Meinaavat tukkia Meksikonlahden öljyvuodon junttaamalla ryönää öjysuoneen mm. pingispalloja!!?? :D
*****The oil giant's latest plan is to ram rubbish such as golf balls and shredded tyres into the leak to block the hole, says BBC North America editor Mark Mardell.*****
http://www.yle.fi/uutiset/luonto_ja_ymparisto/2010/05/tuhoutuneella_porauslautalla_oli_pahoja_vikoja_1679577.html
http://news.bbc.co.uk/2/hi/8676341.stm?lsm
*****The oil giant's latest plan is to ram rubbish such as golf balls and shredded tyres into the leak to block the hole, says BBC North America editor Mark Mardell.*****
http://www.yle.fi/uutiset/luonto_ja_ymparisto/2010/05/tuhoutuneella_porauslautalla_oli_pahoja_vikoja_1679577.html
http://news.bbc.co.uk/2/hi/8676341.stm?lsm
Vastaukset 14
Vanhimmat
ping pong palloja, muute pingispallot ei kestä raakaöljyä ne pehmenee ja sulaa ajastaan.
mä suosittelen kanuunan kuulia, mut alue pittää tarkasti merkata et ei käy vahinkoa jos kanuunakuula lähtee helvetinmoisella paineella laivan ylittäessä kohtaa
Joku tulppa pitäs keksii ja sitte viä joku pitäs laittaa se paikoilleen...1,5 km syvyydessä.
tykinkuula kutistuu paineen alla pingispallon kokoiseksi, just laskin
omien kuulies kanssa...voi olla ettei löydy ketään laittamaan sinne mitään.
et tuskin niitä noissa syvyyksissä edes mikroskoopilla näkis.
mut jos olis koko ikänsä asunut noissa syvyyksissä ja olis nykyiset killuttimet siellä, niin pintaan tullessa ne olis valtavat karvanopat
Mahtasi olla näky ;D
muuten soppii hyvin eikös sellainenkin ole kuin golf virta :)
se varmaan on tullut niille mieleen :D
golfpalloja piti aloituksessa lukee. Sitähän mä aattelin koko ajan enkä pingispalloja.
Oikein hitekkiä...
Autojen vanhat lyijyakutkin vois upottaa samalla kertaa näppärästi ja ylijäämä ammusvarastot.
kaikki vaan sinne pitäs tunkee. Iha turhaa kelluu pitkin meriä. Nyt pitäs vaan ensin kerätä kokoon.
Aloittasko rantapalloista?
mitkä pallot sinne tunkee. Semmosia pitäs olla, jotka sitte paisuu, kun joutuu lähikontaktiin öljyn kanssa. Eihän se nyt mitään, että veteläksi vaan menee, kun pitäs tukkia pohjan vuoto. Painettakin pitää kestää jonkin verran.
Mulla kyllä oli mielessä jokin kumipussi joka venyisi, muttei anna periksi eikä varsinkaan sitte mene rikki paineen kohotessa. Kun toi sementointikaan ei näköjään auta. Eihän se ehdi edes kovettua.
Jos on syvänmeren paineessa käyttäytyykö materiaalit eri tavalla. Niin kuin kovassa pakkasessa menettää joustavuutensa...hmm tää onkin kinkkinen ongelma. Mitenkähän kylmää pohjassa on?
1000 gigatonnin ydinpommilla
Mun mielestä toi kaiken ryönän hävittäminen olis paljon parempi. Ties miten monta tyhjää reikää meren pohjassa on, jotka vois täyttää. Sitte viä se kaikki kutistuu paineessa paljon pienemmäksi kuin oikeesti on...menis moninkertainen määrä kaikkee.
Voisikko tehä jotain!