Minkä huonon puolen olet treffeillä oppinut itsestäsi jota et aio toistaa tulevaisuudessa? Minä olen oppinut että en sais juoda liikaa. Oltiin tunnettu miehen kanssa kavereina jo monta vuotta (ei hirveen läheisesti mut suht koht). Sitten tilaisuus koitti alkaa tapailemaan häntä. Muutaman kerran treffailtiin ja joka kerta juopoteltiin ja hilluttiin. Jälkeenpäin ajateltuna minä varmaan innostuin juomaan enemmän kuin hän. Kivaa oli vaikka huomattiin että oltiin yhteensopimattomia joissain asioissa. Lopulta hän ei enää halunnut nähdä minua seurustelumielessä. Se minkä itsestäni opin oli että join liikaa. Se oli korkeintaan osasyy siihen ettei hän enää halunnut tapailla, mutta huonoin juttu itelle oli se jälkipyykki kun yritti muistella kaikkia omia sanomisia jotka ei ehkä ollu tuonu esille sitä oikeaa minää. Enpähän seuraavalla kerralla anna mennä ihan noin täysillä ilottelu linjalle.
mitä olet oppinut itsestäsi?
elämässä oppii
5271
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pari kertaa olen ollut varovaisen optimistinen. Mutta enää en sellaiseen sorru.
Naisille pitää puhua ja olla äänessä ja osallistua juttuihin. No tuo varmaan pätee osittain miehiinkin.
Riippuvaisuutta ei saa osoittaa, ainakaan liian aikaisin. Toisaalta vaikea sanoa milloin osoittaa haluakaan.
Pitää antaa tilaa ja olla vaatimatta liikaa.
En mitenkään tietoisesti oppinut noita asioita. Kasvoin vain.
En ole päässyt tarpeeksi pitkälle voidakseni tehdä monia muita virheitä ja oppia lisää.
Jos olet deitillä kokin kanssa, älä sano, että ostat lähipitzeerian pitzoja vain kun ne on alennuksessa ;)
Elikkä ole varuillasi, kun puhut jotain mikä liittyy ammatteihin/koulutukseen/luokkayhtieskuntaan ennenkuin tiedät mitä näistä ja miten deittisii sekä hänen lähipiirinsä edustaa. Suomessa tunnutaan hyvin helposti loukkaantuvan ammattiin/koulutukseen/luokkayhteiskuntaan liittyvistä "leimoista"/ennakkoluuloiusta jne.
Ei liity treffeihin vaan yhteen baari kohtaamiseen. Opin sen, että itsetuntoni on suorastaan heikko, sillä ahdistun heti kun vastakkaisensukupuolen edustaja osoitti kiinnostusta, (siis sellainen josta olisin itse ollut myös kiinnostunut). Mielessä pyöri vain, ettei tuo voi olla oikeasta kiinnostunut, yms. negatiiviset ajatukset, enkä yhtään osannut keskittyä kyseiseen henkilöön. Toisen kiinnostus sitten lopahtikin, kun olemukseni ja käytökseni viestitti jotain muuta kuin kiinnostusta.
Elämässä olen oppinut paljonkin, etenkin sen, etten vielä ole oikeastaan oppinut juuri mitään:)
Deittailussa taas en mitään huonoa puolta itsestäni voi oppia, on vain puolia, jotka eivät sovi jokaisen kanssa yhteen, mutta minä olen se mikä olen, enkä näe syytä muuttua. Toisaalta enpä deittailua edes harrasta, ne kumppanit on aina vaan tarttunut jostain, että ehkä oppisin jotain huonoa itsestäni, jos deittailisin?:D