Sivusta seuranneena ja vähän itsekin kokeneena on joskus enemmän kuin ällikällä lyötynä siitä nerokkaasta kekseliäisyydestä, mutta välillä myös "hiekkalaatikkotasomaisista" tempauksista, joilla hoitoalojen, etenkin mielenterveysalan ammattilaiset työyhteisönsä syntipukkia kiusaavat.Totta puhuen, siitä on leikki kaukana.
Hoitoalallakin osataan
Ei uskoisi
81469
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos ammatti-ihmiset toimii näin, niin eipä voi kuin ihmetellä! Ja hehän juuri tietävät mitä keinoja käyttää. Puistattaa! Hyi!
Tottakai siellä selkäänpuukotetaan!
niin, hoitoalalla on tutkimusten mukaan eniten työpaikkakiusaamista, opettajat tulevat hyvänä kakkosena, näin se vaan on!!!
Kyllä miesaloillakin on, varsinkin ryhmäurakoissa. Mutta harva uskaltaa puhua.
Minusta tuntuu siltä, että työpaikkakiusaamista ja huonoa työilmapiiriä esiintyy eniten sellaisilla työpaikoilla, joissa on pelkästään yhtä sukupuolta. Jos toista sukupuolta on selvästi yli 10 %, on ihmisten välinen kanssakäyminen huomattavasti luonnollisempaa.
vuosia sitten olin vähän aikaa kirjastossa "töissä" ja ainoa joka piruili, oli siivooja....
Olet oikeassa, naisopettajat (ja koulunkäyntiavustajat) osaavat olla todella pirullisia! Kateellisia?
Joillakin opettajilla tuntuu olevan liikaa aikaa juoruta opettajienhuoneessa... Voi, kun saisi lisää miehiä kouluihin!
Olen samaa mieltä. Hoitoalalla osataan kiusanteko. Jos et aikaisemmin ole asiasta mitään tiennyt,pyri hoitoalalle, niin saat kunnon opetuksen. Sen jälkeen tiedät saaneesi pitkän opintomäärän kyseisestä asiasta. Oikea piruilijoiden paratiisi!!