Olen päättänyt unohtaa koko jutun, jollet pian tee aloitetta. Kesän aikana pitäisi jotain saada aikaiseksi tai tästä ei tule mitään. Itse en aloitetta tee, sillä tunnut olevan ujo. Ujojen perässä en juokse. Ujoa jos koittaa lähestyä, se juoksee karkuun tai rupeaa ilkeäksi. Näin olen itse -ja moni muukin nainen- kokenut.
En myöskään ota sitä riskiä, että katselet minua muuten vaan tai ihan vittuilun vuoksi. Niitäkin tyyppejä kuulemma on.
Jos ei pian jotain ala tapahtua, alan välttelemään sinua. Alan käymään muualla. On parempi ettei sitten enää nähdä.
En myöskään ota sitä riskiä, että katselet minua muuten vaan tai ihan vittuilun vuoksi. Niitäkin tyyppejä kuulemma on.
Jos ei pian jotain ala tapahtua, alan välttelemään sinua. Alan käymään muualla. On parempi ettei sitten enää nähdä.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Sitten sinä en ansaitse tuota miestä. Hän on liian hyvä sinulle. Sinä mokasit jutun, ei hän.
Ujoissa ei ole mitään vikaa. Sinussa näyttää olevan.
Ujoissa ei ole mitään vikaa. Ainut, heihin ei voi tutustua: Kun menet juttelemaan, he lähtevät heti karkuun, muuttuvat jäätävän tylyiksi tai sulkeutuvat täysin. Miten tutustut simpukkaan? Vastaus: Et mitenkään.
Itse ujona kaipaan pidemmän aikaa lämmittelyä, kun joku käy suoraan kimppuun menen täysin solmuun.
Itsekin kerran kokenut itseni verisesti loukatuksi, kun se ujoksi ajattelemani nainen jätti kokonaan vastaamatta yhteydenottooni... mulla sentään oli 100%sti tunteet pelissä ja tulin jäätävän hiljaisuuden myötä alas kuin siipeen ammuttu lintu.
Välttelen jo sinua kun en tiedä mitä tekisin kanssasi. Jos et tee aloitetta mitään ei tule tapahtumaan.
Hän on ehkä ujo, mutta sinä olet pelkuri.
Ja ero on?
Parempi että jätät sen tänään kun et kumminkaan pidä siitä.
Kun tunnut tietävän, että toinen on varmuudella kiinnostunut ja silti hän ei tee aloitetta? Sen verran omaan tilanteeseen yhteyttä, että kun pari kertaa vastaukseksi on tullut en tiedä ja muuta ympäripyöreää (muttei kuitenkaan kieltävää vaikkei siinäkään mitään väärää olisi) niin loppuu ainakin itseltä kiinnostus ehdottaa yhtään mitään, vaikka itse ihmisestä olisi edelleen kiinnostunut.
En tee aloitetta siksi, etten ole sinusta varsinaisesti kiinnostunut. Olet ihan ok, mutta et sellainen jonka kanssa haluaisin suhdetta rakentaa.
Tuo ujoja vastaan hyökkääminen on jo tosi typerän ja ala-arvoisen kuuloista. Kasva aikuiseksi. Oletkos ajatellut, että ujo ei ala ilkeäksi siksi että on ujo, vaan ujo voi olla ilkeä ihan siinä missä kuka tahansa muukin. Eikö muka kukaan muu kuin ujot ole ollut sinua kohtaan ilkeä? Ujousko se ihmisestä ilkeän tekee?
Ehkä mahdollisesti hän on epävarma tunnetko samoin häntä kohtaan... Mieluiten hän mahdollisesti haluaa olla esittämättä kysymystä ja elää tilanteessa "jossa kaikki on mahdollista", kuin että jos hän tekee aloitteen ja sinä tyrmäät hänet... Ehkä hän haluaa elää vielä hetken siinä ajassa jolloin... no ymmärrät kyllä mitä tarkoitan
Mihin päin Suomea menee?
"Mihin päin Suomea menee? "
Etelään.
"Oletkos ajatellut, että ujo ei ala ilkeäksi siksi että on ujo, vaan ujo voi olla ilkeä ihan siinä missä kuka tahansa muukin. Eikö muka kukaan muu kuin ujot ole ollut sinua kohtaan ilkeä? Ujousko se ihmisestä ilkeän tekee? "
Ujous ei tee ihmisestä ilkeää, mutta karmea tylytys on ujojen yleisesti käyttämä suojautumiskeino.
Mielestäni en pidä ujoutta huonona asiana sillä olen itsekkin ujo. Jännitän aluksi tapaamista 99%, kun saa jotenkin sanottua, että pitää tytöstä niin sitten onkin helpompaa vaikkei saisikaan myöntyvää vastausta. Sitä vaan on jotenkin niin paniikissa sillä tuntuu, kuin olisit yksin yleisön edessä etkä osaisi sanoa mitään, tuntuu kuin pyörtyisit ja jalat lähtisivät alta. Mielestäni kannattaa antaa mahdollisuus kuitenkin sillä eihän se hänen vika välttämättä ole jos ei pysty sanomaan. Pitäisi ymmärtää jos vaikka itsellään olisi samanlainen tilanne. :) Tee kuitenkin miten sydän sanoo :]
Ei tää ole pelkästään mielipideasia. Ujot on passiivis-agressiivisia. Viettävät nuoruutensa seinäruusuna ja aikuisuutensa peräkammaripoikana.
Sitten näillä palstoilla ovat katkeria ja vihaisia, kun naiset eivät tule heitä iskemään, itsehän he eivät omaa sen vertaa rohkeutta, että lähestyisivät naista. Nämä on just näitä naisvihaajia, nimittelijöitä, nämä peräkammarin pojat.
Itse ainakin rakastan naisia, harmi ettei naiset rakasta minua. Turha naisia on lähestyä kuten apstä näkee eivät he arvosta ujoja miehiä, ei se johda ikinä mihinkään.
Juuri näin...
Kysymys ei ole siitä, ettenkö arvostaisi ujoja. Tämänkin ujostelijan ottaisin niin mahdottoman mielelläni itselleni. Kokemus vain on opettanut, ettei ujoja voi lähestyä. Lähtevät karkuun tai muuttuvat ilkeiksi suojautuessaan. Samanlaista kokemusta on monilla muillakin naisilla ja useita ketjuja jo täällä asiasta keskusteltu. Ujot eivät itse uskalla lähestyä ja jos heitä lähestyy, tekevät kaikkensa sysiäkseen pois.
Itse en tiedä mitä tehdä kun nainen lähestyy, tämän varmasti voi nähdä töykeytenä vaikka en vain tiedä mitä sanoa.
Suosittelen etsimään jonkun kusipään ja pää pystyssä ajattelijan ap:lle, semmosiahan ne jotka ei ole ujoja ovat.. Kuten jo aikasemmin sanottiin et ansaitse häntä ja ujoille, sosiaalisille ihmisille ei ole tiettyä kaavaa, ihmiset muuttuu.
"Suosittelen etsimään jonkun kusipään ja pää pystyssä ajattelijan ap:lle, semmosiahan ne jotka ei ole ujoja ovat.."
Että kaikki jotka eivät ole ujoja, ovat kusipäitä? Tässä taisi olla malliesimerkki ujojen passiivis-aggressiivisuudesta. Normielämässä ujo haukkuu netissä kaikki ei-ujot kusipäiksi.
Naiset kyllä rakastaa, kunhan vait näytät oman rakkautesi heille.
Ujolta tämä kun on hieman hankalaa, kun ei pääse edes tutustumaan naisiin, ellei sit sattuisi törmäämään johonkin harvinaisen itsepäiseen naiseen tai sitten tutustumaan pikkuhiljaa. Harva nainen jaksaa keskustella ujon kanssa, taitaa muistutaa naisen kanssa keskustelua, täytyy olla aina se aktiivisempi osapuoli :)
sitten niiden peräään jotka syö sinut ennen kuin kerkiit tehä aloitetta
"Suosittelen etsimään jonkun kusipään ja pää pystyssä ajattelijan ap:lle, semmosiahan ne jotka ei ole ujoja ovat.."
Että kaikki jotka eivät ole ujoja, ovat kusipäitä? Tässä taisi olla malliesimerkki ujojen passiivis-aggressiivisuudesta. Normielämässä ujo haukkuu netissä kaikki ei-ujot kusipäiksi.
Tarkoitin, että ujoilla itsetunto on (yleisesti) melko matalalla eivätkä kuulu näihin maailman omistajiin jotka luulevat itsestään liikoja (todellisuudessa olemme luuta, verta, suolenpätkiä ym. paskaa jos et ole sattunut huomaamaan). Kirjoituksistasi päätellen vaikutat tosin todella ahdasmieliseltä ja ilkeältä, aggressiiviselta, mutta itseppähän omat päätöksesi teet enkä nää syytä väitellä tästä asiasta anonyyminä
- et moro vaan.
"Tarkoitin, että ujoilla itsetunto on (yleisesti) melko matalalla eivätkä kuulu näihin maailman omistajiin jotka luulevat itsestään liikoja (todellisuudessa olemme luuta, verta, suolenpätkiä ym. paskaa jos et ole sattunut huomaamaan). Kirjoituksistasi päätellen vaikutat tosin todella ahdasmieliseltä ja ilkeältä, aggressiiviselta, mutta itseppähän omat päätöksesi teet enkä nää syytä väitellä tästä asiasta anonyyminä
- et moro vaan. "
Että MINÄ vaikutan ahdasmieliseltä, ilkeältä ja aggressiiviselta? :D :D :D Luepa omat viestisi! :D