Synnytäänkö ATM:ksi

vai kasvetaanko sellaiseksi? Itse väittäisin, että suurimmassa osassa tapauksissa ATM:ksi kasvetaan ja koulukiusaaminen on merkittävin asia, joka johtaa alempitasoisuuteen. Silloin kun poikaa kiusataan koulussa ensimmäistä kertaa, hän tajuaa olevansa erilainen, alempiarvoinen. Ja kun kiusaaminen jatkuu vuosikausia niin se tuhoaa itsetunnon ja sitä kautta itsevarmuuden ja vielä vammauttaa sosiaalisesti ja mieheltä on viety ratkaisevat naisen saantiin tarvittavat ominaisuudet. Vähän sama asia, jos nainen menettäisi ulkonäkönsä esim. auto-onnettomuudessa. Ja kiusaaminen pitää myös tehokkaasti pojan ulkona kuvioista, kun pitäisi harjoitella kontaktin ottamista tyttöihin teini-iässä.
32505
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

itkemään äidin helmoihis.

Äänestä

Koulukiusatut pojat juu varmaan kärsii tommosesta. (Mutta ei kaikki atm:t oo koulukiusattuja, eikä kaikki koulukiusatut atm:iä.)

Olen nainen ja minua kiusattiin 8 vuotta ennen kun vihdoin sain vaihtaa koulua. Itsetunnon se tuhoaa täysin. Mutta kun kiusaaminen loppui niin aloin hiljalleen kukoistamaan. Ikinä en niin paljon kukoistanut että olisin ollut suosittu sosiaalisissa piireissä ja vieläkin peräännyn taka-alalle, mutta olenpahan ainakin hyvä observoimaan ja siitä on etua sinkkumarkkinoilla. Joskus kauniimmat naiset jää nuolemaan näppejään kun minä isken nasevilla tai empaattisilla puheilla joihin pystyn vain koska olen hyvä tekemään huomioita.

Äänestä

Osittain myös kotikasvatuksesta ja kotona opitusta itsetunnosta kiinni tuo, miten kiusaamiseen suhtautuu. Sanot: "Silloin kun poikaa kiusataan koulussa ensimmäistä kertaa, hän tajuaa olevansa erilainen, alempiarvoinen." Mutta väitän, että maailmassa ei ole yhtä ainutta ihmistä, jota ei olisi joskus kiusattu koulussa. Jotkut eivät ole moksiskaan ja heitä ei toista kertaa kiusata, toiset ottavat kiusaamisen vakavasti ja heistä tulee helppoja maalitauluja lisäkiusaamiselle.

Äänestä
  • Tuokin on totta, mutta ei vähennä pitkäaikaisen kiusaamisen aiheuttamia vammoja. Minulla meni vuosia kunnes itse tajusin että en puolustautunut kiusaamista vastaan koska olin erilailla kasvatettu kun koulun muut kakarat. Asuin hieman eri paikassa ja kotona opetettiin kohteliaaksi, kärsivälliseksi yms. Koulu taas oli täynnä kaupungin vuokratalo viidakon ongelmalapsia jotka imppas liimaa ja harrasti ties mitä jo ihan lapsena. Ei ihmekkään että siinä myllyssä jäin alakynteen kun kotona ei ois hyväksytty edes pikkutytön kiroilua. Mutta lapsena sisäistin kaiken tämän maalitauluna oloni omaksi heikkoudekseni.

    Äänestä

  • ole ovela kirjoitti:

    Tuokin on totta, mutta ei vähennä pitkäaikaisen kiusaamisen aiheuttamia vammoja. Minulla meni vuosia kunnes itse tajusin että en puolustautunut kiusaamista vastaan koska olin erilailla kasvatettu kun koulun muut kakarat. Asuin hieman eri paikassa ja kotona opetettiin kohteliaaksi, kärsivälliseksi yms. Koulu taas oli täynnä kaupungin vuokratalo viidakon ongelmalapsia jotka imppas liimaa ja harrasti ties mitä jo ihan lapsena. Ei ihmekkään että siinä myllyssä jäin alakynteen kun kotona ei ois hyväksytty edes pikkutytön kiroilua. Mutta lapsena sisäistin kaiken tämän maalitauluna oloni omaksi heikkoudekseni.

    kun ei välitä enää mistään uskaltaa kummasti tehdä kaikenlaista
    kuten harrastaa spontaanisti seksiä naisen kanssa
    riippumatta omasta taustasta on aina mahdollisuus luoda tai huijata illuusio itsestä toisen ihmisen ihannekumppanina

    naiselle kaikki on helppoa kunhan ottaa rennosti ja käy kauneusleikkauksissa
    miehelle kaikki on helppoa kunhan hän on tunteeton ja hyvässä kunnossa

    on erittäin helppoa olla YTM
    toisaalta eikö olisi sielulle parempi olla ATM
    Jeeuskin oli ATM (=ei yhtään naista korkannut tai jyystänyt)

    Äänestä

  • Kadin Stulli kirjoitti:

    kun ei välitä enää mistään uskaltaa kummasti tehdä kaikenlaista
    kuten harrastaa spontaanisti seksiä naisen kanssa
    riippumatta omasta taustasta on aina mahdollisuus luoda tai huijata illuusio itsestä toisen ihmisen ihannekumppanina

    naiselle kaikki on helppoa kunhan ottaa rennosti ja käy kauneusleikkauksissa
    miehelle kaikki on helppoa kunhan hän on tunteeton ja hyvässä kunnossa

    on erittäin helppoa olla YTM
    toisaalta eikö olisi sielulle parempi olla ATM
    Jeeuskin oli ATM (=ei yhtään naista korkannut tai jyystänyt)

    niin ovat myös Hullu hatuntekijä, Pelle Peloton, robotti Ruttunen sekä Karhuherra Paddington.

    Äänestä

Ovatko isänne liian poissaolevia, vähemmän positiivista kommenttia antavia, heikomman miehen mallia antavia ja ehkä enemmän teitä arvostelevia kuin opettavaisesti ohjaavia?

Siinä usein alkusysäys jota seuraa sitten kiusaaminen poikien sekä usein myös todella nolaava tyttöjen taholta. Tämä johtaa nöyryytyksen tunteeseen sekä siihen ettei hyväksytä toisen sukupuolen silmissä ja kilpailu toisia poikia/miehiä kohtaan on turhaa.

Monet tärkeät sosiaaliseen kanssakäymiseen liittyvät kehitysaskeelet varsinkin vastakkaisen sukupuolen kanssa jäävät vajaiksi ja kokonaan puuttumaan.

Kun muut huristelevat menemään ilman ongelmia ja nainen jo odottaa että mies on vähintään Tour De Francen kerran läpäissyt kuljettaja jos ei sentään 10 parhaan joukossa niin sadan parhaimman sentään niin onhan se noloa yrittää alkaa opettelemaan nuorena aikuisena tai vartuneena polkupyörällä ajoa apupyörien kanssa.

Äänestä
  • Minä olen siis nainen, mutta juu isäni oli poissaoleva ja arvosteleva raivopää. Se oli varmaan osasyy miksi tunsin pelkoa lapsena ja menin lukkoon kiusaamistilanteissa.

    Äänestä

  • ole ovela kirjoitti:

    Minä olen siis nainen, mutta juu isäni oli poissaoleva ja arvosteleva raivopää. Se oli varmaan osasyy miksi tunsin pelkoa lapsena ja menin lukkoon kiusaamistilanteissa.

    Naisena sulla vielä tuossa on mahdollisuus, mutta tuo lukko vain pahentuu miehellä naisten kanssa ajan myötä. Tähän lisäksi vaikuttaa myös se että mieheltä odotetaan että hän on aktiivisempi osapuoli. Sitten kun kokemus jää vajaaksi suhteista naisiin niin tätä eroa pitää kuroa kiinni jossakin välissä tai putoaa kelkasta.

    Monilla koulukiusaamisen uhreilla on ns. pavlovin koiran oireita. Kun joku asia satutta sitä vältetään. Samoin tilanteet jotka aiheuttavat jännitystä, painetta ja stressiä. Onko siis ihmekään että hyvin yleinen stressaava tilanne kenellä tahansa puhumattakaan vähänkään estyneestä tai kokemattomasta kuten toisen sukupuolen lähentely aiheuttaa ongelmia?

    En ole koulukiusattu enkä ATM varsinaisesti eli jossakin vaiheessa sain kirittyä eroa kiinni, mutta silti on vaikea kertoa treffikumppanille että kävi WC:ssä kesken treffien vain sen takia kun oli lähellä taju mennä paniikkikohtauksen myötä.
    Monilla ATM:llä on tällaisia ongelmia mutta monesti sellaisessa muodossa etteivät he onnistu niitä oikein käsittelemään sisäisten jo opittujen mekanismien ja ulkoisten hyväksi koettujen tapojen vuoksi.

    Osalla ihmisistä siis ei ole hajuakaan että ATM:n tilanne on paljon heikompi kuin "normaalisti" kehittyneen aikuisen ja pelkkä "ATM älä itke, laita ittes kuntoon, naisissa ei oo vika jos oot noin huono, sulla on huono itsetunto" ei auta mitään.

    Julmasti sanottu mutta osalla näistä AT-miehistä ei ole edes ymmärrystä että vika sinällään ole naisissa edes koska he toimivat kuten odottaa sopii naiselta jolla on nykyistä seksuaalista vapautta valita markkinoilta kuka hyvänsä "heikkoja" karisen että AT-miehen päivät ovat luetut jo sen puolesta mitä ongelmia hänellä sisällään on. Hän ei tule sopeutumaan parisuhteeseen enää koskaan vaan vaikka suhde tulisikin kohdalle niin se todennäköisesti hajoaisi AT-miehen kehityskriiseihin ihmissuhteissa.

    Todelliset AT-miehet ovat ihmissuhdeinvalideja.

    Äänestä

varma siitä, että tämä tällainen johtaa juuri nimenomaan parisuhde/seksi-markkinoilta syrjäytymiseen. Ja kun mies jossain vaiheessa näiltä markkinoilta syrjäytyy, niin syrjäytyy hän helposti loppuiäkseen.
Voi olla että joku tällaisien koulukiusaamisien seurauksista myöhemmällä iällä jonkin verran pystyy toipumaankin, mutta ei hänellä ole silloin enää paljon mitään hyötyä tällaisesta ainakaan näitä parisuhde/seksi-markkinota ajatellen.
Lähinnä vain sosiaalisen/taloudellisen aseman nousun myötä(mikä ei kuitenkaan lie ainakaan kovin yleistä tällaisen kohtelun uhriksi joutuneilla, sillä jos yhdessä keskeisessä asiassa menee huonosti niin kyllä se heijastuu myös muille elämän alueille) tällaista toipumista voi tapahtua, mutta silloinkin mieleen jää ainakin kostamistarpeet joita varmasti myös toteutetaan jos tilaisuus tulee.

Äänestä
  • En usko että kyseessä on kostamistarpeet.
    Enemmän sanoisin että jos seuraa sosiaalinen/taloudellinen nousu kun aikaisempi elämä on ollut köyhää niin herkästihän vahinkoa ei laiteta kiertämään mutta se otetaan takaisin eli juhlat alkavat.

    Liekö yllättävää että osalla pahimmista pelimiehistä saattaa olla yllttävän rajoittunut parisuhdekokemus nuoremmilta vuosilta kunnes on päästy asemaan jossa alkaa puntit ei pelkästään tasoittua vaan malja kuohua yli. Sen jälkeen virtaa shampanja.

    Moni nainen tietysti ihmettelee tällaista ja osalla se saattaa toisaalta olla syynä sille ettei miestä hyväksytä kun pelätään että alkaa hummaaminen kun kokemattomuudesta on päästy eroon, mutta moni nainen on kokenut normaalit kehitysvaiheet sekä saanut yltikyllin suosiota vastakkaiselta sukupuolelta nuorempana.

    Sitä kautta ei ole mikään yllätys jos aiemmin saavuttamaton seksuaalinen valta ja vapaus purkauttuu jopa tietynlaisena megalomaanisuutena kun tilaisuus siihen siunaantuu.

    Äänestä

  • Vierestä nähnyt kirjoitti:

    En usko että kyseessä on kostamistarpeet.
    Enemmän sanoisin että jos seuraa sosiaalinen/taloudellinen nousu kun aikaisempi elämä on ollut köyhää niin herkästihän vahinkoa ei laiteta kiertämään mutta se otetaan takaisin eli juhlat alkavat.

    Liekö yllättävää että osalla pahimmista pelimiehistä saattaa olla yllttävän rajoittunut parisuhdekokemus nuoremmilta vuosilta kunnes on päästy asemaan jossa alkaa puntit ei pelkästään tasoittua vaan malja kuohua yli. Sen jälkeen virtaa shampanja.

    Moni nainen tietysti ihmettelee tällaista ja osalla se saattaa toisaalta olla syynä sille ettei miestä hyväksytä kun pelätään että alkaa hummaaminen kun kokemattomuudesta on päästy eroon, mutta moni nainen on kokenut normaalit kehitysvaiheet sekä saanut yltikyllin suosiota vastakkaiselta sukupuolelta nuorempana.

    Sitä kautta ei ole mikään yllätys jos aiemmin saavuttamaton seksuaalinen valta ja vapaus purkauttuu jopa tietynlaisena megalomaanisuutena kun tilaisuus siihen siunaantuu.

    "Moni nainen tietysti ihmettelee tällaista"

    En usko että ihmettelee. Naisenvaisto sanoo että joku nörtti nössykkä ei ole yhtään sen turvallisempi valinta kun pleijeri. Kaikki miehet kuitenkin haluavat enemmän ja enemmän ja enemmän...eivät ole koskaan tyytyväisiä. ATM miehissä on se ylimääräinen riski että hiljaisen pinnan alla pulppuaa valtava määrä patoutumia, pettymyksiä, ahdistusta. ATM mies on siis vaarallisempi valinta kuin kukaan muu mies. Niin naisenvaisto sanoo.

    Äänestä

  • intuitio kirjoitti:

    "Moni nainen tietysti ihmettelee tällaista"

    En usko että ihmettelee. Naisenvaisto sanoo että joku nörtti nössykkä ei ole yhtään sen turvallisempi valinta kun pleijeri. Kaikki miehet kuitenkin haluavat enemmän ja enemmän ja enemmän...eivät ole koskaan tyytyväisiä. ATM miehissä on se ylimääräinen riski että hiljaisen pinnan alla pulppuaa valtava määrä patoutumia, pettymyksiä, ahdistusta. ATM mies on siis vaarallisempi valinta kuin kukaan muu mies. Niin naisenvaisto sanoo.

    En tuota kyllä tarkoittanut mutta voidaan puhua siitäkin. Ymmärtämiselle ajoin takaa lähinnä sitä että naiselle on vaikea ymmärtää että kun hän itse on saanut huomiota mieheltä nuorempana ettei miehen tilanne ole välttämättä ollut sama. Hän kuvittelee että sukupuolten saamaa huomiota voidaan vertailla keskenään.

    Nörtti nössykkä on sata kertaa turvallisempi naiselle kuin pleijeri, mutta sitähän nainen ei tietysti ajattele koska hän laskee riskikertoimet sen perusteella miten ihanalta tuntuu juuri sillä hetkellä pleierin kanssa.

    Huomauttaisin että nyt puhuttiin AT-miehestä joka yhtäkkiä huomaa että hänellä on paljon kysyntää. Yksi nainen ei vielä nyt tarkoita että mies menisi sekaisin, päinvastoin mieshän todennäköisesti yrittää pitää moisesta naisesta kiinni kynsin hampain ja olisi maailman luotettavin mies joka tekee naisen mielessä AT-miehestä vielä säälittävämmän ylitunteellisen takertujan.

    En jaksa alkaa tässä nyt sanomaan mutta totuushan on se että naisen intuitio on parhaimmillaan 50-50 että kertoo totuuden ja yleensä lähempänä 80-20 sitä kohden että menee päin mäntyä miesten arvioinnin suhteen. Älä luota naisen intuitioosi vaan oppimiisi asioihin miehistä ja siihen kun ajan kanssa tutkit miestä. Mutta tottakai, naisena perstuntumalla pelkkä ajatus jostakin joka on jollakin tavalla heikko mies kuin muut on kauhea. Se kertoo sinun empatian tasostasi kumppania valitessasi.

    Äänestä

  • Vierestä nähnyt kirjoitti:

    En usko että kyseessä on kostamistarpeet.
    Enemmän sanoisin että jos seuraa sosiaalinen/taloudellinen nousu kun aikaisempi elämä on ollut köyhää niin herkästihän vahinkoa ei laiteta kiertämään mutta se otetaan takaisin eli juhlat alkavat.

    Liekö yllättävää että osalla pahimmista pelimiehistä saattaa olla yllttävän rajoittunut parisuhdekokemus nuoremmilta vuosilta kunnes on päästy asemaan jossa alkaa puntit ei pelkästään tasoittua vaan malja kuohua yli. Sen jälkeen virtaa shampanja.

    Moni nainen tietysti ihmettelee tällaista ja osalla se saattaa toisaalta olla syynä sille ettei miestä hyväksytä kun pelätään että alkaa hummaaminen kun kokemattomuudesta on päästy eroon, mutta moni nainen on kokenut normaalit kehitysvaiheet sekä saanut yltikyllin suosiota vastakkaiselta sukupuolelta nuorempana.

    Sitä kautta ei ole mikään yllätys jos aiemmin saavuttamaton seksuaalinen valta ja vapaus purkauttuu jopa tietynlaisena megalomaanisuutena kun tilaisuus siihen siunaantuu.

    Itsevarmuus, tarpeeksi hyvä supliikki puhe jolla luodaan mielenkiintoa herättävä tunne ja jonkunlaiset käytöstavat niillä pääsee tarpeeksi pitkälle.

    Näillä at-väellä on vain toki kokemuksen puute, mutta tärkein eli isku-kuvion säännöt hakusessa. Tämä on se avain, "ei saa naista" on ihan turha, jos ei osaa edes iskeä oikein.

    Kyse ei ole ennalta määrätystä luokasta johon joudutaan, vain siitä että ongelmaksi muodostuu asetelma jossa miehen kelpaavuus tietyn "luokan" naiselle ratkaisee siis Miehen "tason".

    Tämä korostuu Suomen maalla jossa naisilla on isku-immuniteetti päällä paitsi viikonloppuisin ravintolassa- sielläkin toimivat sisäisten ennakkoluulojen ja kuvitelmien saattamina vrt. komea mies on aina hyvä mies analogia. Tähänhän aina pyritään ja se on luonnollista.

    Eli komea mies siis voi olla miten paska vain mutta flaksia piisaa. Ruma mies on paska ja game over.

    Jos elämänsä itseisarvon määrittää naiselle kelpaamisena, on tämän toteaminen kantapään kautta kova isku-ne omat hyvät sisäiset ominaisuudet valuvat jätekaivoon kerta toisensa jälkeen seuran haussa.

    Myös kysymys mikä sisäinen-tai ulkoinen draivi ajaa peli/panoväen jatkuvaan satunnaissuhteiden sekamelskaan, onko se tunteettomuutta sekin vai "nälkä joka ei lähde syömällä"?

    "parisuhde/seksi-markkinoilta syrjäytymiseen"

    ?
    Täytyykö opetella jokin uusi "rooli" jotta voi palata näyttämölle?
    Tai kenties muuntautuminen?

    On sangen totta että at-väkeä vaivaava kokemattomuus jyräytyy seksuaalisen vallan alle josta seuraa turhautuminen hyvä ei kelpaa vs. naisen näkemä tylsä mies. Hyvin vaikea uskoa että kaksi semimykkää rakastuu kengän kärkiään tuijottamalla...

    Äänestä

  • Vierestä nähnyt kirjoitti:

    En tuota kyllä tarkoittanut mutta voidaan puhua siitäkin. Ymmärtämiselle ajoin takaa lähinnä sitä että naiselle on vaikea ymmärtää että kun hän itse on saanut huomiota mieheltä nuorempana ettei miehen tilanne ole välttämättä ollut sama. Hän kuvittelee että sukupuolten saamaa huomiota voidaan vertailla keskenään.

    Nörtti nössykkä on sata kertaa turvallisempi naiselle kuin pleijeri, mutta sitähän nainen ei tietysti ajattele koska hän laskee riskikertoimet sen perusteella miten ihanalta tuntuu juuri sillä hetkellä pleierin kanssa.

    Huomauttaisin että nyt puhuttiin AT-miehestä joka yhtäkkiä huomaa että hänellä on paljon kysyntää. Yksi nainen ei vielä nyt tarkoita että mies menisi sekaisin, päinvastoin mieshän todennäköisesti yrittää pitää moisesta naisesta kiinni kynsin hampain ja olisi maailman luotettavin mies joka tekee naisen mielessä AT-miehestä vielä säälittävämmän ylitunteellisen takertujan.

    En jaksa alkaa tässä nyt sanomaan mutta totuushan on se että naisen intuitio on parhaimmillaan 50-50 että kertoo totuuden ja yleensä lähempänä 80-20 sitä kohden että menee päin mäntyä miesten arvioinnin suhteen. Älä luota naisen intuitioosi vaan oppimiisi asioihin miehistä ja siihen kun ajan kanssa tutkit miestä. Mutta tottakai, naisena perstuntumalla pelkkä ajatus jostakin joka on jollakin tavalla heikko mies kuin muut on kauhea. Se kertoo sinun empatian tasostasi kumppania valitessasi.

    "Nörtti nössykkä on sata kertaa turvallisempi naiselle kuin pleijeri"

    Ei ole. Kukaan (mies tai nainen) jolla on sisällä paljon patoutumia ei ole turvallisempi kuin sellainen joka on saanut elää onnelista ja henkisesti tervettä elämää. Nainen on fyysisesti heikompi ja vaistomaisesti karttaa sellaista miestä jonka sisällä palaa dynamiitti aikapommi.

    Äänestä

  • intuitio kirjoitti:

    "Nörtti nössykkä on sata kertaa turvallisempi naiselle kuin pleijeri"

    Ei ole. Kukaan (mies tai nainen) jolla on sisällä paljon patoutumia ei ole turvallisempi kuin sellainen joka on saanut elää onnelista ja henkisesti tervettä elämää. Nainen on fyysisesti heikompi ja vaistomaisesti karttaa sellaista miestä jonka sisällä palaa dynamiitti aikapommi.

    Varmasti jos törmää noin tyhmään naiseen kuin sinä olet. Sitten kannattaa valita vaikka se pelimies joka laittaa sut raskaaksi ja itkeä sitä sitten yksinäsi.

    Äänestä

  • Sun kohtalos kirjoitti:

    Varmasti jos törmää noin tyhmään naiseen kuin sinä olet. Sitten kannattaa valita vaikka se pelimies joka laittaa sut raskaaksi ja itkeä sitä sitten yksinäsi.

    Pelimiesten kanssa kun pitää hauskaa niin ei siinä kellään itku tuu. Mutta mistäpä sinä tietäisit kun murjotat vaan kotona. Harvoinpa täällä naiset valittaa pelimiehistä. Kaikki tietää sen faktan että mies kuin mies pettää jos vähänkin saa tilaisuutta. Ei tartte kun hameen helmahtaa tai täysin vastustamatonta miehelle on jos joku naine tulee lirkuttelemaan. Sillehän ei voi sanoa ei. Tyhmä nainen ottaisi ATM:n koska saisi kärsiä huonoista piirteistä JA pettämisestä.

    Äänestä

  • intuitio kirjoitti:

    Pelimiesten kanssa kun pitää hauskaa niin ei siinä kellään itku tuu. Mutta mistäpä sinä tietäisit kun murjotat vaan kotona. Harvoinpa täällä naiset valittaa pelimiehistä. Kaikki tietää sen faktan että mies kuin mies pettää jos vähänkin saa tilaisuutta. Ei tartte kun hameen helmahtaa tai täysin vastustamatonta miehelle on jos joku naine tulee lirkuttelemaan. Sillehän ei voi sanoa ei. Tyhmä nainen ottaisi ATM:n koska saisi kärsiä huonoista piirteistä JA pettämisestä.

    Vaikken samaista itse'ni lainkaan täällä esiintyvien at-miesten enemmistöön, pidän itseäni jonkinlaisena atm:nä naissuhteitteni olemattoman vähäisen määrän takia, ja niinpä ajattelin sanoa tämän keskustelun lomaan jotakin.

    Enimmäkseen se mitä sinä ja väittelykumppanisi olette kirjoittaneet pitää paikkansa - jopa ihan vastakkaiset mielipiteet ovat tavallaan yhtä aikaa totta. Kyllä atm nimittäin voi pettää siinä missä kuka tahansa. Syy on toisaalta se, että hän - niinkuin kuka mies hyvänsä - tarttuu tosiaan kaikkiin tarjolla oleviin tilaisuuksiin ja kenties jopa tavallista innokkaammin, koska hänellä voi olla tarve päästä muiden kanssa samalle viivalle ja tuntee että samalle viivalle pääsyssä on jo kiire. Toisaalta - ja tätä ei ole kai kukaan tässä vielä sanonut - atm haluaa tarttua kaikkiin oljenkorsiin siksi, että hän ei usko kumppaninsa kuitenkaan olevan tosissaan. Koska hän kerran on atm, miksi tyttöystävä hänestä välittäisi vaikka muuta väittäisikin - jättää hänet ennen pitkää kuitenkin, joten parempi varautua heti etsimään seuraa muualta. Vaaraa tosin pienentää se, että atm ei itse tee naisille aloitteita, joten atm:n pettäminen on yksinomaan toisista naisista kiinni. Ja iskisivätkö toiset naiset sitten atm:n kovinkaan herkästi? Tuskin, joten kaiken kaikkiaan koko ongelma ei atm:n suhteen ole yhtään tavanomaista suurempi, muttei toisaalta vähäisempikään.

    Äänestä

  • pettämisestä kirjoitti:

    Vaikken samaista itse'ni lainkaan täällä esiintyvien at-miesten enemmistöön, pidän itseäni jonkinlaisena atm:nä naissuhteitteni olemattoman vähäisen määrän takia, ja niinpä ajattelin sanoa tämän keskustelun lomaan jotakin.

    Enimmäkseen se mitä sinä ja väittelykumppanisi olette kirjoittaneet pitää paikkansa - jopa ihan vastakkaiset mielipiteet ovat tavallaan yhtä aikaa totta. Kyllä atm nimittäin voi pettää siinä missä kuka tahansa. Syy on toisaalta se, että hän - niinkuin kuka mies hyvänsä - tarttuu tosiaan kaikkiin tarjolla oleviin tilaisuuksiin ja kenties jopa tavallista innokkaammin, koska hänellä voi olla tarve päästä muiden kanssa samalle viivalle ja tuntee että samalle viivalle pääsyssä on jo kiire. Toisaalta - ja tätä ei ole kai kukaan tässä vielä sanonut - atm haluaa tarttua kaikkiin oljenkorsiin siksi, että hän ei usko kumppaninsa kuitenkaan olevan tosissaan. Koska hän kerran on atm, miksi tyttöystävä hänestä välittäisi vaikka muuta väittäisikin - jättää hänet ennen pitkää kuitenkin, joten parempi varautua heti etsimään seuraa muualta. Vaaraa tosin pienentää se, että atm ei itse tee naisille aloitteita, joten atm:n pettäminen on yksinomaan toisista naisista kiinni. Ja iskisivätkö toiset naiset sitten atm:n kovinkaan herkästi? Tuskin, joten kaiken kaikkiaan koko ongelma ei atm:n suhteen ole yhtään tavanomaista suurempi, muttei toisaalta vähäisempikään.

    Niin, piti kirjoittaa vielä pari riviä siitä, pitääkö atm naisestaan tavanomaista parempaa huolta ja osoittaa tälle huomiota siinä pelossa että hänet muuten jätetään. Todennäköisesti näin on, mutta huomionosoituksia ei pidä pitää merkkinä siitä, että kohteena oleva nainen olisi atm:lle ainut rakkauden kohde maailmassa. Juuri siitä pelosta että mikään ei atm:n mielestä kuitenkaan saa naista atm:stä todella välittämään, atm osoittaisi samaa huomiota vaikka kaikille maailman naisille samanaikaisesti, jos voisi sillä varmistaa, että voisi jonkun sillä tavoin saada pidetyksi itsellään.

    Äänestä

  • ed. kirjoitti:

    Niin, piti kirjoittaa vielä pari riviä siitä, pitääkö atm naisestaan tavanomaista parempaa huolta ja osoittaa tälle huomiota siinä pelossa että hänet muuten jätetään. Todennäköisesti näin on, mutta huomionosoituksia ei pidä pitää merkkinä siitä, että kohteena oleva nainen olisi atm:lle ainut rakkauden kohde maailmassa. Juuri siitä pelosta että mikään ei atm:n mielestä kuitenkaan saa naista atm:stä todella välittämään, atm osoittaisi samaa huomiota vaikka kaikille maailman naisille samanaikaisesti, jos voisi sillä varmistaa, että voisi jonkun sillä tavoin saada pidetyksi itsellään.

    Kuulostaa loogiselta. Ja tuollainen ATM:n asenne, nuo sisäiset arvet ja patoutumat, eivät luo hyvää perustaa parisuhteelle.

    Järkevä nainen voi korkeintaan tehdä ATM:lle palveluksen ja pitää hänen kanssa lyhyen seksisuhteen jotta ATM pikkuhiljaa tervehtyisi. Mutta sekin vain siinä tapauksessa jos nainen itse pitää toisen ihmisen auttamisesta. Itse autoin yhtä neitsytmiestä joka oli kaverini koska hän pyysi minua viemään poikuutensa jotta olisi rohkeampi rakastamaansa naista kohtaan. Kokemus rentoutti häntä koska oppi miltä seksi tuntuu. Hänen seurustelunsa rakastamaansa naisen kanssa lähti hyvin käyntiin.

    Äänestä

  • intuitio kirjoitti:

    Kuulostaa loogiselta. Ja tuollainen ATM:n asenne, nuo sisäiset arvet ja patoutumat, eivät luo hyvää perustaa parisuhteelle.

    Järkevä nainen voi korkeintaan tehdä ATM:lle palveluksen ja pitää hänen kanssa lyhyen seksisuhteen jotta ATM pikkuhiljaa tervehtyisi. Mutta sekin vain siinä tapauksessa jos nainen itse pitää toisen ihmisen auttamisesta. Itse autoin yhtä neitsytmiestä joka oli kaverini koska hän pyysi minua viemään poikuutensa jotta olisi rohkeampi rakastamaansa naista kohtaan. Kokemus rentoutti häntä koska oppi miltä seksi tuntuu. Hänen seurustelunsa rakastamaansa naisen kanssa lähti hyvin käyntiin.

    Idea tuollaisesta palveluksesta lyhyen seksisuhteen muodossa ei huono ollenkaan. Paras palvelus atm:lle olisi tosiaan se, että hänet jollain konstilla saataisiin uskomaan, että kontakti (vaikka lyhyt ja heikkotasoinen) naisen kanssa on mahdollisempi kuin esimerkiksi matka kuuhun. Juuri se, että atm pitää naista jonain täysin saavuttamattomana, saa aikaan monet ongelmalliset piirteet atm:n käytöksessä - sellaiset joista kärsii sekä atm itse että hänen potentiaaliset kumppaninsa (epätoivoinen takertuminen, normaalia suurempi mustasukkaisuuden vaara, uskottomuus heti tilaisuuden tullen jne.) Sitä paitsi atm voisi ryhtyä itsekin kehittämään sosiaalisia taitojaan (kaikilla atm:illa asia ei tosin kiikasta siitä, mutta ei siitä tässä yhteydessä enempää), jos olisi vakuuttunut siitä, että kehittäminen voi johtaa tulokseen. Kaikki kuitenkin polkee paikallaan, jos asenne on se, "ettei tästä kuitenkaan mitään tule".

    Äänestä

olen kiusannut koulussa

Äänestä
  • Love-shyness on enemmän se sosiaalisen estyneisyyden puoli mitä tulee suhteeseen naisen kanssa. Monilta AT-miehillä voi toki esiintyä sitäkin mutta enemmän se on sosiaalista harjaantumattomuutta joka saa miehen näyttämään vähän kuin elefantilta posliinikaupassa tai joutsenlampea hypähtelemästä.

    Ihmisillä on huomaamattaan pariutumispuuhissa virittäytyä tietyllä tavoin tunnelmaan ja usein voisi sanoa että AT-mies kokemuksen puutteesta johtuen ei ole oppinut tätä. Usein musiikaaliset lahjat vaativat harjaantumista jo nuoresta iästä lähtien, eli tavallaan ihmisen sisäinen tunne ja sosiaalinen motoriikka ei tahtoa riittää enää myöhemmin opettelemaan sitä sosiaalista tanssia.

    Äänestä

Enpä usko, että synnytään. Voisi sanoa, että mieheni oli myöhäisessä teini-iässä jossain määrin ATM. Oli masentunut, ujo, aina kotona, kavereita vain pari ja hänen satunnaisiksi treffikavereikseeen suostuivat vain erittäin epätasapainoiset hyväksikäyttäjänaiset. Ulkonäöltään mieheni on komea, mutta aikoinaan hän pilasi ulkonäkönsä rumilla vaatteilla ja hiuksilla.

Nykyään mieheni on onnellisempi ja rohkeampi. Uskaltaa jutella muiden kanssa luontevasti. Parempi tyyli päästää komeuden oikeuksiinsa.Nyt niitä ihastujiakin on alkanut olla enemmän.Harmi vaan, että on varattu :) Oikeastaan minun tapaamisella oli jonkun verran vaikutusta ATM-tason taaksejäämiseen. Ollaan oltu nyt lähes 4 vuotta yhdessä ja pitkään hänet tunteneet ovat kommentoineet tason nousua :)

Äänestä
  • parhaita kumppaneita ovat sellaiset, joiden seurassa ihminen kehittyy (kaikin puolin) parempaan suuntaan. Jos noin tosiaan on käynyt, niin props to you.

    Äänestä

  • khjhhjk kirjoitti:

    parhaita kumppaneita ovat sellaiset, joiden seurassa ihminen kehittyy (kaikin puolin) parempaan suuntaan. Jos noin tosiaan on käynyt, niin props to you.

    Niin on käynyt ja samalla olen itsekin kehittynyt ihmisenä selkeästi. Miehen hyväsydämisyys ja älykkyys ovat muuttaneet ajatusmaailmaani.

    Äänestä

  • 24 kirjoitti:

    Niin on käynyt ja samalla olen itsekin kehittynyt ihmisenä selkeästi. Miehen hyväsydämisyys ja älykkyys ovat muuttaneet ajatusmaailmaani.

    Plussasin tuon, koska 99%:sti olisin veikannut että nainen on pelkästään tyytyväisempi miehensä uuteen ulkonäköön. Olet hyvä ihminen.

    Äänestä

  • Reipas poikamies kirjoitti:

    Plussasin tuon, koska 99%:sti olisin veikannut että nainen on pelkästään tyytyväisempi miehensä uuteen ulkonäköön. Olet hyvä ihminen.

    Häh?! Mimmosia naisia sä oot tavannu? Tosi pinnallisia varmaan tai sitten et oikeesti tunne yhtään naista.

    Äänestä

  • 24 kirjoitti:

    Niin on käynyt ja samalla olen itsekin kehittynyt ihmisenä selkeästi. Miehen hyväsydämisyys ja älykkyys ovat muuttaneet ajatusmaailmaani.

    "Miehen hyväsydämisyys ja älykkyys"

    Aivan niin! Et ole suinkaan tavannut mitään poikkeusyksilöä, vaan nuo ovat ne ominaisuudet, jotka tyypillisen atm:n pinnan alta löytyvät ja joista kellä tahansa naisella olisi mahdollisuus päästä osalliseksi, mutta lähes kaikki heittävät mahdollisuutensa hukkaan.

    Äänestä

  • minultakin kirjoitti:

    "Miehen hyväsydämisyys ja älykkyys"

    Aivan niin! Et ole suinkaan tavannut mitään poikkeusyksilöä, vaan nuo ovat ne ominaisuudet, jotka tyypillisen atm:n pinnan alta löytyvät ja joista kellä tahansa naisella olisi mahdollisuus päästä osalliseksi, mutta lähes kaikki heittävät mahdollisuutensa hukkaan.

    On noita piirteitä muissakin miehissä. Annatte tolle vaan plussaa koska a) ette oo ollu naisten kanssa tekemisissä ja ne vaikuttaa teistä mysteerisiltä, epäloogisilta taukeilta jotka ei osaa arvioida ihmisiä, tai b) ootte ite juossu vaan kauniiden, kylmien ja koppavien naisten perässä piittamatta heidän luonteestaan. Useimmat naiset kuitenkin just tykkää hyväsydämisistä miehistä ja on niitä tavannu ATM, KTM, YTM , pleijereistä... En morkkaa ATM:iä mutta turha nostaa sitä ryhmää jalustalle. Tällä palstalla on niin häijyjä ATM:iä että muistakaamme heidänkin olemassa olon.

    Äänestä

  • jose... kirjoitti:

    On noita piirteitä muissakin miehissä. Annatte tolle vaan plussaa koska a) ette oo ollu naisten kanssa tekemisissä ja ne vaikuttaa teistä mysteerisiltä, epäloogisilta taukeilta jotka ei osaa arvioida ihmisiä, tai b) ootte ite juossu vaan kauniiden, kylmien ja koppavien naisten perässä piittamatta heidän luonteestaan. Useimmat naiset kuitenkin just tykkää hyväsydämisistä miehistä ja on niitä tavannu ATM, KTM, YTM , pleijereistä... En morkkaa ATM:iä mutta turha nostaa sitä ryhmää jalustalle. Tällä palstalla on niin häijyjä ATM:iä että muistakaamme heidänkin olemassa olon.

    "Tällä palstalla on niin häijyjä ATM:iä että muistakaamme heidänkin olemassa olon."

    Unohtaisiko joku muka? Useimmat eivät muunlaisia atm:iä osaa ajatellakaan - sen verran kovaa ääntä pitävät itsestään - joten kyllä on aika nostaa nimenomaan ne muunlaiset atm:t esille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Naisasialuuseri kirjoitti:

vai kasvetaanko sellaiseksi? Itse väittäisin, että suurimmassa osassa tapauksissa ATM:ksi kasvetaan ja koulukiusaaminen on merkittävin asia, joka johtaa alempitasoisuuteen. Silloin kun poikaa kiusataan koulussa ensimmäistä kertaa, hän tajuaa olevansa erilainen, alempiarvoinen. Ja kun kiusaaminen jatkuu vuosikausia niin se tuhoaa itsetunnon ja sitä kautta itsevarmuuden ja vielä vammauttaa sosiaalisesti ja mieheltä on viety ratkaisevat naisen saantiin tarvittavat ominaisuudet. Vähän sama asia, jos nainen menettäisi ulkonäkönsä esim. auto-onnettomuudessa. Ja kiusaaminen pitää myös tehokkaasti pojan ulkona kuvioista, kun pitäisi harjoitella kontaktin ottamista tyttöihin teini-iässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu