Työnteon on oltava kannattavaa

"Työnteosta ja yritteliäisyydestä tulee palkita.
Kaikki työ on arvokasta.
Palkansaajat ja yrittäjät luovat yhteistä hyvinvointia.
Työ on merkittävää niin ihmisen itsensä kuin yhteiskunnankin kannalta"

http://vantaankoskenkokoomus.net/i/index.php?option=com_content&task=view&id=15&Itemid=1

M.O.T ..?
5337
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Niinpä pitäisi. Vain orjalle ei makseta työnteosta palkkaa. Suuri osa työttömistä on alistettu orjan asemaan ja hän joutuu työskentelemään ilman palkkaa.

Orjuus määritellään siten, että joku pakotetaan johonkin, mistä joku toinen hyötyy. Näinhän tapahtuu, kun työtön pakotetaan rangaistuksilla uhaten palkattomaan työhön.

Hyötyjiä ovat
a) työkkärin mimmit. Jos työttömyysturva ei olisi niin hullua kuin on, niin työkkäreissä tarvittaisiin vain murto-osa nykyisestä miehityksestä.
b) työnantajat, jotka saavat työttömän työpanoksen ilmaiseksi ja näin saavat lisää voittoa työttömän kustannuksella.

Vuonna 2007 aloitti n. 50 000 työtöntä palkattomassa työssä, minkä lisäksi tulevat sitten vielä edellisenä vuonna aloittaneet. Kyse ei ole siis nappikaupasta. Nyt palkattomassa työssä olevien määrä lienee jo kolminkertainen.

Orjuuden määritelmä toteutuu myös, kun työtön pakotetaan työkkärin järjestämiin humpuukikoulutuksiin.

Hyötyjiä ovat
a) sama kuin edellisessä kohdassa.
b) humpuukikoulutusyrittäjät, jotka kuppaavat yhteiskunnalta suunnattomat rahat toimintaansa.

Äänestä
  • Osa kursseista ihan ok. Ei humpuukia.

    Äänestä

  • Eikös tuosta aiheesta ollut vasta jossakin tv-ohjelmassa muistaakseni siinä puhuttiin että työttömät työharjoittelijat taisivat joku vuosi tehdä noin 320 000 henkilötyövuotta eli mistään pikku summista ei ole kyse.

    Äänestä

  • vasta ohjelmassa kirjoitti:

    Eikös tuosta aiheesta ollut vasta jossakin tv-ohjelmassa muistaakseni siinä puhuttiin että työttömät työharjoittelijat taisivat joku vuosi tehdä noin 320 000 henkilötyövuotta eli mistään pikku summista ei ole kyse.

    Joo, minä vain muistelen, että niitä henkilötyövuosia olisi ollut 350 000. Homma on siis räjähtänyt käsistä. Kohta meidän yrityksissä ja yhdistyksissä ei ole enää muita kuin yhteiskunnan kustantamia työntekijöitä nälkätuella. Olemme mahdottoman yhtälön edessä ja jossain vaiheessa homma räjähtää käsiin.

    http://www.tvy.fi/forum/viewtopic.php?t=16&sid=d27ae3bbe1bdfc720ee3b17b452bf2df

    Äänestä

  • popmkj kirjoitti:

    Joo, minä vain muistelen, että niitä henkilötyövuosia olisi ollut 350 000. Homma on siis räjähtänyt käsistä. Kohta meidän yrityksissä ja yhdistyksissä ei ole enää muita kuin yhteiskunnan kustantamia työntekijöitä nälkätuella. Olemme mahdottoman yhtälön edessä ja jossain vaiheessa homma räjähtää käsiin.

    http://www.tvy.fi/forum/viewtopic.php?t=16&sid=d27ae3bbe1bdfc720ee3b17b452bf2df

    Niinpä ja sitten herrat ihmettelevät työttömyystilastoja joita vielä kaiken huippuna yrittävät keinoja kaihtamatta vääristellä. Ehkä olisi jo aika herrojen katsoa vähän peiliin ja myöntää virheensä joita ovat tehneet nimittäin ei kukaan työnantaja palkkaa ketään kohta töihin koska saavat ilmaiseksi työharjoittelijoita joille ei kuitenkaan palkkaa makseta. Tässä on se suurin syy miksi uusia työpaikkoja ei suomessa synny vaan entisiäkin työpaikkoja katoaa ja osa paikoista täytetään työharjoittelijoilla tms että tämä ei ole todellakaan oikein. Mielestäni tälläiseen vääryyteen pitäisi puuttua esim niin että jos tietynajan sisään firma ei ole palkannut työharjoittelijaa töihin niin esim siihen firmaa ei vuoteen työkkäristä tms taholta tulisi työharjoittelijoita, myös lisäksi olisi hyvä jos esim verottaja laskisi työharjoittelijoista saadun hyödyn/työpanoksen ja sitä mukaa sitten määräisi yrityksellä vähän mätkyjä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


. . . . . kirjoitti:

"Työnteosta ja yritteliäisyydestä tulee palkita.
Kaikki työ on arvokasta.
Palkansaajat ja yrittäjät luovat yhteistä hyvinvointia.
Työ on merkittävää niin ihmisen itsensä kuin yhteiskunnankin kannalta"

http://vantaankoskenkokoomus.net/i/index.php?option=com_content&task=view&id=15&Itemid=1

M.O.T ..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu