Surkeat moottoripyörät kuuluvat hevarien kulttuuriin

odsgogsöogsgöo

Mikä siinä on että hevarien on pakko pitää aina surkeista moottoripyöristä? Nimittäin custom-moottoripyöristä. Customit ovat naurettavan tehottomia ja hitaita omaan kuutiotilavuuteensa nähden ja niissä on onnettomat ajo-ominaisuudet. Ne kääntyvät huonosti eikä niitä voi kallistella mutkiin juuri ollenkaan. Verrataanpas suorituskyvyltään suunnilleen samaa moottorin kokoa olevaa customia, supermotoa ja kyykkyä toisiinsa:

Nimi: Suzuki LS 650 Savage (custom-pyörä siis)
Moottorin kuutiotilavuus: 652 cc
Huipputeho: 19,7 kW
Paino ajokunnossa: 171,0 kg
Huippunopeus: 135 km/h
Kiihtyvyys 0-100 km/h: Noin 11 sec.

Nimi: Husqvarna 610 sm (supermoto-pyörä siis)
Moottorin kuutiotilavuus: 576 cc
Huipputeho: 38,7 kW
Kuivapaino: 142 kg
Huippunopeus: 170 km/h
Kiihtyvyys 0-100 km/h: noin 5 sec.

Nimi: Honda CBR600RR (kyykky-pyörä siis)
Moottorin kuutiotilavuus: 599cc
Huipputeho: 88,1 kW
Paino ajokunnossa: 184 kg
Huippunopeus: yli 230 km/h
Kiihtyvyys 0-100 km/h: alle 4 sec.

Mikä teitä hevareja noissa customeissa oikein viehättää. Todennäköisesti ette tiedä moottoripyöristä yhtään mitään, ette osaa ajaa niillä eikä teillä itsellänne ole moottoripyörää vaikka teillä on yllänne kaikenmaailman rautaristi -koruja ja -paitoja. Jos teistä jotkut kuitenkin sattuisivat oikeasti omistamaan moottoripyörän, niin miksi he sitten haluaisivat kovina jätkinä ajaa sellaisella vanhanaikaisella ja hitaalla pyörällä jonka voittaa kisassa lähes millä pyörällä tahansa?

6

673

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • YamahaXV1600Wildstar

      miten tämä liittyy musiikkiin :D ja mitä sitten. mikä sua viehättää noissa japanilaisissa muovista tehdyissä katuohjuksissa joilla lähtee henki tai kortti. miksi pyörällä pitäisi päästä 230kmh ku suomen maanteillä saa ajaa vain 120. cruisailu on ainaki allekirjoittaneen mielestä paljon mukavempaa ku polvi maata harraten 170kmh mutkaan jossa sattuukin olemaan se irtokivi ja sitte fysiikan lait ottavatkin pyörän ja kuskin hallintaan jonka jälkeen näky ei ole kaunis(olin ensimmäisten joukossa onnettumuuspaikalla) kasva vähä ni näät et moottoripyörissä ei ratkasekkaan pelkästään vauhti. tyyli ennen kaikkea ;)

    • Kaikkea sitä näkee

      "eikä teillä itsellänne ole moottoripyörää vaikka teillä on yllänne kaikenmaailman rautaristi-koruja ja -paitoja."

      Nyt sekin on todistettu, että kivikauden ihmisen päättelykyvyn omavia löytyy vieläkin :D

    • se mopokortti

      nyt ensin suorittaa kunnialla ennen kuin yrittää paneutua aikuisten vehkeisiin;DDDDDDD

    • fjafhbf
    • HarriRämö

      Kinderipyörällä ajetaan kilpaa hautaan ja moottoripyörällä nautiskellaan, kaksi ihan eri asiaa. Alaikäiset trolliaivosolusi (ne kaksi vaaleanpunaista söpöliiniä) eivät vain ymmärrä tätä tosiasiaa. Ja aja tosiaankin se mopokortti ensin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      551
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe