Miksi kiltti tulee hyväksikäytetyksi?

Ottaa päähän niin kovin, kun tuntuu, että ihmiset käyttävät osittain minua hyväkseen. Kaverit lainailevat rahaa ja 'unohtavat' maksaa ne takaisin, pyydetään puhelimessa neuvoja alaani liittyen vaikka muuten ei soitella ja pyydetään lähtemään mukaan jonnekin, koska 'Kukaan muu ei päässyt tulemaan'. Nytkin on yksi kaveri, joka on useamman satasen velkaa, mutta kyseinen tyyppi keksii aina jonkin ongelman esimerkiksi nettipankin toimivuudessa, ettei saa rahoja maksettua takaisin. Ei ole mielestäni reilua, että itse kituutan syöden tonnikalaa ja nuudeleita, kun toinen shoppailee poikaystävälleen vaatteita ja ravaa kampaajalla. Pidän itseäni kilttinä ihmisenä, mutta raja se kulkee minullakin. En olisi edes niin harmistunut, jos toinen sanoisi suoraan, ettei ole varaa maksaa, mutta valehtelu satuttaa ja tuntuu, etten voi kyseiseen ihmiseen enää luottaa. Sitten on ihmisiä, jotka soittelevat neuvoa pyytäen ja kiittelevät kovasti puhelun lopussa luvaten kiitokseksi viedä vaikka kahville joku päivä. Eipä ole yksikään vielä siihen aikaa kalenteristaan löytänyt. Ja siis nyt tähän loppuun vielä, että onneksi on myös sellaisia ystäviä ja kavereita, jotka eivät tälläistä harrasta, mutta tulee silti niin hyväksikäytetty olo noiden muutamien ihmisten toimien vuoksi...
121071
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Opettele sanomaan EI . . . Sinä säilyt kilttinä ja hyvänä ihmisenä, vaikka välillä kieltäytyisitkin toisten pyynnöistä ja toiveista. Aseta itsesi etusijalle ja ajattele omaa parastasi!!
Älä lainaa rahaa enään kenellekään, ennen kuin ovat maksaneet sinulle entiset velkansa.
Ole rohkeasti oma itsesi!!

Äänestä

Olin itsekin joskus aika lailla samanlainen kuin sinä. En tidä missä välissä kasvoin ja mistä syystä, mutta mietinpä sitä tässä samalla, ehkä voit poimia vinkkejä omiin ajatuksiisi.

Aina kun joku soitti menin, aina kun joku halusi menin, en eronnut tyttöystävistäni koska se olisi tehnyt tilanteesta vaikeaa, ja he olisivat voineet väittää vastaan tai suuttua jne. Näin se on helppo laitttaa sanoiksi kun jo tietää mitä tehdä. SIlloin keksin kaikenlaisia tekosyitä, tai suurimmaksi osaksi vain olin ajattelematta mitään, ja olin vain.

EHkä mittani alkoi täyttyä.

Menetin ystäviä, jotka aikaisemmin olivat olleet "parhaita" ystäviäni, tai niin luulin. Heille olin vani se roolin esittäjä jolle voi sanoa ja tehdä mitä tahansa ilman että sanon mitään takaisin. Kotona olin jatkuvasti pilkan kohteena, ja minulta odotettiin vain yhtä virhettä, josta minua voitaisiin syyttää seuraavat vuodet. ELi ensin tökittiin kunnes napsahdin, ja sitten rangaistiin. Sitä oli kotini ja lapsuuteni.

Lopulta menetin hermoni kaikkeen ja sain aikaa itselleni.

Jotkut ystävät sanoivat pahasti tai olivat käytökseltään jotain mitä en arvostanut tai yksinkertaisesti jyräsivät ylitseni jatkuvasti. Minun takiani. He tekivät sen koska kukaan ei puolustanut minua. JA ainut joka voi puolustaa sinua on sinä itse. j se ei tapahdu yhtäkkiä, se taito siis. Se kasvaa, ja minullakin kasvaa edelleen. Mutta se prosessi on hyvä aloittaa heti kun tiedon saa käsiinsä. ELi sinä voit asialle jotain, ja kukaan muu ei voi asialle mitään.

Kuitenkin, pikku hiljaa aloin olla soittelematta näille ihmisille joita en halunnut nähdä, ja tajusin sen kivuttomuuden. Ja kun olin antanut ihmisten kohdella minua kuin pahaistakin paskan kimpaletta, ero minusta oli heille vaikeaa. He vihaavat minua nykyään. Omapa on murheensa, mutta tämä täytyy vain hyväksyä. Yksikään näistä ihmisistä joille en ole sanonut yhtäkään pahaa sanaa ovat puhuneet minusta rekkalastillisia paskapuhetta. Se on seuraava asia johon äytyy tottua. Ja siihen tottumisessa piilee viisaus; Mitä joku sen lainen ihminen sanoo sinusta tai kenestä tahansa, ei ole väliä. Muistele heidän juttujaan toisista ihmisistä, ja alat ymmärtää, ettet ole mitenkään erikoinen. Tämänlaisila ihmisillä on aina idiootteja seuraamassa heitä, eikä sille voi mitään. Kun luovutat tämänkaltaisista ihmisistä, saat aikaa itseksesi ja aikaa oppia hienoja asioita itsestäsi :D Se on mahtavaa.

Ykkös sääntö, aina on parempi olla yksin kuin huonossa seurassa.

Jos mielesi alkaa tehdä soittaa jollekin ihmiselle, joka on ystäväsi, mutta joka ei kunnioita sinua yhtään tai tunteitasi tai ajatuksiasi jne, älä soita hänelle. Ne ovat kaavoja joista täytyy päästä eroon, unohda tekosyyt, jätät vain sen ihmisen väliin. Ja jatkat tätä prosessia kunnes löydät ihmisen jonka haluat todellisuudessa nähdä. Ja jos tällaisia ihmisiä ei ole, tiedät että sinun on aika löytää ystävä koska sinulla ei ole yhtäkään. Näin se menee. Kun lopulta pääset eroon näistä ihmisistä jotka tekevät sinulle pahaa eivätkä ota kuuleviin korviinkaan sinun vaatimuksiasi, kasvat. Ja kun kasvat jaksat taas taistella kun sen aika tulee.

Kakkos sääntö kirjassani on; Unohda kaikki entiset velat mitä sinä et ole saanut, maksa kaikki velat joita sinulla näille ihmisille mahdollisesti on. Leikkaa kaikki pakolliset suhteet näihin ihmisiin pois kokonaan.

Anna olla. Voit avoimesti sanoa itsellesi, että mitäköhän helvettiä mietin silloin kun annoin sitä ja tätä. Voit aina palata siihen häpeän tunteeseen, ja se häpe'n tunne yllättää vaikket tahtoisi. Se on normaalia. Käsi naamalle ja naura itsellsei ja täydelle tyhmyydellesi. Ja opi siitä erittäin hyvä läksy. Eli jälleen, ei mitään tekosyitä, et ota mitään takaisin, et vaadi, he eivät tule antamaan mitään sinulle takaisin, ja jos jotenkin saisit heidät siihe npakotettua, HE EIVÄT OLISI ENÄÄ "YSTÄVIÄSI"!!!! Ja huutomerkit ha korostus oli sen takia että kun lakkaat olemasta heille se mikä sinusta on tullut, he menevät muualle. Heistä ei luultavasti kuulu enää mitään. Sinä olet heille pelkkä paska. ja onko sillä väliä? Ei. Mitä väliä sillä on jos yksi kusipää maailmassa ajattelee että sinulla ei ole väliä. He ajattelevat niin kaikisat muistakin ihmisistä. Kukaan ei ole heille tärkeämpi. Jos joku sattuu esittämään hänestä mielenkiintoista ihmistä hän arvostaa sitä, kunnes tämä esittäjä paljastuu vain ihmiseksi, jolloin he lkavat vihata tätä. Perus kaava kusipäillä. Heistä ei kannata sen enempää välittääkään. Minkäs teet.

Äänestä
  • Ja kolmas asia, asioille joille et voi mitään, ei kannata yrittää tehdä mitään, eikä kannata taistella vastaan.

    Näihin asioihin kuuluu menneisyys, tulevaisuus, ja muut ihmiset. Menneestä voi vain oppia. SItä on hyvä muistella ja kun seuraavan kerran olet samassa tilanteessa kuin aiemmin, tällä kertaa et anna mikään näköisiä selityksiä, et jää kuuntelemaan paskapuhetta vaikka joku sitä kuinka vaatisi. Jos joku ei muka pärjää ilman sitä että sinä luovutat hänelle osan itseäsi tai/ja omaisuuttasi he puhuvat täyttä paskaa eikä sinun pidä edes alentua vastaamaan moiseen roskapuheeseen. Kaikki tarvitsevat joskus apua ja ihmisiä jotka eivät ime sieluasi on mukava auttaa jaloilleen, mutta ihmisiä jotka etsivät vielä sitä viimeistä tekosyytä olla itse tekemättä mitään elämälleen on turha auttaa tässä toiminnassa.

    Jos sairastut, olet surullinen, tai ahdistut tai pelästyt, on näitä asioita turha yrittää estellä. Ne tapahtuvat. Tunteet ovat normaalia eikä niit äpidä pahoitella. Ehkäpä kun saat tarpeeksi aikaa itsellesi terve vihakin alkaa sinussa heräillä :) Se viha tuntuu hyvältä, kun tiedät omat rajasi ja huomaat kun joku epätoivoisesti yrittää päästä niiden sisälle. Silloin voit vain todeta itsellesi että sinulla on yliote, koska hän haluaa, ja sinun ei tarvitse antaa. HÄn voi vaikeroida ja kiukutella, vaikka olisi kuinka vanhempi, tai jopa sinun oma vanhempasi. Sinua ei velvoiteta myymään sieluasi jollekin joka ei anna mitään takaisin. Älä usko että sinun on pakko tehdä yhtään mitään, koska sinun ei ole. Mitään mitä luulet että sinun on pakko vain kestää ei ole pakko kestä. Ja paras ase kaikkia ihmisiä vastaan on heidän luotaan poistuminen. LÄhde pois. Mitään muuta et voi tehdä, et voi tehdä näille ihmisille mitään, eikä sinun pidäkään. SInun pitää näyttää mielipiteesi heistä lähtemällä pois, ja jos he etsivät sinut ja kysyvät mikä on vikana, kerro se heille. He kysyvät nin voit kertoa. Ketään ei kannata kysymättä opastaa mihinkään. Mistä sinäkään tiedät vaikka he olisivat oikeassa ja sinä väärässä.

    Tässä oli äkkiä kirjoitettuja neuvoja jotka kannattaa ottaa heti ajatuksiin, sillä mitä nopeammin tajuat näitä sitä parempi. JOs lykkäät kasvamista ja jatkat samaa kivuliasta elämääsi, kukaan ei tule sinua pelastamaan, sinun täytyy tehdä se itse, ja ajan kanssa. HIljakseen. Laitan tämän keskustelun suosikkeihini, ja voin palailla jos puhuin sekavia tai haluat jutella jonkun kanssa joka ei aio syödä sinun sieluasi ja repiä sinua sairaisiin leikkeihin.

    Mikä on sinun maalisi, se on sinun asiasi. Mutta jos sinulla ei ole tavoitetta, mikään tuuli ei ole yötäinen vaan kaikki on aina vastaan.

    Äänestä

Kiltteydessä ei ole mitään väärää ja se on hyvä ominaisuus, jos sitä osaa käyttää oikein. Kiltteydestä löytyy kirjallisuuttakin, jos sitä haluaa oikein syvällisemminkin pohtia ja kuinka siitä saa yhden voimatekijän kuin kokisi haitaksi.

Sinun kohdallasi en sen takia puhuisi kiltteydestä, vaan ennemminkin suostumisesta hyväksikäytettäväksi. Syitä on monia, joten en ala sitä puolta pohtimaan, mutta on aina parempi herätä huomaamaan itseensä kohdistuneet väärinkäytökset kuin kulkea umpisokeana koko elämänsä hyväksikäytettävänä. Sekin nimittäin on aivan mahdollista.

Ei ole hölmöä auttaa ihmisiä, mutta on hölmöä tehdä sitä harkitsematta ja kelle vain. Eikä niitä rajoja opi kuin oppimalla pahimmista hyväksikäyttäjistä. Seuraavan kerran tunnistat pahimmat tyypit jo kaukaa ja osaat sanoa heti ei.

On tosi tosi ikävää, että sinäkin joudut nyt kantapään kautta oppimaan asian, jota ei toivoisi joutuvansa oppimaan. Kun sinä sanot ei, he löytävät kyllä uuden uhrin tilallesi. Niin se vain menee , valitettavasti.

Äänestä

minäkin olin kiltti, lähdin kun pyydettiin.

Sitten muutaman kerran sanoin "Ei" ja pian en ollut enää viimeinen"hätävara".

Sano rahan lainaajille, ettet lainaa ennen kuin ovat maksaneet entiset takaisin.
Se on jo käynyt selväksi, ettet tule ikinä saamaan jo lainaamisia rahoja takaisin.

Kun "ystävät" soittavat sinulle vapaa-aikanasi asioiden perään mitä teet työksesi. Kerro tylysti olevasi vapaa-ajalla ja he voivat soittaa työaikana, jolloin firma laskuttaa heitä palveluksistasi heille.

Koska sinulla on kavereita, jotka eivät harmita, keskity heihin.

Äänestä

Hankkiudu eroon ihmisistä niin minäkin tein, täällä ei ole ketään joka ei käyttäisi jotenkin hyväksi toista, säilyt ainakin mielenterveysongelmilta.

Äänestä
  • ihmiset on siitä vmäisiä olentoja et iskevät 'heikompaan'. kilttiä käytetään väkisinkin hyväksi, koska kiltti antaa sen tapahtua. ainoa mahdollisuus on muuttua itse ja näyttää oikeat tunteensa. jos ei joku huvita niin ei tarvi ja jos ei käy niin ei käy. mä mietin monesti et miks aina mul on sellasii kavereita jotka mankuu eikä usko yhdestä kerrasta, no se johtu siitä et aina annoin periksi. lähdin kylään aina heti, vein tuliaisia, lainasin rahaa, kyyditsin, olin tukena, soittelin. no auta armias kun itselle tuli huono hetki niin näkykö kavereita. ei todellakaan. no tein sen ratkasun et lopetin kaiken yhteydenpidon kaikkiin vähäks aikaa ja odottelin ketkä vielä kaipaavat. siinä karsiutu mielestäni tosiystävät ja 'ystävät'. joitakin ei vaan kiinnosta kuin tällanen itselle sopiva kaveruus jossa ei tarvi antaa itse mitään. sellasesta et saa mitään.

    Äänestä

  • violetsareblue kirjoitti:

    ihmiset on siitä vmäisiä olentoja et iskevät 'heikompaan'. kilttiä käytetään väkisinkin hyväksi, koska kiltti antaa sen tapahtua. ainoa mahdollisuus on muuttua itse ja näyttää oikeat tunteensa. jos ei joku huvita niin ei tarvi ja jos ei käy niin ei käy. mä mietin monesti et miks aina mul on sellasii kavereita jotka mankuu eikä usko yhdestä kerrasta, no se johtu siitä et aina annoin periksi. lähdin kylään aina heti, vein tuliaisia, lainasin rahaa, kyyditsin, olin tukena, soittelin. no auta armias kun itselle tuli huono hetki niin näkykö kavereita. ei todellakaan. no tein sen ratkasun et lopetin kaiken yhteydenpidon kaikkiin vähäks aikaa ja odottelin ketkä vielä kaipaavat. siinä karsiutu mielestäni tosiystävät ja 'ystävät'. joitakin ei vaan kiinnosta kuin tällanen itselle sopiva kaveruus jossa ei tarvi antaa itse mitään. sellasesta et saa mitään.

    Jos pelkää yksin jäämistä, niin ei saa mitään aikaseksi.

    Hyvin tehty, toivottavasti edes jokunen sen arvonen ihminen jäi sun elämään.

    Jos tarvitsette tukea tai jonkun seuraksi kun yritätte päästä joistain ihmisistä irti niin kirjoitelkaa, olisi mukava saada uusia tuttavuuksia.

    [email protected]

    Joskus on pakko tehdä suuria uhrauksia, että pääsis sinne minne haluaa, se on kaikki itsestä kiinni, eiä kukaan tule pelastamaan. Ole rohkea silloin kun on pakko niin elämä palkitsee monen reitin kautta.

    Äänestä

  • violetsareblue kirjoitti:

    ihmiset on siitä vmäisiä olentoja et iskevät 'heikompaan'. kilttiä käytetään väkisinkin hyväksi, koska kiltti antaa sen tapahtua. ainoa mahdollisuus on muuttua itse ja näyttää oikeat tunteensa. jos ei joku huvita niin ei tarvi ja jos ei käy niin ei käy. mä mietin monesti et miks aina mul on sellasii kavereita jotka mankuu eikä usko yhdestä kerrasta, no se johtu siitä et aina annoin periksi. lähdin kylään aina heti, vein tuliaisia, lainasin rahaa, kyyditsin, olin tukena, soittelin. no auta armias kun itselle tuli huono hetki niin näkykö kavereita. ei todellakaan. no tein sen ratkasun et lopetin kaiken yhteydenpidon kaikkiin vähäks aikaa ja odottelin ketkä vielä kaipaavat. siinä karsiutu mielestäni tosiystävät ja 'ystävät'. joitakin ei vaan kiinnosta kuin tällanen itselle sopiva kaveruus jossa ei tarvi antaa itse mitään. sellasesta et saa mitään.

    mulla on yks kaveri joka hylkäs kun itselläni meni huonosti :D hahaha....miettikää...

    Äänestä

  • violetsareblue kirjoitti:

    ihmiset on siitä vmäisiä olentoja et iskevät 'heikompaan'. kilttiä käytetään väkisinkin hyväksi, koska kiltti antaa sen tapahtua. ainoa mahdollisuus on muuttua itse ja näyttää oikeat tunteensa. jos ei joku huvita niin ei tarvi ja jos ei käy niin ei käy. mä mietin monesti et miks aina mul on sellasii kavereita jotka mankuu eikä usko yhdestä kerrasta, no se johtu siitä et aina annoin periksi. lähdin kylään aina heti, vein tuliaisia, lainasin rahaa, kyyditsin, olin tukena, soittelin. no auta armias kun itselle tuli huono hetki niin näkykö kavereita. ei todellakaan. no tein sen ratkasun et lopetin kaiken yhteydenpidon kaikkiin vähäks aikaa ja odottelin ketkä vielä kaipaavat. siinä karsiutu mielestäni tosiystävät ja 'ystävät'. joitakin ei vaan kiinnosta kuin tällanen itselle sopiva kaveruus jossa ei tarvi antaa itse mitään. sellasesta et saa mitään.

    kaikkea ei tarvitse hyväksyä.

    Äänestä

  • violetsareblue kirjoitti:

    ihmiset on siitä vmäisiä olentoja et iskevät 'heikompaan'. kilttiä käytetään väkisinkin hyväksi, koska kiltti antaa sen tapahtua. ainoa mahdollisuus on muuttua itse ja näyttää oikeat tunteensa. jos ei joku huvita niin ei tarvi ja jos ei käy niin ei käy. mä mietin monesti et miks aina mul on sellasii kavereita jotka mankuu eikä usko yhdestä kerrasta, no se johtu siitä et aina annoin periksi. lähdin kylään aina heti, vein tuliaisia, lainasin rahaa, kyyditsin, olin tukena, soittelin. no auta armias kun itselle tuli huono hetki niin näkykö kavereita. ei todellakaan. no tein sen ratkasun et lopetin kaiken yhteydenpidon kaikkiin vähäks aikaa ja odottelin ketkä vielä kaipaavat. siinä karsiutu mielestäni tosiystävät ja 'ystävät'. joitakin ei vaan kiinnosta kuin tällanen itselle sopiva kaveruus jossa ei tarvi antaa itse mitään. sellasesta et saa mitään.

    Totta. Kilttiä on niin helppo hyväksikäyttää, koska kiltti ei välttämättä heti tajua olevansa hyväksikäytetty tai ei vain uskalla sanoa ei. Kärsin itse pitkään kiltteydestä enkä uskaltanut sanoa ei, koska en halunnut loukata muita. Vasta lukionjälkeen, muutettuani omilleni ja saatuani työpaikan, aloin näkemään asioita eri valossa. Näin myös niin kutsutut ystäväni uudessa valossa. Ja erityisesti muutaman henkilön kohdalla huomasin, että olin ystävä niin kauan kun tein niinkuin he pyysivät: lainasin rahaa, levyjä, olin tukena ja kuuntelin vaikeita aikoja, annoin hienoja synttärilahjoja(toiselta näistä sain itse kerran synttärilahjaksi SAIPPUAN!!), otin jopa (tyhmyyttäni) yhdelle henkiolölle selvää asioista, joista hän halusi lisätietoa. Hän kun ei osannut käyttää netin Google-palvelinta(?!). Ja kauan tein tätä ja luulin, että se on normaalia. Niinpä hän oppi nopeasti siihen, että kysyi minulta jotain ja mä tyhmänä sitten etsin hänelle sen netistä/jostain muualta ja laitoin sitten maililla/paperlla löytämäni tiedot.
    Sitten jossain vaiheessa tosiaan heräsin tähänkiltteyteeni ja opettelin sanomaan ei. Ja siinä vaiheessa, kun loputtomia palveluksia en enää tehnytkään, olin ahne, itsekäs, lapsellinen, typerä, jne jne jne. Silloin tajusin, ettei tämä nyt näin mene ja eihän ystävyyden ideanaole se, että niin kauan kun teet palveluksia/annat asioita ilmaiseksi, olet hyvä ystävä. Ja sitten kun et enää tee, olet vain ahne ja itsekäs paska.
    Kannattaa tosiaan opetella sanomaan ei ja silloin ktllä oikeasti huomaa kuka on Ystävä ja kuka vain kiltin ihmisine hyvksikäyttäjä.

    Äänestä

  • Reeta-LeenaTre kirjoitti:

    Totta. Kilttiä on niin helppo hyväksikäyttää, koska kiltti ei välttämättä heti tajua olevansa hyväksikäytetty tai ei vain uskalla sanoa ei. Kärsin itse pitkään kiltteydestä enkä uskaltanut sanoa ei, koska en halunnut loukata muita. Vasta lukionjälkeen, muutettuani omilleni ja saatuani työpaikan, aloin näkemään asioita eri valossa. Näin myös niin kutsutut ystäväni uudessa valossa. Ja erityisesti muutaman henkilön kohdalla huomasin, että olin ystävä niin kauan kun tein niinkuin he pyysivät: lainasin rahaa, levyjä, olin tukena ja kuuntelin vaikeita aikoja, annoin hienoja synttärilahjoja(toiselta näistä sain itse kerran synttärilahjaksi SAIPPUAN!!), otin jopa (tyhmyyttäni) yhdelle henkiolölle selvää asioista, joista hän halusi lisätietoa. Hän kun ei osannut käyttää netin Google-palvelinta(?!). Ja kauan tein tätä ja luulin, että se on normaalia. Niinpä hän oppi nopeasti siihen, että kysyi minulta jotain ja mä tyhmänä sitten etsin hänelle sen netistä/jostain muualta ja laitoin sitten maililla/paperlla löytämäni tiedot.
    Sitten jossain vaiheessa tosiaan heräsin tähänkiltteyteeni ja opettelin sanomaan ei. Ja siinä vaiheessa, kun loputtomia palveluksia en enää tehnytkään, olin ahne, itsekäs, lapsellinen, typerä, jne jne jne. Silloin tajusin, ettei tämä nyt näin mene ja eihän ystävyyden ideanaole se, että niin kauan kun teet palveluksia/annat asioita ilmaiseksi, olet hyvä ystävä. Ja sitten kun et enää tee, olet vain ahne ja itsekäs paska.
    Kannattaa tosiaan opetella sanomaan ei ja silloin ktllä oikeasti huomaa kuka on Ystävä ja kuka vain kiltin ihmisine hyvksikäyttäjä.

    se menee, sitten kun todellakin vedät terveet rajat hyväksikäyttäjä suuttuu ja haukkuu yms. Ei ole sellainen ystävä ystävyyden arvoinen jos on vain alistavassa mielessa ja hyöty mielssä ystävänä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


liian kilttikö? kirjoitti:

Ottaa päähän niin kovin, kun tuntuu, että ihmiset käyttävät osittain minua hyväkseen. Kaverit lainailevat rahaa ja 'unohtavat' maksaa ne takaisin, pyydetään puhelimessa neuvoja alaani liittyen vaikka muuten ei soitella ja pyydetään lähtemään mukaan jonnekin, koska 'Kukaan muu ei päässyt tulemaan'. Nytkin on yksi kaveri, joka on useamman satasen velkaa, mutta kyseinen tyyppi keksii aina jonkin ongelman esimerkiksi nettipankin toimivuudessa, ettei saa rahoja maksettua takaisin. Ei ole mielestäni reilua, että itse kituutan syöden tonnikalaa ja nuudeleita, kun toinen shoppailee poikaystävälleen vaatteita ja ravaa kampaajalla. Pidän itseäni kilttinä ihmisenä, mutta raja se kulkee minullakin. En olisi edes niin harmistunut, jos toinen sanoisi suoraan, ettei ole varaa maksaa, mutta valehtelu satuttaa ja tuntuu, etten voi kyseiseen ihmiseen enää luottaa. Sitten on ihmisiä, jotka soittelevat neuvoa pyytäen ja kiittelevät kovasti puhelun lopussa luvaten kiitokseksi viedä vaikka kahville joku päivä. Eipä ole yksikään vielä siihen aikaa kalenteristaan löytänyt. Ja siis nyt tähän loppuun vielä, että onneksi on myös sellaisia ystäviä ja kavereita, jotka eivät tälläistä harrasta, mutta tulee silti niin hyväksikäytetty olo noiden muutamien ihmisten toimien vuoksi...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu