Auta nöösi alkuun

esimetrodude

Hoi

Tiedän ihonhoidosta suurin piirtein yhtä paljon kuin apina kvanttifysiikasta mutta näin sinkkuna täytyy pyrkiä maksimoimaan pärstäkertoimensa joten koetetaanpa kalastella tietoa ja päästä alkuun tässä touhussa. Eli kysymys kuuluu: mitkä ovat mielestänne ne kaikista tarpeellisimmat perusmömmöt, jota jokainen iho tarvitsee? Oma ihoni on ihan perusterve eikä siinä varsinaisesti ole mitään ongelmia, mutta täydellisyyteen on vielä matkaa, joten riittäisiköhän jotkut perus putsaus- ja kosteusvoiteet meikäläiselle?

Näin köyhänä opiskelijana arvostaisin mahdollisimman halpoja tuotteita. Voitteko suositella jotain tiettyä merkkiä/tuotetta, joka olisi sekä tehokas että halpa. Vihoviimeisin teho ei ole haluttavaa, jos se edellyttää näkkileipälinjaa tai yleistä sentinvenytystä. Mielipiteitä Pirkan kamasta? Myöskin saatavuus supermarketeista olisi plussaa ettei mene katu-uskottavuus kosmetiikkaliikkeitä kolutessa, heh.

Kiitokset ja sahdin kulaukset kaikille vastaajille

3

794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kosmetologi30

      Ihonpuhdistusaine, jolla peset kasvot iltaisin (ja aamuisin)
      -> Puhdistaa kaiken lian kasvoilta päivän päätteeksi.

      Kasvovesi, illalla putsaamisen jälkeen ja aamulla
      -> Poistaa jos jäi likaa ja tasoittaa ihon ph:n

      Jos ihossa ei tosiaan mitään ihmeempiä ongelmia, niin ei sitä välttämättä tarvitse aamulla pestä vaan kasvovedellä putsaaminen riittää.. Kasvovettä siis laitetaan vanulappuun ja sillä pyyhitään kasvot.

      Voide, aamulla ja illalla
      -> Pehmittää ja kosteuttaa ihoa (voi myös tehdä paljon muuta, riippuen mille ihotyypille on suunnattu, mutta oikeestaan kaikki voiteet kosteuttaa ja pehmittää)

      Silmänympärysvoide, aamulla ja illalla
      -> Pehmittää ja kosteuttaa.
      Silmänympärysiholle ei suositella kasvovoidetta, koska iho on paljon ohuempi.

      Kuorinta, riippuen ihotyypistä 1krt viikossa/2 viikossa
      -> Poistaa kuolleet ihosolut

      Nämä on sellasia, mitä suosittelen. Ja kaikkiahan ei välttämättä tarvitse ostaa samaan aikaan, ettei mee niin paljoa rahaa kerrallaan. Citymarketista ja Anttilasta saa ainakin miehille Lumenea mikä ei oo mikään älyttömän kallis. Suosittelisin kyllä Biothermia, mutta sitä saa vaan kemikalioliikkeistä ja maksaa paljon enemmän.
      Ja muista aina hoitaa myös kaula!
      Toivottavasti oli apua =)

      • osta

        mitään tai jos ostat niin luonnonkosmetiikkaa!


    • Partaukko

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe