Sama porukka istuu pelien vieressä isossa pöydässä joka ikinen kerta kun siellä käy. Osittain sama sakki häiriköi myös Sivakassa. Katselevat ja kuuntelevat mitä kukakin ostaa. Luulisi Lukkarisellakin vituttavan. Kerran seurasin porukkaa ABC:lla läheisestä pöydästä. Joutavaa paskaa jauhetaan ja kytätään ohikulkevat asiakkaat ja niiden ostokset. Voisiko joku keksiä näille jotain kehittävää. Osittain ainakin näyttävät olevan työikäisiä.
ABC:n juoru-ukot
maksava asiakas
672995
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 67
Vanhimmat
ABC:n juoruporukka arvostelee ja pilkkaa kaikkea liikkuvaa ja liikumatonta. Puuttuvat jatkuvasti toisten tekemiseen ja olemiseen, vaikkeivat itse laita tikkua ristiin tämän yhteiskunnan eteen. Lukkarinen Sivakasta tarjoaa niille kahvit, kun ei muuten saa kavereita. Niinpä tämä juoru- ja huru-ukkojen porukka maleksii Sivakassakin niin ettei sinne tosiaan tavallinen ihminen ilkee mennä. ABC:n pitäisi äijäkööriltä periä jo kokousvuokraa, sillä nämä istuvat vesilasin kanssa ja osa sentaan kahvimukin kanssa illat pitkät arkea pyhää vaanimassa muita asiakkaita. ABC:n ja Sivakan pitäisi tajuta, että juorukööri karkottaa normaalit asiakkaat näistä liikkeistä kokonaan. (Jos nyt kepulaisia voi normaaleiksi sanoa, sillä hehän junttasivat ABC:n Kemijärvelle)
100% kommareita ja punikkeja syntyneet n 1940 luvulla ja olleet siitä asti sairaseläkkeellä. yhteiskunta hoitaa ja huoltaa niitä reppanoitaan ja AY liike
Tyypillistä pikkukylän ahasmielisyyttä.Ei hyväksytä mitään erinlaisuutta.Onneksi muutin sieltä aikoinaan pois.SUOSITTELEN MUILLKIN SAMAA.
Kemijärvellä ei yhteiskunta elätä muita kuin KEPULAISIA. Ay liikkeessä kyllä on "punikkejakin" ja hyvä niin.
Joutilaita ne on joutilaat vaikka voissa paistaisi. Siinä sakissa vasta hyödyttömyys tiivistyy. SItä paitsi se saki on itse myös ahdasmielisyyden perikuva. Sen ahdasmielisempää porukkaa saa hakea tosissaan. Jos Käikä kirjoitustaidottomana ahasmielisyydellään ahdasmielisyyttä tarkoitttaa? Hyvä muuten että muutit pois, koska ilmeisesti istuisit täällä edelleen asuessasi kantajäsenenä ABC:n juoru-ukkojen pyöreässä pöydässä ilmaista vettä lipittämässä.
Jep. Varmaan vaikuttaa myyntiin. Kun jotain lisätietoja halutessas suus aukaiset niin heti loppuu lörpöttely ja korvat menee "heikkopeikko" -asentoon. En enään sivakassa asioi kun on tosiaankin vähän kiusallista. Roipparin prismasta saa samat tuotteet bonusten kera.
taitaapi just olla täällä narisioilla, jaksavat valittaa aivan harmittomasta asiasta. Joka kylässä isommassa kuin kemppa on kauttaaikojen ollut "parlamentti". Minua ei kyllä vaivaa pätkääkää heidän istumiset ja jutut. Parempi niin kuin ns. juottolassa. Näyttääpi olevan niitten murhe joilla ei lapsena ole ollut leikkikaluja ja pipo vieläkin tiukoilla.
Ainakin ovat aitoja SUOMALAISIA!
Kylläpä täällä on akkamaista porukkaa, ajattelin ensin olla vastaamatta, mutta tuli heti mieleen hamekankaan osto. Menkää mukaan ettei tarvi luulotella tyhjää paskaa. Olen muutaman kerran ohimennessä jutellut ja enimmäkseensä toisiaan kiusaavat ja tinkaavat. EI se kylläkään ole heikkohipiäisten paikka.
PELIRIIPPUVAISET ne valittaapi!
Missä ABC:n pyöreä pöytä? Lähdin uteliaisuuttani katsomaan kyseistä pöytää.En löytänyt yhtään pyöreää pöytää ABC:n ravintolasta,(kemijärvi).Onkohan JOUTOMIES tutustunut pyöreään"koppiin",kun pöydätkin (neliö ja suorakaiteen muotoiset)näyttävät pyöreiltä?
Seköse vituttaa kommaria kun saatiin ABC kemppaan? Sinä kuitenkin tarvit ABC:tä näköjään, heh heeee Mikset käy siinä naapurissa?
Siellähä se on pöyliöjärven jäällä ja siinä on tyhyjä tupakkiaski vieressä. (siihen ei saa koskee). Kaupunki on kuulemma oikein toimittanu kaks molokkia sinne tupakkiaskin kohodalle. Taitaa tulla oikehin tuuriistit kottomahan.
Kuulin huhuja etta kaupingin työryhymä meinaa hommata sinne oikein hienot jakkarat niin saa rauhassa ihailla meijän matkailuvalttia.
Ei siellä jäällä ole mitään pöytää. Just kävin katsoon. Oli siellä kyllä väkiä
pa*kanjauhajat tänäänkin oli iltasella kun kävin!
Tupina käy ku ohi kävelee... Siistiä porukaa!!!
mikseivät abc-vastustaja kommarit käy siinä naapurissa TBBBBBBB-llä?
Teebeellähän tämä sama juoruporukka jumi silloin kun se oli vielä auki.
Jos he häiriköisivät, niin kyllä he olisi ulos ajettu. Olen kuullut ja olipa se koillislapissakin haastattelu heidän parlamentista. Kautta-aikojen on ollut joissain porukka jotka on kokoutuneet "maailmaa parantamaan". Tämähän olisi erikoinen kylä jos sitä ei olisi. Kaikilla ei ole lupa käydä, akka tekeepi joka reissusta tiliä. Itse olet näköjään se utelias, kun niin tiedät heidän puheet ja juomiset.
on kepulaisten paikka se ABC. Onko sinne soveliasta mennäkhän muitten.
Mie kävin sillon avajaisissa mutkan kävelemässä, paljon oli porukkaa, minun silimhän sattu sillon joku sostemi oli syömässä, mie arvelin, että tämä ei ole minun paikka, mutta sekö onki kepulaisten paikka. Pittääpä mennä käymhän, näkyskö sielä tuttuja.
Siellä pannaan kommarit kyykkyyn heko heko.
Maailman huonoin kahvi, mitä lie höystöjä tukkivat, yök.
siksi loppuki koko TB kun jupisijat karkottivat oikeat asiakkaat :(
Ei ole hääviä kävellä ABC:llekkään ostoksille jos sattuu em. porukka olemaan arvostelemassa ohikulkijoita...
voi hellanlettas, kyllä oli TB huonoissa varoissa kun siihen tökkäs, Eiköhän siihen asiaan ollut aivan muut tekijät!
ABC:iinhan se TB tökkäs ja ukoilla paikka parani!
Oletko joku neiti tai jonkinsortin kulkia, kun noin pelkäät? Mene terapiaan niin saat jonkinlaisen itsetunnon.
Onhan se toki äärimmäisen tärkeätä murehtia sitä, että muutamat myöhäisempään keski-ikään ehtineet hemmot kuluttavat aikaansa huoltoaseman baarissa ja vielä keskustelevat keskenään. Saattaisi silti ehkä Kemijärveltä löytyä tärkeämpiäkin huolen aiheita. Tai ehkä ei.
Eihän siinä ole mitään pahaa jos keskustellaan ja aikaa vietetään. Vituttaa vain asioida kun on silmätikkuna. Näköjään en ole ainoa. Paikalliset tämän kokee kiusalliseksi.
Jos joutoukkojen on pakko istua niin ison pöydän voisi siirtää muualle.
toisesta ovesta, niin ei tartte kävellä ukkojen vierestä ohi. helppo ratkaisu ongelmaasi?
...tämän tarinan opetukseksi sopis hyvin vanha vitsi:
suomalainen,ruottalainen ja norjalainen kävelivät kadulla ja sika tuli vastaan,niin ruottalainen sanoi heti,et tuostahan sais hyvät kinkut jouluks,johon norski,et hän tekis hyvät desing kengät,mutta suomalainen aatteli mielessään,mitähän tuo minusta ajattelee ja puhuu,ko menee ABC:n pyöreään pöytään kahville!!!!!!!!
Peräkammarin poijat kun tulee ihmisten ilmoille,pelkäävät omaa varjoaankin.Harjoitelkaa ensin peilin edessä esiintymistä,kävelyä,puhetta,ryhtiä ja ilmettä!Ei teitä kukaan katso ja "kyttää",luuletta vain.Tuppisuut kun kuvittelee kaikenlaista ja luulevat,että heitä katsellaan.Epärehellisen ihmisen merkki!
on hyvin ammattitaitoista porukaa. Osaamista on laijasta laitaan sitä vain ei ehi hyödyntää ko kokoukset vie niin palajon aikaa.Käykää hyvät ihmiset kysyyn neuvoja ko.jäseniltä. Myös kaupunkin päättäjien kannattais käyä kyseleen miten kunnan tulisi tehä se ja se..ne kyllä osaaa !
on se maailma muuttunut nyt kun pirtin krouvin ja valintatalon aikakausi päättyi,abc;llä syö sosdemi ja ostaa sokkarilta ja toivoo kellokkaasti PERSUJA Kemijärvelle.
Ei sinne mene kuin pakosta.
Antaa poikien pitää rauhassa parlamenttinsa. Ei pidä olla niin ahdasmielinen, että ei siedä laillista kokoontumista vapaassa Suomessa. Ryssä voi kyllä kieltää omassa maassaan yleisen tapaamisen, mutta näin ei voi menetellä vapaassa Suomessa! Kyllä vapautemme eteenaistelleet veteraanitkin pyörisivät haudoissaan kuullessaan moiset vuodatukset.
No, se toki kuvastaa sitä, että ihmisillä on kaikki hyvin kun tyhjästä valitetaan.
veteraanit sotkea tähänkin!! Veteraaneja ylistetään, mutta kuitenkin ne joutuu kerjuulla toimeentulonsa hankkimaan. Kerjuu eikun kiihtyy mitä vähemmäksi veteraanit käyvä't, olisi niiden suonut muutenkin toimeentulonsa hankkivan.
Veteraaneilla on rahaa,yli 80mil, säätiöt kerääpi itselleen, miksei niitä käytetä mihin ihmiset on tarkoittaneet antaessaan rahaa, veteraanien hyvinvointiin. Taitaa nekin mennä pakolaisten hyvinvointiin.
Veteraanijärjestöillä on kiire kerätä rahaa, jotta säätiöitä voidaan kartuttaa riittävästi, ennen kuin viimeinenkin veteraani on siirtynyt ajasta ikuisuuteen.
Markkinamiehet ovat huomanneet, että "veteraanit myy hyvin". Sitaatti on mainosammattilaisen puheesta.
Tässä olisi mielenkiintoinen aihe tutkivalle jounalistille. Pienen asian tutkinnan jälkeen itselleni on tullut käsitys, että veteraaneille kerätyistä rahoista nauttii ihan jotkut muut kuin veteraanit.
viranomainen antaa tämmöisen toiminnan jatkua. Käytetään veteraanien mainetta hyväksi, kerätään rahaa ties mihin tarkoitukseen.
Alussa toiminta oli ilmeisesti vilpitöntä, mutta veteraanien nimissa varojen säätiöiminen tänäpäivänä on käsittämätöntä.
Ei liene tarkoituksenmukaista kerätä tuleville veteraaneille.
huolehdittavaksi. Maahanmuutto pitäis sallia vain keräysvarojen puitteissa tapahtuvaksi, nähtäis kuinka kannatettua se on.
Akkako tämän kirjoitti vai akkamainen ukko. Jo on päänvaivat sullakin. Tiesitkö että vuosittain jaetaan "Kotiristin Ritarikunnan Nalkuttajamitali kaksilla kaulimilla". Laita ihmeessä hakemus vetämään.
älähtää mihim kalikka kolahtaa:-)
Lieko ite olet yhtään sitä porukkaa viksumpi. Kertaheitolla onneton nykijä. Mene raataamaan ja kalijoille niitten ukkojen kans.
ne yleensä valittaa...naiset tekee töitä!
..antaas ukot istuu rauhassa ja raativat jos haluavat.
Tervetuloa nauttimaan etelän kulttuurieroista jos tuntuu että joku raatiporukka häirittee!
Ei ne paskat edes osta mitään. Valtaavat pelien vierestä raflan isoimman pöydän ja istuvat ainakin viikonloppuna aamukymmenestä iltalahdeksaan ja kyttäävät ohikulkijoita ja pelaajia. Kaupunki on värkännyt satamaan skeittiramppeja joten sinne voisi mennä kyseinen porukka lonkkansa murtamaan.
