Surkeat moottoripyörät kuuluvat hevarien kulttuuriin

odsgogsöogsgöo

Mikä siinä on että hevarien on pakko pitää aina surkeista moottoripyöristä? Nimittäin custom-moottoripyöristä. Customit ovat naurettavan tehottomia ja hitaita omaan kuutiotilavuuteensa nähden ja niissä on onnettomat ajo-ominaisuudet. Ne kääntyvät huonosti eikä niitä voi kallistella mutkiin juuri ollenkaan. Verrataanpas suorituskyvyltään suunnilleen samaa moottorin kokoa olevaa customia, supermotoa ja kyykkyä toisiinsa:

Nimi: Suzuki LS 650 Savage (custom-pyörä siis)
Moottorin kuutiotilavuus: 652 cc
Huipputeho: 19,7 kW
Paino ajokunnossa: 171,0 kg
Huippunopeus: 135 km/h
Kiihtyvyys 0-100 km/h: Noin 11 sec.

Nimi: Husqvarna 610 sm (supermoto-pyörä siis)
Moottorin kuutiotilavuus: 576 cc
Huipputeho: 38,7 kW
Kuivapaino: 142 kg
Huippunopeus: 170 km/h
Kiihtyvyys 0-100 km/h: noin 5 sec.

Nimi: Honda CBR600RR (kyykky-pyörä siis)
Moottorin kuutiotilavuus: 599cc
Huipputeho: 88,1 kW
Paino ajokunnossa: 184 kg
Huippunopeus: yli 230 km/h
Kiihtyvyys 0-100 km/h: alle 4 sec.

Mikä teitä hevareja noissa customeissa oikein viehättää. Todennäköisesti ette tiedä moottoripyöristä yhtään mitään, ette osaa ajaa niillä eikä teillä itsellänne ole moottoripyörää vaikka teillä on yllänne kaikenmaailman rautaristi -koruja ja -paitoja. Jos teistä jotkut kuitenkin sattuisivat oikeasti omistamaan moottoripyörän, niin miksi he sitten haluaisivat kovina jätkinä ajaa sellaisella vanhanaikaisella ja hitaalla pyörällä jonka voittaa kisassa lähes millä pyörällä tahansa?

6

635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • YamahaXV1600Wildstar

      miten tämä liittyy musiikkiin :D ja mitä sitten. mikä sua viehättää noissa japanilaisissa muovista tehdyissä katuohjuksissa joilla lähtee henki tai kortti. miksi pyörällä pitäisi päästä 230kmh ku suomen maanteillä saa ajaa vain 120. cruisailu on ainaki allekirjoittaneen mielestä paljon mukavempaa ku polvi maata harraten 170kmh mutkaan jossa sattuukin olemaan se irtokivi ja sitte fysiikan lait ottavatkin pyörän ja kuskin hallintaan jonka jälkeen näky ei ole kaunis(olin ensimmäisten joukossa onnettumuuspaikalla) kasva vähä ni näät et moottoripyörissä ei ratkasekkaan pelkästään vauhti. tyyli ennen kaikkea ;)

    • Kaikkea sitä näkee

      "eikä teillä itsellänne ole moottoripyörää vaikka teillä on yllänne kaikenmaailman rautaristi-koruja ja -paitoja."

      Nyt sekin on todistettu, että kivikauden ihmisen päättelykyvyn omavia löytyy vieläkin :D

    • se mopokortti

      nyt ensin suorittaa kunnialla ennen kuin yrittää paneutua aikuisten vehkeisiin;DDDDDDD

    • fjafhbf
    • HarriRämö

      Kinderipyörällä ajetaan kilpaa hautaan ja moottoripyörällä nautiskellaan, kaksi ihan eri asiaa. Alaikäiset trolliaivosolusi (ne kaksi vaaleanpunaista söpöliiniä) eivät vain ymmärrä tätä tosiasiaa. Ja aja tosiaankin se mopokortti ensin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      59
      5670
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      201
      4640
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      4112
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      56
      3630
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3571
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      82
      3338
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3281
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      46
      3139
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2830
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2411
    Aihe