Suunnistus on aivan upea urheilulaji. Yksi negatiivinen juttu siinä kuitenkin on, nimittäin syvään juurtunut tapa jakaa aivan onnettoman SURKEITA palkintoja kansallisissa kilpailuissa. Kaikenlaista rihkamaa jaetaan.
Mallia voisi ottaa vaikkapa hiihdosta jossa kansallisissa kisoissa on yleeensä aina komeat pokaalit.
Osallistumismaksuilla ostaa kyllä pokaalit helposti.
Kisasuunnistaja
Surkeat palkinnot
7
3723
Vastaukset
- Sudin
Joo, ei palkintojen takia todellakaan kannata aloittaa suunnistamaan.
Todellinen pohjanoteeraus on Kainuun Rastiviikko jossa todella kalliit osanottomaksut, osallistujia 40-60 kpl per sarja mutta silti jaetaan vain lahjoituksina saatua rihkamaa palkinnoiksi. Jos hyvin käy niin saatat saada sarjan kolmossijasta 10 euron arvoisen termospullon.. Tai retkeilyyyn makuu-alustan. Heikkoa on taso.
En ymmärrä mihin kerätyt rahat menee, varmaan jokin Kreikka efekti ? - Anonyymi
Huippusuunnistuksessakin palkinto saattaa olla voitosta 500€ ja MM-kisoissa 1000€. Ainoa josta saa kunnolla rahaa on O-ringenin pääsarjan voitto. Jos taas verrataan hiihtoon palkinto summat ovat aivan naurettavia. Puhumattakaan ampumahiihtoon vertaamisesta.
- Anonyymi
"Mallia voisi ottaa vaikkapa hiihdosta jossa kansallisissa kisoissa on yleeensä aina komeat pokaalit. Osallistumismaksuilla ostaa kyllä pokaalit helposti."
Ai että pokaali olis hyvä palkinto? Ennemmin arvostan esim. jonkun S-ryhmän lahjakorttia joilla jokainen voi ostaa haluamansa palkinnon olkoot se vaikka sen pari kymppiä! - Anonyymi
Mun mielestä lapsille ja junioreille pitäisi jakaa pokaaleja ja kunnon palkintoja, koska sellainen tekee suuren vaikutuksen ja kannustaa jatkamaan.
Vanhemmat suunnistajat taas eivät halua täyttää kotiaan muutaman euron hintaisilla kullankiiltävillä pysteillä. Kirppikselläkään eivät mene kaupaksi.
Ammattilaiset saavat rahansa sponsoreilta ja sieltä tulee myös hyvästä sijoituksesta maksettava bonus ikään kuin palkinnoksi.- Anonyymi
Joo, mutta ei sieltäkään juurikaan rahaa tipu vaikka voittaisit pää sarjan suomenmestaruuden
- Anonyymi
Eiköhän me saada kuitenkin elantomme rehellisestä päivätyöstä ja suunnistuksessa paras palkinto on onnistumisen tunne ja hyvä terveys ja kunto.
Itse en ole kaivannut mitään fyysistä krääsää tai rahaa. - Anonyymi
Kyllä mua ainakin kiinnostaa ne kymmeneen kertaan kierrätetyt pokaalit seuran varaston pohjalta. Tai joku hopeanvärinen mitali sinivalkoisessa nauhassa, joka maksaa Tiimarissa ehkä 1-2E ennenkuin se on kierrätetty.
Muutenkin harrastan suunnistusta vain rahan vuoksi.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3309219Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat845731Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3415270SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden813686Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33122Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien662693Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal652650Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42452Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72388- 1132356