Nyt olisi hyvät (ja lailliset) neuvot kalliita!!! Minulla on omistusasunto, johon mies muutti vastikään. Mitään se ei ole ehtinyt vielä maksaa minulle (puhe oli vastikkeen sähkölaskun puolittamisesta) eikä mitään kirjallista sopimusta asumisesta ole tehty. Siis esim. vuokra- tms. sopimusta.
Mies teki vain osoitteenmuutoksen minun luokseni ja avaimet sillä on tietenkin tänne. Plus että suurin osa hänen huonekaluistaan tuotiin myös tänne, kun minulla on iso asunto.
Nyt tilanne kärjistyi ihan mahdottomaksi, lapseni joutuu pelkäämään tätä miestä ja joutui siksi "evakkoon" isänsä luo, kunnes tilanne saadaan rauhoittumaan.
Miten menettelisin nyt? Kuinka nopeasti ja miten saisin miehen ulos täältä asunnosta? Mitkä ovat hänen oikeutensa, mitkä minun? Voinko laillisesti vaihdattaa esim. lukot heti huomenna ja estää siten miehen tänne pääsyn, vaikka miehellä ei ole sitten kattoa päänsä päällä? Kamansa hän voisi noutaa sovittuna ajankohtana, en nyt niitä pihalle heittäisi. Kunhan voisin olla varma siitä, ettei mies tule tänne enää riehumaan.. ja lapsikin uskaltaisi tulla taas kotiin.
Mies teki vain osoitteenmuutoksen minun luokseni ja avaimet sillä on tietenkin tänne. Plus että suurin osa hänen huonekaluistaan tuotiin myös tänne, kun minulla on iso asunto.
Nyt tilanne kärjistyi ihan mahdottomaksi, lapseni joutuu pelkäämään tätä miestä ja joutui siksi "evakkoon" isänsä luo, kunnes tilanne saadaan rauhoittumaan.
Miten menettelisin nyt? Kuinka nopeasti ja miten saisin miehen ulos täältä asunnosta? Mitkä ovat hänen oikeutensa, mitkä minun? Voinko laillisesti vaihdattaa esim. lukot heti huomenna ja estää siten miehen tänne pääsyn, vaikka miehellä ei ole sitten kattoa päänsä päällä? Kamansa hän voisi noutaa sovittuna ajankohtana, en nyt niitä pihalle heittäisi. Kunhan voisin olla varma siitä, ettei mies tule tänne enää riehumaan.. ja lapsikin uskaltaisi tulla taas kotiin.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kuinka maailmassa sinä VOIT antaa vieraille miehille lapsesi kodin avaimia. (on typerää väittää että tunsit miehen. Iso vale, kukaan ei yhdessä yossä muutu prinssistä hirvioksi) Onko sinun ruuvit täysin loystyneet!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nyt vielä kyselet voitko itse vaihtaa lukot vain sinun oman ja lapsesi kodin oviin.
Mistä maailmassa Suomeen siunaantuu tuon tason naisia???
Jos sinä välttämättä raahaat tuntemattomia miehiä kotiisi, kai se on hyväksyttävää, onhan Suomi vapaa maa ja jokaisella on oikeus käyttäytyä niin tollosti kuin haluaa. Mutta että sinä huolellisesti harkiten vaarannat avuttoman ja sinusta riippuvaisen lapsen turvallisuuden, se on lähes rikollista!
Mitähän jos antaisit lasen isälleen, sitten sinä voit jatkaa tuota haluamaasi elämäntyyliä vaarantamatta avuttomien turvallisuutta.
..voi sentään. Taisin ilmaista itseäni epäselvästi. Tietenkään mies (avomies) ei ole mikään tuntematon, vaan minun seurustelukumppanini, jonka lapsenikin tuntee pidemmältä ajalta.
Mutta tuo kommenttisi Oppeliini nyt taisi ollakin lähinnä vittuiluksi tarkoitettua.
kuvastaa millaista seuraa sinä haet.
Mutta on todellakin väärin että sinä huolellisesti ja harkiten olet asettanut lapsesi tuon pelättävän miehen läheisyyteen - omaan kotiinne!
Toistan vieläkin: ilman lasta voit elää niinkuin haluat. MUTTA lapsi on sinun vapaaehtoisesti hankkima velvollisuus, niin kauan kun olet vastuussa pienokaisesta, sinulla yksinkertaisesti ei ole oikeutta vaarantaa hänen henkistä tai fyysistä turvallisuutta.
Tiedät aivan varmasti mikä on oikea tapa elää ja kasvattaa lapsesi. Toimimalla tuota tietoisuutta vastaan, hinta jonka joudut lapsestasi myohemmin maksamaan on aivan liian korkea.
asiaksesi antaa aapeelle elämänohjeita, niin olisiko mahdollista, että suuressa viisaudessasi vastaisit myös hänen varsinaiseen kysymykseensä?
Aivan ensiksi Ap ostaa uudet lukot oviinsa. Ellei tarvitse niitä, saat rahat kuittia vastaan takaisin palauttaessaan ne.
Miehen ollessa paikanpäällä, paikalla täytyy olla vähintään yksi luotettava ystävä: APn isä tai veli tai (mieluiten)miespuolinen tuttava tai naapuri, AP täydellisen tyynesti ja asiallisesti ilmoittaa että
"käyttäytymisesi on minun kotiini täysin sopimatonta, eikä siihen näytä tulevan muutosta joten tämän osoitteen täysylläpito lakkaa tähän päivään. Voit halutessasi koota tärkeimmät tavarasi - tuossa on muovikassit- ja poistua ilman kotini avainta. Loput tavarasi minä kokoan laatikoihin ja järjestän (HUOM en tuo itse) ne haluamaasi osoitteeseen kahden viikon sisällä. Ellei uutta osoitetta kuulu siihen mennessä, voit hakea tavarasi Pelastusarmeijasta."
Isäsi/veljesi pysyy kodissasi kunnes mies on saanut koottua tavaransa ja poistunut - ilman avainta.
Jos avain jää miehelle, isäsi/veljesi välittomsti vaihtaa lukot miehen poistuttua.
Apn velvollisuus EI ole vieraat riehuvat/pahoinpitelijä miehet eikä heidän hyvinvointinsa!
Tuon jälkeen ap EI koskaan enää laske tuota miestä kotiinsa. Tai keetään muitakaan vieraita miehiä.
Vaihtoehtoisesti: ellei tuo järjestely ap.lle sovi, on kaikille, varsinkin lapselle, parasta että hän antaa lapsen omille vanhemmilleen tai lapsen isälle (joka toivottavasti järkevämpi hoivaaja) tai adoptioon perheeseen joka on halukas turvaamaan rakastavan, rauhallisen ja turvallisen kasvuympäriston. Lapsi tarvitsee sen varttuakseen tasapainoiseksi yksiloksi. Muuten hinta aplle ja yhteiskunnalle tulee liian kalliiksi maksaa.
Juuri tällaisia selkeitä vastauksia/ohjeita tällä saitilla kaivataan.
Sinun asunto sinä määräät, jos mitään kirjallisia sopimuksia ei kerran ole. vaihda vaan lukot ja ja se tavaroiden haku on miehen oma ongelma. Onhan sielä jotain ikävää tapahtunut jos lapsi on jouduttu evakkoon pistämään. Lapsen turvallisuus etusijalla ja sinun tehtävä äitinä on suojella lasta, eli lukot vaihtoon samantien.
Taitaa olla näitä ihania hihhuleita jotka joutaisivat tekemään tuttavuutta herra haulikon kanssa. Tulisitkos kahveille, metsästyskivääri vaatiikin verta.
Kun nyt tuollainen tapaus on käynyt eikä miehesi virallisesti ole kirjoilla talossasi, hän ei virallisesti omista asuntoa eikä hänellä asuntoa ole. Hänellä on kyllä asumispaikka, mutta ei virallisesti asuntoa, hänellä ei ole vuokrasopimusta tai mitään.
Juuri viime viikolla kävimme tätä asiaa avomieheni kanssa läpi ja päätimme tehdä minulle oman vuokrasopimuksen (luojan kiitos) juuri tämän asian takia. Jos tulee riitaa, niin mitäs sitten?
Eli miehellä ei ole mitään oikeuksia, koska sinä omistat asunnon (tämä asia tarkistettiin ihan lakitoimistosta) eli lukot VOIT VAIHTAA vaikka heti, kunhan tavaroita et heitä pois. Jos ilmoitat, että tavarat haetaan 1.6.2010 mennessä, asia on niin, sen jälkeen voit tehdä niille mitä haluat. Lukot voi vaihtaa, miehellä ei ole oikeutta asuntoon.
Jos alkaa tulemaan agressiivisuusongelmia, niin ota yhteytt poliisiin. Sinä olet tuossa nyt vuokraisännän tilanteessa ja samat oikeudet pätevät sinuun.
Näistä asioista on paljon tapeltu täällä, mutta ainakin laki on sinun puolella, koska kirjat ovat sinulla kun mies ei ole mitään alle laittanut. Hän ei "virallisesti" muuta kuin asu tuossa osoitteessa, kirjat eivät ole siellä.
"Hän ei "virallisesti" muuta kuin asu tuossa osoitteessa, kirjat eivät ole siellä."
no kyllähän se siellä niin asuu kun vaan voi, sillä virallinen muuttoilmoitus on tehty ja suullinenkin sopimus on ihan yhtä pätevä kirjallisen kanssa.
eli hankaluuksia on luvassa, jos mies ei suostu suosiolla lähtemään. kannattaa laittaa viralliset rattaat pyörimään ja asioida lakimiehen kautta jos äijä heittäytyy hankalaksi.
Mikä on haulikolla tapettava hihhuli?
Onko mielsestäsi ihmiset, jotka puoltavat kovin sanoin avuttomien lasten turvallisuutta yrittäen hirtehishuumorilla tuoda idioottivalintoja sanallisiksi, laitettava haulikon eteen? Aivan niinkuin villissä lännessä 100 vuotta sitten?
Hyvä että sinulla Tsubaduuri on ainakin huumoritajua. Hiukan kaukaa hettua ja vaikeasti monen ymmärrettävää, tosin.