Kylläpä sinulla on pipo tiukalla. Tuntuu todella ahdistavan kovasti. Suositelen sinulle psykiatria jolle saisit avautua. Vuodatuksestasi päätelle nyt et selviäkkään ihan halvalla, tarviit varmaankin vähintään 20 käyntikertaa. Onnea tohtorointiin!
Mitä te tyhyjää valitatte ja tinkaatte täälä...aikuiset ihmiset..ja äläski asioista..(kuka istuu missä ja kenen kans ja mitä tekee)
Eikö se ole kemijärviläisten työtä valittaa, juoruta ja pitää huoli toisten asioista. R-kioskillakin kuulee päivän juorut mitä kukin on tehnyt ja kenen kanssa.
Wanhassa mestarista myös palvelu pelaa ja harmaa taksikin toimii.
vielläkö ovat porukka koolla.
Mihin ne sieltä katoavaisit. Ovat juurtuneet sinne.
Oootta te köpöä sakkia jos joku juoru-akka-äijä-sakki häiritsee.
ABC-huotsikalla on loihakat tilat ja jos joku paskanjauhajapopula häiritsee niin käy tankilla vaikka Sodankylässä.
Swidun urpo.
Hei!
Haluan liittyä itekki siihen porukkaan!
Kenelle voin ilmoittautua ja paljonko on jäsenmaksu?
Ei p**** kestä.
Linja-autokuski on johtaja, pyytäkää siltä lupa päästä juoruamaan.
Niinpä, ne haluaa vettä myllyyn, ja textarit kulkee..
En saanut kyllä oikeaa osoitetta keneen pitäisi ottaa yhttä jäsenyysasioissa.
Kaverit tuntuvat olevan varsin mielenkiintoisia tyyppejä ja vieläpä monitaitoisia monilla elämän alueilla joten minäkin haluan lliittyä kyseiseen "Juoru-ukko"-kerhoon.
Olen kuullut, että heiltä saa ihan oikeita neuvoja metalli-, rakennus-, ja ainakin autonkorjausasioissa!
Sanot, terve ja istut jakkaralle ei siinä muuta tarvita.
Ei siellä ABC:llä juoruta. Pelkkää asiaa puhuvat. Tosimiehet kerääntyvät pohtimaan päivittäin sitä miten Kemijärvi saadaan nousuun!
Nyt kuulostaa niin hyvältä, että liityn heti huomenna porukkaan!
Siellähän se Ringokin istuu isoine vattoineen päivästä toiseen. Oikein pitää pötsiä näytillä että "kattokaa". En viittis. Jos siihen palloon pistäisi neulalla lentäisikö siitä kusi eli p-aska.
Ringohan puhuu aina asiaa! Ikiliikkuja!
Siellä istuu pahimmillaan toistakymmentä virkaheittoa toistensa kopiota horisemassa, miten Kemijärvi saadaan nousuun. Useimpien Kemijärveläisten mielestä hyödyttömin joutosakki mitä koskaan on Kemijärvellä ollut. Mutta Savukoskelaisten silmissä sen porukan arvo sen kuin nousee. Ennen heiltä kävi oppia ja vinkkejä hakemassa Kemijärven vävy, kunnallispoliitikko Kolliskata. Nyt samaa harrastaa kansallispoliitikko Maria "piiiiiittkääää viiiiivaaa"Eeva. Eu ole ABC-Huru-Ukotkaan brofeettoja omalla maallaan!!!!????!!!!
Abc:n huruukoilla on tietoa ja taitoa neuvoa kavereita korjaus ja remontti asioissa.Siellä ei keskustella kuka juo viinaa ja kuka ei .
Olen nyt virallisesti uusi jäsen tässä porukassa. Keskustelimme myös näistä kirjoituksista joita täällä kirjoitellaan. Ei tuntunut heitä haittaavan, enempi oli pilke silmäkulmassa. Olen nyt entistä vakuuttuneempi näiden herrojen vilpittömästä auttamishalusta ja hyväntahtoisesta huumorilla höystetystä keskustelusta.
Ketään siellä ei kytätä, sitä ei tarvitse pelätä!
kyllä on turhanpäiväistä keskustelua tällä palstalla.
sinä se turhake olet, pysy pois!