1. Onko tennis kiva harrastus?
2. Onko se rankkaa?
3. Onko tennismailat kuinka kalliita/halpoja?
Onko?
4
3048
Vastaukset 4
- roze
1: Aivan huippu harrastus.
2: Sellaista millaiseksi sen tekee. Yleensä juuri sopivaa omaan kuntopohjaansa nähden.
3: Hinnat n. 20-200€. Aloittelijalle riittää 40-50€ maila.- urghhh
Ensimmäinen kysymyksesi on ehkä typerin maan päällä. Et voi tietää mikä on itsellesi kivaa.
Jos haluat kunnolla pelata, tai pelaat jotain vastaan joka osaa pelata edes vähän järjellä ja pelaatte vielä kaiken lisäksi ulkona, on laji raskas. Mutta voi tästä kevyttäkin tehdä.
Hintoja tosiaan on päästä päähän. Älä ostaan missään nimessä mitään halpahallin sun muun sellaisen kaupan mailaa. Peli-into katoaa ensimmäisillä kerroilla jo. Muutamalla kympillä saat kunnon mailan jo. Aloittelevalle kannattaa olla aika kevyt maila, eli noin 250-270 grammainen.
- Tenniskärpänenpuree
Hyvä linkki Plaza.fi:ssä http://plaza.fi/ellit/liikunta-ja-terveys/liikunta-ja-hyvaolo/liikunnallinen-loma-saarenmaalla
Kristiina: ”Käyn muutaman kerran kesässä lätkimässä tennistä lomapäivien ratoksi. Tämä kohtaaminen tenniksen kanssa oli erittäin innostava ja suorastaan ajatuksia herättävä. Pekan tyyli on omaleimainen, kiinnostava ja mieleenpainuva. Sain aivan uusia ajatuksia pallopelien pelaamiseen yleensä. Tykkäsin!”
Hanna: ”Olen aina ollut surkea kaikissa palloilulajeissa ja odotin tennistuntia hieman kauhuissani. Tenniksestä minulla ei ollut suoraan sanottuna mitään myönteisiä kokemuksia. Pekan nimenomaan aikuisoppilaille suunniteltu filosofia auttoi kuitenkin tällaistakin ongelmatapausta lähtemään ihan rennolla fiiliksellä hakemaan kontaktia palloon. Pikku hiljaa huomasin, että kun vain pidän katseeni tiukasti pallossa ja koitan olla turhautumatta virheistäni, alkaa homma sujua, ihan niin kuin Pekka oli sanonutkin!”
Hilppa: ”Pekan rauhallinen tyyli opettaa oli erittäin mieluisa, sillä kokemukseni tenniksestä perustuivat lähinnä muutamaan pallottelukertaan. Pekan valmennuksessa sai rauhassa keskittyä treenaamiseen, kun liika suorittaminen karsittiin heti kättelyssä pois. Sain valmennuksesta innon jatkaa lajin parissa kotiin palattuanikin!”
Anna-Mari: ”Aiemmin olen läiskinyt tennistä lähinnä omaksi ilokseni täysin ilman oikeaa tekniikkaa. Tänä kesänä päätin opetella myös tekniikan oikein ja varasin itselleni tenniskurssin. Pekan tennisopit olivat raikkaalla tavalla poikkeuksellisia ja antoivat ajattelemisen aihetta laajemmallakin näkökulmalla. Liiallinen mailan ”puristaminen” ja hampaat irvessä tappolyönnin aikaansaaminen eivät ehkä olekaan se juttu. Erittäin mielenkiintoista…” - anonanon
Itseltäni jäi sulkapallon läimintä kun opin pelaamaan auttavasti tennistä.
Potentiaalisia mielekkyyden tappajia aloittelijalle on a) yhtä huono/huonompi pelikaveri b) asfalttikenttä.
Pikkukaupungeista voi hyvinkin vielä löytää välttävässä kunnossa olevan ilmaisen massakentän. Massa on useimpia muita alustoja "hitaampi" eli ehdit todennäköisemmin juosta pallon kiinni huonommallakin kunnolla ja pelinlukutaidolla.
Oleellista on ottaa heti aluksi muutama peräkkäinen pitkä pelipäivä. Riittävästi huilitaukoja, maltillisesti nestettä, niin hyvin jaksaa. Pieni väsymys edesauttaa sitä, että ylimääräinen hermoilu jää pois jolloin pystyy paljon paremmin keskittymään _ihan kaikkeen_.
Ota tavaksi lyödä ykköslyönti "pro-tyyliin" (mutta kuitenkin rennosti!), vaikka se todennäköisesti päätyykin useimmiten verkkoon tai minne tahansa muualle kuin kaverin ruutuun. Ennemmin tai myöhemmin huomaat, että homma alkaa sujua ainakin välttävästi.
Pyri kuitenkin lyömään kakkoslyönnit aina varmasti verkon yli ja oikeaan ruutuun, vaikka joutuisitkin lyömään pallon alakautta (esim. pompusta). Tärkeintä on saada peli käyntiin, vain pallotellessa voi saada perusasiat kuntoon.
Mitä useamman kaverin kanssa pääset pelaamaan, sitä nopeammin kehityt.
Käytettyjä mutta hyväkuntoisia mailoja saa muutamalla eurolla turuilta, toreilta ja divareista - osin varmaan juuri siksi, että niin moni lopettaa harrastuksen ennen kuin se on kunnolla edes päässyt alkuun.
Kunhan jänteet ovat ehjät ja riittävän kireällä niin se riittää aloittelijalle. Tuubi uusia palloja ei montaa euroa maksa - mutta osta ne. Epätasalaatuiset pallot hidastavat oppimisprosessia - aivan suotta.
Alku on vaikeaa, se täytyy vain niellä.
Jos löydät seinän, hakkaa sitä ennen peliä. Toisto menee lihasmuistiin, mutta ennen kaikkea opit pysymään liikkeessä. Älä koskaan seiso kentällä vaan yritä pikemminkin olla koko ajan pienessä liikkeessä, se parantaa reagointiaikaasi. Hakeudu aina keskikentän tuntumaan joka palautuksen jälkeen jolloin on suurempi todennäköisyys ehtiä palauttamaan pallot eri puolilta kenttää.
Täysin ihmisen opeteltavissa ja lisäksi mukavan haastava laji. Uimisen jälkeen ehkä parasta kesäliikuntaa. Aina tosissaan, mutta ei koskaan vakavasti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu581412- 271030
- 79902
- 64778
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69754- 47722
Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131685- 89680
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.11662Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i13636Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31595- 102571
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �135570- 4562
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45550- 35529
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24503- 18492
- 36475
- 37471