Alumiiniset ufo holkit kuluvat?

UFO

Vaihdoin tuossa uudet laakerit vihdoin pyöriin, niin voiko olla mahdollista, että alumiiniset ufo holkit kuluvat sivuilta? Vapaasti pyörittäessä ilman kiristystä renkaat rullaavat iloisesti ja äänettömästi, mutta kiristämisen jälkeen tulee joidenkin pyörien kohdalla rullavuus huonontuu selkeästi. Luistimet ovat n. 7-8 vuotta vanhat. Holkit ovat alkuperäiset.

Olen tullut siihen tulokseen, että ufo holkit ovat hienoisesti kuluneet ja niitä tulee enemmän kiristää, että saa pyörät edes kohtuullisesti kiinni. Ei tietenkään pidä hampaat irvessä kiristää niitä, mutta sen verran, että pysyvät kiinni.

Onko muilla ajatuksia voiko huonon rullavuuden aiheuttaa joku toinen tekijä uusilla laakereilla kuin kuluneet ufo holkit?

4

349

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Holkki-.

      Vaihtoon,niiden kuluneisuus on mahdollinen syy asiaan.

    • holokki

      Tätä samaa mietin, kun vaihdoin 150km sitten uudet laakerit ja kaikki pyörät ei ole pyörineet kunnolla vaihdon jälkeen. Huomasin kyllä, että osassa niitä väliholkkeja oli jotain ihme jurmuja, vaikka olivat tehtaan jäljiltä, mutta ruuvasin silti alle.

      Kiitos avusta, painelen kauppaan katselemaan uusia holkkeja, eivät liene kamalan kalliita.

      • Sammaa hommaa

        Sama vika täälläkin, minkähän verran tuollainen sitten mahtaa haitata menoa, en tiedä. Nämä pari pyörää joissa selviä naarmuja holkissa, eivät kuitenkaan rullaa kuin jonkun 5-10 sekuntia siinä missä muut pidempään. Tottakaihan se tietty sitä parempi mitä paremmin rullaa, mutta aika vähäistähän tuo "vastus" on kyllä. Viitsitkö kiireiselle vielä kertoa mistä löysit uudet holkit ja paljonko kustansi?


      • UFO
        Sammaa hommaa kirjoitti:

        Sama vika täälläkin, minkähän verran tuollainen sitten mahtaa haitata menoa, en tiedä. Nämä pari pyörää joissa selviä naarmuja holkissa, eivät kuitenkaan rullaa kuin jonkun 5-10 sekuntia siinä missä muut pidempään. Tottakaihan se tietty sitä parempi mitä paremmin rullaa, mutta aika vähäistähän tuo "vastus" on kyllä. Viitsitkö kiireiselle vielä kertoa mistä löysit uudet holkit ja paljonko kustansi?

        Noniin, täältä löytyy useammaltakin sitten samaa vaivaa.
        Se kuluma on kyllä todella hienoista, jos mitään ollenkaan edes on, mutta jos joku jo ehti vaihtamaan nämä ufo holkit uusiin niin laittakaa tännekin tietoa muuttuiko rullavuus paremmaksi.

        Eipä tuo toisaalta paljoa varmaan "hidasta", mutta tavallaan näkisi asian siten, että uusien laakereiden kanssa olisi mukava juttu jos pyörät pyörisivät kiskoon kiristettyinä kunnolla myös.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1974
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1720
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1370
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      77
      1344
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      936
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      933
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      866
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      863
    Aihe