit ja r....nit rauhaan, koska en halua turpiin. Perustaviksen pistän kyllä 6-0 maahan.
miten se mittarin vaihtaminen käytännösä tapahtuu. Sitä valintaa ei enää automaatin ruudulla ole.
jospa tarkistaisit väitteesi,miten se onnistuu kun laitat pistoolin takas paikalleen niin se siittä ei siittä sen jälkeen sun laskuusi oteta
Ne iskevät väliin siinä vaiheessa, kun olet käyttänyt kortin automaatissa ja valinnut mittarin ja lampsit sen mittarin luokse tankkausta aloittamaan. Siis ENNEN kuin edes ehdit aloittamaan koko tankkausta.
frangröbba tulee taas jälkijunassa!
ei sitä mittaria voi kukaan vaihtaa ennenkuin itse alat tankata. Ei ole mahdollista näpelöidä enää toista mittaria. Muu on kakkapuhetta!
Voi vaihtaa jos tankkauspistoolia ei ole vielä otettu,tähän väliin ne iskee.
kun ei siinä automaatin näyttöruudulla ole enää sitä mittarinvalintaa näkyvissä.
automaatista,kaikissa se ei onnistu mutta on sellaisia jossa on erilliset napit näytön ulkopuolella.
sellainen automaatti jossa temppu onnistuu? Olen nyt kokeillut itse useammalla automaatilla ja yhdessäkään valintaa ei ole voinut muuttaa kun kerran on nappia painanut.
automaattia, missä tuo vaihto onnistuisi. Ei ole! Kysymyksessä on tyypillinen kaupunkilegeda, jonka joku on ottanut tosissaan ja tuntee nyt jonkinmoista itsetehostuksen tarvetta. Huuhaata koko juttu!
Mitä tarkoitat tuolla sanalla "siittä"?
Jos jollakin automaatilla kertomasi tilanne on mahdollista ja niin todella on tapahtumassa, niin kannattaa painaa hätäkatkaisinta. Silloin eivät varmasti tankkaa toisen laskuun. Sitten vain auton rekisteri ylös ja soitto poliisille.