Vaihdoin tuossa uudet laakerit vihdoin pyöriin, niin voiko olla mahdollista, että alumiiniset ufo holkit kuluvat sivuilta? Vapaasti pyörittäessä ilman kiristystä renkaat rullaavat iloisesti ja äänettömästi, mutta kiristämisen jälkeen tulee joidenkin pyörien kohdalla rullavuus huonontuu selkeästi. Luistimet ovat n. 7-8 vuotta vanhat. Holkit ovat alkuperäiset.
Olen tullut siihen tulokseen, että ufo holkit ovat hienoisesti kuluneet ja niitä tulee enemmän kiristää, että saa pyörät edes kohtuullisesti kiinni. Ei tietenkään pidä hampaat irvessä kiristää niitä, mutta sen verran, että pysyvät kiinni.
Onko muilla ajatuksia voiko huonon rullavuuden aiheuttaa joku toinen tekijä uusilla laakereilla kuin kuluneet ufo holkit?
Alumiiniset ufo holkit kuluvat?
4
405
Vastaukset
- Holkki-.
Vaihtoon,niiden kuluneisuus on mahdollinen syy asiaan.
- holokki
Tätä samaa mietin, kun vaihdoin 150km sitten uudet laakerit ja kaikki pyörät ei ole pyörineet kunnolla vaihdon jälkeen. Huomasin kyllä, että osassa niitä väliholkkeja oli jotain ihme jurmuja, vaikka olivat tehtaan jäljiltä, mutta ruuvasin silti alle.
Kiitos avusta, painelen kauppaan katselemaan uusia holkkeja, eivät liene kamalan kalliita.- Sammaa hommaa
Sama vika täälläkin, minkähän verran tuollainen sitten mahtaa haitata menoa, en tiedä. Nämä pari pyörää joissa selviä naarmuja holkissa, eivät kuitenkaan rullaa kuin jonkun 5-10 sekuntia siinä missä muut pidempään. Tottakaihan se tietty sitä parempi mitä paremmin rullaa, mutta aika vähäistähän tuo "vastus" on kyllä. Viitsitkö kiireiselle vielä kertoa mistä löysit uudet holkit ja paljonko kustansi?
- UFO
Sammaa hommaa kirjoitti:
Sama vika täälläkin, minkähän verran tuollainen sitten mahtaa haitata menoa, en tiedä. Nämä pari pyörää joissa selviä naarmuja holkissa, eivät kuitenkaan rullaa kuin jonkun 5-10 sekuntia siinä missä muut pidempään. Tottakaihan se tietty sitä parempi mitä paremmin rullaa, mutta aika vähäistähän tuo "vastus" on kyllä. Viitsitkö kiireiselle vielä kertoa mistä löysit uudet holkit ja paljonko kustansi?
Noniin, täältä löytyy useammaltakin sitten samaa vaivaa.
Se kuluma on kyllä todella hienoista, jos mitään ollenkaan edes on, mutta jos joku jo ehti vaihtamaan nämä ufo holkit uusiin niin laittakaa tännekin tietoa muuttuiko rullavuus paremmaksi.
Eipä tuo toisaalta paljoa varmaan "hidasta", mutta tavallaan näkisi asian siten, että uusien laakereiden kanssa olisi mukava juttu jos pyörät pyörisivät kiskoon kiristettyinä kunnolla myös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2672451Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762401- 1201578
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis451465Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641367- 1331339
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711240Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821039Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731009Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999