shimano nexus 3-vaihteinen

Muorin pyörässä kyseisen kaltainen vaihteisto, mutta vaihteet takeltelee, polkee ikään kuin tyhjää ja naksuu ja paukkuu ja vaihtaa itsekseen vaihdetta. Pyörä ei ole kuin pari vuotta vanha, mutta itse emme sitä ole hankkineet vaan saimme sen käytettynä. Pyörällä ei kuitenkaan ole ajettu paljoakaan joten kulumaa sen ei pitäisi olla.

Kaikki vinkit tarpeen, pyöristä en mitään juurikaan tiedä mutta muita kapistuksia sen verran tullut purettua ja kasattua että eiköhän tuokin kuntoon tule jos joku osaisi laittaa vinkkiä tai linkkiä.
23975
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minä olen saanut poikani kolmivaihteisen Shimanon systeemin pelaamaan yksinkertaisesti avaamalla ja puhdistamalla sen. Rasvojen seassa vaikutti olevan varsin runsaasti vettä, joten ei ihme että ongelmia oli. Kannattanee avata ja katsella tarkemmin, mitä se on niellyt. Tuolta löydät räjäytyskuvia: http://techdocs.shimano.com/techdocs/blevel.jsp;jsessionid=lCXPL8qQfQFGGg0znVc7hkVMrKvJJw9ynCGCGhtSQrpyQV2yZ7t0!1551543489?ASSORTMENT<>ast_id=1408474395181679&FOLDER<>folder_id=2534374302052334&bmUID=1274817232909

Rullaa sivua alaspäin ja löydät osaston, jossa on "Internally Geared Hubs". Sen alapuolella on räjäytyskuvat kaikista shimanon vaihteellisista takanavoista. Etsi omasi niitten kolmevaihteisten joukosta. Jos olet purkanut ja kasannut muita kapistuksia, kolmivaihteisen avaaminen ja kasaaminen onnistunee tuon kuvan kanssa melko helposti.

Äänestä

Me hankittiin vaimolle 7-vaihteinen Tunturi-fillari Shimanon navalla ja toimi se ihan OK. Mutta sitten siihen tuli noin puolen vuoden jälkeen ongelmaa pienemmälle vaihtamiseen, vaihtoi hitaasti, eikä ollenkaan parille pienemmälle vaihteelle. Vika paheni selvästi, kun ajoin itse n. 10 kg painavampana (silti vain 71 kg) sillä pyörällä. Vietiin korjattavaksi takuuseen ja sen jälkeen vaihteisto on toiminut paremmin kuin missään vaiheessa edes uutenakaan eli sitten siitä tuli oikein hyvä!

Liikkeessä (Intersport) sanoivat ensin, että jos on itse aiheutettu vika, ei takuu korvaa, mutta ihmettelin kyllä, että miten siihen voisi itse aiheuttaa vian. Mitä oli tarkoittanut? Että olisiko itse avattu vaihteistoa tai pesty painepesurilla vai jotain muuta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaihteeton kirjoitti:

Muorin pyörässä kyseisen kaltainen vaihteisto, mutta vaihteet takeltelee, polkee ikään kuin tyhjää ja naksuu ja paukkuu ja vaihtaa itsekseen vaihdetta. Pyörä ei ole kuin pari vuotta vanha, mutta itse emme sitä ole hankkineet vaan saimme sen käytettynä. Pyörällä ei kuitenkaan ole ajettu paljoakaan joten kulumaa sen ei pitäisi olla.

Kaikki vinkit tarpeen, pyöristä en mitään juurikaan tiedä mutta muita kapistuksia sen verran tullut purettua ja kasattua että eiköhän tuokin kuntoon tule jos joku osaisi laittaa vinkkiä tai linkkiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu