Kokki Teresa Välimäki kertoo Iltalehdessä tänään että äidille kannattaa tarjoilla paahtoleipää jonka päällä margariinin sijasta on hilloa. Pannukakut ja vohvelit on helppo valmistaa sanoo Välimäki, samoin paloitellut banaanit omenat ja muut hedelmät kuuluvat terveelliseen aaamiaiseen.
Kuka haluaisi tuollaista sokerikuormaa kantaa äidilleen aamiaiseksi? Jos hyvää haluaa tarjota äidilleen niin näe sen verran vaivaa että paistat kananmunia ja siankylkeä. Tee salaatti tomaateista ja kurkunviipaleista ja ryyditä se smetanalla.
Kuka haluaisi tuollaista sokerikuormaa kantaa äidilleen aamiaiseksi? Jos hyvää haluaa tarjota äidilleen niin näe sen verran vaivaa että paistat kananmunia ja siankylkeä. Tee salaatti tomaateista ja kurkunviipaleista ja ryyditä se smetanalla.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Monet akat ovat niin pirun kovia makean perään etten yhtään ihmettele miksi ovat niin leveitä.
Suomalaiset on tanttoja, henkisesti ja fyysisesti, voi voi miesparkoja.
Ei kannata laittaa hilloa paahtoleivän päälle jos sitä on mahdollista lusikoida suoraan purkista. Ja äidille joka kuolleena elää, kannattaa viedä kukkakaalimuusia jos malmilla thaihieronnassa käynti ei sitä estä.
jos juhlapäivänä vaimokullalle tarjoilisi siankylkeä :D Kaunis ja hoikka nainen muuten tämä Teresa, ihan kuten omakin vaimoni.
mattila KANTAA ikuisten hhveittensa takakamari- " vaimolleen " sian kylkeä ,kananmunia ja lämmintä pastoroitumatonta ,punkkibakteereiden kyllästämää tilamaitoa !
Haluan nähdä sen AMATSOONIN joka hymyillen ottaa nuo " äitienpäivä" annokset vastaan !
lapset tietävät että äiti ei syö nyt leipää,eikä ainakaan hilloa,niin ei ole pelkoa että tuollainen aamiainen tulisi.Jos nyt kuitenkin sattuisivat tuollaista äitienpäivänä sänkyyn tuomaan,syön sen hymyillen ja kiitellen.En halua loukata lapsiani ja jättää tarjoilut syömättä.
Supinoita olen kuullut että täytekakku on ainakin tulossa,otan sitäkin.Ruoka ja jälkkäriki on luvattu valmistaa ettei äidin tarvitse tehdä,siinä äiti onneksi saa tehdä oman toivomuksen.
Hyvää Äitienpäivää kaikki äidit,mummot,mammat ym..!
noilla ohjeilla. Eikös juuri tutkittu, että naiset ei oikein kestä hiilihydraatteja...
naiset ei kestä hiilihydraatteja ravinnon muodossa, miehen muodossa hyvinkin :-)
oli meillä,kahvia,pari paistettua kanamunaa ja 3 siivua pekonia.Lapseni sen valmisti ja toi "sänkyyn" asti.
Ruuaksi iltapäivällä,kanavartaita,kasviksia,salaattia ja lasi maitoa.Jälkkäriksi romanovinmansijoita.Jälkkäri oli ainut joka ei aivan sopinut vhh ruokavalioon,mutta söin sitäkin vähän.Samoin otin kahvin kanssa täytekakkua jonka lapsi oli tehnyt.Ihanat oli tarjoilut äitienpäivänä.
mutta ei mene läpi, ei sitten millään....... :-(
Minun tietääkseni mattila on mies ja tuskin kukaan hänelle vie sänkyyn Äitienpäiväaamiaista:D Minä sensijaan olen nainen ja äiti ja vietin äitienpäivää.
oikein sinun tietääksesi mies, mutta kun hän kirjoittaa anonyyminä voi hän olla vaikkapa vanhapiika. Se on sellaista mielikuvitusleikkiä se, josta Mattila saa jokinmoiset kicksit ja kun tietokoneella naputtelee päivät pitkät, niin onhan se vastattava vaikka itselleen jos kukaan ei hänen kirjoituksiaan kommentoi.