Mikä siinä on että hevarien on pakko pitää aina surkeista moottoripyöristä? Nimittäin custom-moottoripyöristä. Customit ovat naurettavan tehottomia ja hitaita omaan kuutiotilavuuteensa nähden ja niissä on onnettomat ajo-ominaisuudet. Ne kääntyvät huonosti eikä niitä voi kallistella mutkiin juuri ollenkaan. Verrataanpas suorituskyvyltään suunnilleen samaa moottorin kokoa olevaa customia, supermotoa ja kyykkyä toisiinsa:
Nimi: Suzuki LS 650 Savage (custom-pyörä siis)
Moottorin kuutiotilavuus: 652 cc
Huipputeho: 19,7 kW
Paino ajokunnossa: 171,0 kg
Huippunopeus: 135 km/h
Kiihtyvyys 0-100 km/h: Noin 11 sec.
Nimi: Husqvarna 610 sm (supermoto-pyörä siis)
Moottorin kuutiotilavuus: 576 cc
Huipputeho: 38,7 kW
Kuivapaino: 142 kg
Huippunopeus: 170 km/h
Kiihtyvyys 0-100 km/h: noin 5 sec.
Nimi: Honda CBR600RR (kyykky-pyörä siis)
Moottorin kuutiotilavuus: 599cc
Huipputeho: 88,1 kW
Paino ajokunnossa: 184 kg
Huippunopeus: yli 230 km/h
Kiihtyvyys 0-100 km/h: alle 4 sec.
Mikä teitä hevareja noissa customeissa oikein viehättää. Todennäköisesti ette tiedä moottoripyöristä yhtään mitään, ette osaa ajaa niillä eikä teillä itsellänne ole moottoripyörää vaikka teillä on yllänne kaikenmaailman rautaristi -koruja ja -paitoja. Jos teistä jotkut kuitenkin sattuisivat oikeasti omistamaan moottoripyörän, niin miksi he sitten haluaisivat kovina jätkinä ajaa sellaisella vanhanaikaisella ja hitaalla pyörällä jonka voittaa kisassa lähes millä pyörällä tahansa?
Surkeat moottoripyörät kuuluvat hevarien kulttuuriin
6
635
Vastaukset
- YamahaXV1600Wildstar
miten tämä liittyy musiikkiin :D ja mitä sitten. mikä sua viehättää noissa japanilaisissa muovista tehdyissä katuohjuksissa joilla lähtee henki tai kortti. miksi pyörällä pitäisi päästä 230kmh ku suomen maanteillä saa ajaa vain 120. cruisailu on ainaki allekirjoittaneen mielestä paljon mukavempaa ku polvi maata harraten 170kmh mutkaan jossa sattuukin olemaan se irtokivi ja sitte fysiikan lait ottavatkin pyörän ja kuskin hallintaan jonka jälkeen näky ei ole kaunis(olin ensimmäisten joukossa onnettumuuspaikalla) kasva vähä ni näät et moottoripyörissä ei ratkasekkaan pelkästään vauhti. tyyli ennen kaikkea ;)
- Kaikkea sitä näkee
"eikä teillä itsellänne ole moottoripyörää vaikka teillä on yllänne kaikenmaailman rautaristi-koruja ja -paitoja."
Nyt sekin on todistettu, että kivikauden ihmisen päättelykyvyn omavia löytyy vieläkin :D tarpeexi lähtee..on kyykkyä ja customin ominaisuuksia sopivasti samassa paketissa.
http://bikereview.files.wordpress.com/2010/01/yamaha-vmax1.jpg- se mopokortti
nyt ensin suorittaa kunnialla ennen kuin yrittää paneutua aikuisten vehkeisiin;DDDDDDD
- fjafhbf
1340cc Harley-Davidson vs. 125cc motocross-pyörä
http://www.youtube.com/watch?v=oV1FE4eSYN4 - HarriRämö
Kinderipyörällä ajetaan kilpaa hautaan ja moottoripyörällä nautiskellaan, kaksi ihan eri asiaa. Alaikäiset trolliaivosolusi (ne kaksi vaaleanpunaista söpöliiniä) eivät vain ymmärrä tätä tosiasiaa. Ja aja tosiaankin se mopokortti ensin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦595670Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.2014640En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v164112Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k563630- 513571
- 823338
- 113281
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah463139- 332830
Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia342411