Hei, Saako päälle 2kk aikana miten radikaalsta muutosta aikaan, jos jättää kaikenmaailman roskaruuat ja juomat sivuun. Lisätään siihen kuntoilut myös. Tavoitteena olisi saada se -10kg pois. Lenkkeilyä ei tosin voi harrastaa, koska penikkatauti vaivaa tällä hetkellä kumpiakin jalkoja.
Laihduttaminen
kyselijäx0139
3251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä onnistuu, tosin ei kyllä kymmentä kiloa. Syö niin vähän kuin ikinä pystyt. Sekin mitä syöt tulee olla vähäkalorista. Helvetin kova nälkä on jatkuvasti ja töistä yms ei tule yhtään mitään, mutta läski palaa vauhdilla. Ensi kerralla sitten vähän aiempi herätys.
esim. sivustolla www.kuntokeskukset.fi on aika hyvi erilaisia "dieettivaihoehtoja"
ÄLÄ missään nimessä syo niin vähää kuin pystyt, tai meet perse edellä puuhun.
Joku yleinen luulo on, että kun laihduttaa niin pitäisi lopettaa syöminen. Kannattaa tehdä se terveellisesti niin sieltä palaa sitä rasvaa, eikä nestettä mikä yleensä lähtee niissä "ihme"dieteissä.
Ihmisen perusaineenvaihdunta on n. 1800-2000kcal. Eli siis se mitä elimistösi kuluttaa päivässä vaikka vain makaisit lattialla. Koita nähdä vähän vaivaa ruokavalioosi ja yritä saada päivittäinen kalorimäärä n. 1500kcal kieppeille. Tällöin päivässä tulee noi -500kcal joka on suunnilleen puolikiloa viikossa. Ja hanki tämä määrä tervellisestä ruuasta (Puuro, raejuusto, rahka, riisi, kala, kana, peruna yms.), ei mitää kaloripommeja enää. Koska esim, viinerissä voi olla helposti yli 600 kaloria jolloin päivän energiasta ootikin saannut jo kolmanneksen. Että, ei se rasva sellaisella lähde.
Jos oikeasti haluat laihtua ja saada tuloksia, niin se vaatii mielenlujuutta, eikä voi kiusauksesta huolimatta ottaa sitä karkkipussia illalla telkan ääressä tai pullaa kahvi tauolla. Näin se vain on!