Joo, eli kaipailisin vinkkejä, missä olis hyvä päästellä menemään täällä Helsingissä.. Ettei tarviis koko aika jarruttaa esim. tien ylitystä varten tai varoa millon joku pikkulapsi tekee pyörällä äkkijarrutuksen ja jää alle. Jos siis jollain vaan suinkin on joku paikka mielessä, minkä on hyväksi kokenut, niin vinkkejä saa antaa :)
Vastaukset 9
- Hair of the dog
Missä päin helsinkiä luistelet? Itä helsingissä paras mesta on vuokin golf kentän lähistö. Paljon pitkiä suoria eikä paljoa ihmisiä liikenteessä.
Jos lännessä niin länsi väylä on ihan must se o parempi ku vuokki=)
Ois kiva itte löytää jotai rullistelu seuraa itä helsingin suunnasta. Mahtaisko täältä löytyä? - rullaluistelija
Helsingin ympäristö on täynnä upeita luistelureittejä. Käytännössä lähtee mihin päin vain, aina löytyy hyviä lenkkejä. Sen sijaan että yksittäisiä lenkkejä esittelisin suositan että lähdet hakemaan reittejä yrityksen ja erehdyksen kautta. Tietyöt yms kuitenkin sulkevat osan pätkistä kesäisin ja reittien pituus vaihtelee kans.
Jos nyt jonku pätkän nimeäis niin radanvarsi, vihdintien suunta, Hämeenlinanväylän varsi, Länärinvarsi ja Kehä I/III ovat suht varmoja.- pintintinnnn
Minäkin kiitän vinkeistä. Itse olen itä-helsingistä ja täällä pyörätiet on tosi mokkulaisia. Pitääpä suunnistaa joskus tuonne vuosaareen. Olisi vain kiva kun voisi luistella kotiovelta eikä tarvitsisi autoa. Itse en voisi mennä kehien varrelle, olen pyöräillyt siellä ja se on epämukavaa. Länsiväylää voisin kokeilla, eikös siellä ole komeat merimaisemat. Minnekähän voisi jättää auton siellä?
Kerran olen luistellut kaivopuistosta hakaniemeen, se reitti toimii paremmin pyörällä tai lenkkeillen, mutta sitäkin voi kokeilla. - rullaluistelija
pintintinnnn kirjoitti:
Minäkin kiitän vinkeistä. Itse olen itä-helsingistä ja täällä pyörätiet on tosi mokkulaisia. Pitääpä suunnistaa joskus tuonne vuosaareen. Olisi vain kiva kun voisi luistella kotiovelta eikä tarvitsisi autoa. Itse en voisi mennä kehien varrelle, olen pyöräillyt siellä ja se on epämukavaa. Länsiväylää voisin kokeilla, eikös siellä ole komeat merimaisemat. Minnekähän voisi jättää auton siellä?
Kerran olen luistellut kaivopuistosta hakaniemeen, se reitti toimii paremmin pyörällä tai lenkkeillen, mutta sitäkin voi kokeilla.Nää on mielipidejuttuja, itselle kehien varsissa on kivasti vaihtelua ja monin kohdin rauhaa, pääosin hyvää pintaa eikä jatkuvasti ole risteyksiä.
Mitä pintojen kuntoon tulee niin olen kyllä sitä mieltä että jokaisen kodin (jonka luota kulkee asvaltti) pihalta pääsee kelvollisen luistelulenkin heittämään. - roller71
rullaluistelija kirjoitti:
Nää on mielipidejuttuja, itselle kehien varsissa on kivasti vaihtelua ja monin kohdin rauhaa, pääosin hyvää pintaa eikä jatkuvasti ole risteyksiä.
Mitä pintojen kuntoon tulee niin olen kyllä sitä mieltä että jokaisen kodin (jonka luota kulkee asvaltti) pihalta pääsee kelvollisen luistelulenkin heittämään.Pirkkolan pikaluistelurata.
Ei tule pikkulapsia tai pyöräilijöitä vastaan.
Erinomainen paikka.
http://www.helsinkiroller.fi/
- Rullaa
Helsingissä on paljon hyviä reittejä. Pääkaupunkiseudun ulkoilukartasta voi aina tarkistaa onko haluttu reitti asfaltoitu.
Hyvä merellinen reitti idästä esim: Uutela - Mustikkamaa - Vanhan kaupunginlahti - Itäkeskus - Uutela - KingKong of Blades
Kalasatama on loistava. Suhteellisen hyvää asfalttia, mielenkiintoista nähtävää, ei autoja ja muutenkin paljon hauskempi kuin joku kilometrien mittaisista suorista koostuva reitti.
- Rullaa
Joo hakaniemestäkin löytyy paikkoja minne voi mennä :)
- Nice
onhan myös kulosaaressakin mustikapaa ei tartte edes maksaa siel voit olla vieä niin pitkää kuin haluat sielllä ei edes ole valvontaa kaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS1112787Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.151025Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63863Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke51795- 52779
- 47674
- 80626
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍69622- 50605
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35604