Mekon nyörittäminen

1. krt nyörimekko

Hei,

Laitan kaverini häihin mekon, jossa on takana nyöritys, mutta mekossa ei ole vetoketjua. Puvun saaminen päälle ja nyöritysten kiristäminen yksin on jo haaste sinänsä, mutta mitä ihmettä teen jäljelle jääville pitkille nauhoille (noin 1 m)? Mekko täytyy laittaa ihan kireälle, että se pysyisi päällä, joten nyöritys näyttää muutenkin ei-kovin-hienolta. Ei kai nauhoja ole tarkoitus katkaista (pukeutuessa nyörien täytyy olla todella löysällä)? Rusetiksi se on liian pitkä. Voisiko sen jotenkin laittaa kätevästi (yksin) mekon sisälle (alhaalla, mihin nyörit jää on kolo, jos sieltä pujottaisi)?

Olisin kiitollinen vastauksista, jos ilman kuvaa pystytte opastamaan!

3

3502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sun tarttee

      pue se mekko päälles mahdollisimman "tiukkaan" nyritettynä - tee vaikka solmut nyöreihin niin ei luista reiístä läpi. Sitten leikkaat liian nyörin pois. Liiak katso on liikaa. Nyt sitten vaan kiristämään se mekko päälle - ei pitäis kovin kamalasti olla ylimääräistä rusetin teon jälkeen - ja hei rusetti sitten yleensä laitetaan vielä solmuun, jotta "pikku pilailijat" ei vetele niitä rusetteja auki ja aiheuta sinulle noloja tilnteita ( pilailijan pitää tämmöstä vitsikkäänä - sinä tuksin, kun viidettä tai kummenettä kertaa yrität pelastaa tissisi putoamasta mekosta ulos)

      PS usko pois - känniselle miehelle (varsinkin keski-ikäiselle) ei mikää ole mieluisempaa kun vedellä niistä rusetin naruista !

    • Tyt.

      Lyhennä nyöreijä ennen pukemista sen verran, että sen kuitenkin saa nyöritettynä puettua vielä päälle. Kun nyörit on solmittu, niin ujuta ne ylimääräiset nyörit sinne puvun alle. Harjoittelua etukäteen.:)

    • littlehelper3

      Tämä tulee nyt jo varmaan myöhässä, mutta korsettiyläosat pitäisi kiristää niin, että löysä nauha jää keskelle.. olen verbaalisesti tosi huono, mutta tässä ohjeet:

      http://www.bellemodeste.com/kopas.php

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      167
      4950
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1565
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1529
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1421
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1163
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1037
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      42
      977
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      925
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      153
      827
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      747
    Aihe