Moi! Olen lähdössa au-pairiksi ensi syksynä. En osaa päättää jos menen itsenäisesti tai jonkun järjestön kautta. Onko kellään kokemusta tästä? Jos olet lähtenyt itsenäisesti, niin miten olet löytänyt perheesi?
au-pairiksi itsenäisesti?
milzu
6329
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kannattaa lukea vanhat viestiketjut.
Taalla on kasitelty tama asia noin tuhat ja yksi kertaa
Noo ei se nyt niin kova homma uudestaankaan ole vastata. Itse lähdin aupairworldin kautta ja kaikki on sujunut tosi hyvin! Perhe on juuri sellainen kuin kertoi olevansa ja viihdyn erinomaisesti. Helppoa ja vaivatonta kun voi itse suunnitella asiat eikä tarvi poistua tietokonetta kauemmaks perhettä valitessa!
Elikkä suosittelen linkin osoitteeseen laittamaan tietosi ja vähän tekstiä englanniksi millainen olet! Itse olen suomalais saksalaisessa perheessä joten myös puoliksi suomalaisia perheitä sieltä löytyy, tosin vähemmän kuin yksikielisiä. Onnea perheen valintaan!
http://www.aupair-world.net/index.php/?
Sen jalkeen kun mol.fi lopetti au pair paikkojen valittamisen on kylla aika hankalaa loytaa perhetta mitenkaan muuten kuin jarjeston kautta. Joillain niista, kuten Nordic Nannies ja Scanaupairs on aika huono maine, niista on paljonkin kirjoituksia taalla. Mika vaan jarjesto on varmasti onnistunut tehtavassaan jos perhe sattuu olemaan kiva. Jotkut jarjestot ovat sitten aika hankalia jos tulee ongelmia perheen kanssa (lahtokohtaoletus on se etta au pairissa on se vika) tai jos jostain syysta joutuu lahtemaan kotiin aikaisemmin.
En tieda miten paljon tuo au pair world auttaa sitten kun perhe on loytynyt vai onko se vaan valitysfirma. Samalla tavalla kuin nuo aikaisemmin mainitut se ei peri au apireilta mitaan mutta perheet maksavat ja se saattaa ristireiitatilanteessa vaaristaa jarjeston mielipidetta perheen puolelle. Perheethan heidan toimintansa maksaa. Kannattaa miettia etta laittaa vahan omaa rahaa ja ostaa silla palvelua kuten esim. Allianssin kautta. Siella on hyva perehdytys maahan ja jos perhe osoittautuu kamalaksi on jarjeston tuki takana. Olethan maksava asiakas.
Se on pelkka nettisivusto, jonne seka perheet etta aupairiksi haluavat voivat luoda oman profiilinsa. Vahan niinkuin deittisivustot ;) Perheet ja aupairit siella etsivat toisiaan eika siina ole mitaan valikasia varsinaisesti.
Nyt kun Mol:n sivuilla ei voi enaa ilmoittaa, monet ilmottavat taalla tai ovat aupairworldissa.
Kiitos vastauksista, mulla on nyt oma profiili au-pair worldissa joten nyt vaan toivotaan että perhe löytyy :)