No niin,nyt se sitten lähti, nimittäin oma läskileirini käyntiin. Alkaa tää paino tuntua siltä että nyt elämän muutosta kehiin, tai kohta ollaan tosiaan sadan kilon keijukaisia. Ainut itelläni on ongelma tunne syöminen, ei oo nälkä, mutta ei oo muutakaan tekemistä,niin syödään sitten. Mutta, tehdään tästä tälläinen "päiväkirja" tyyppinen laihdutusoperaatio, niin jospa tälleen "julkisesti" onnistuisi tämä..katotaan onnistuuko!=)
Mutta, vinkkejä saa laittaa miten teillä on onnistunut laihdutus ja itsekuri... ei kun vinkkejä jakamaan..=)
vko 22 94kg keijukainen
Ensi sunnuntaina taas punnitus.
Mutta, vinkkejä saa laittaa miten teillä on onnistunut laihdutus ja itsekuri... ei kun vinkkejä jakamaan..=)
vko 22 94kg keijukainen
Ensi sunnuntaina taas punnitus.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tämä lienee koko lihavuusongelman ydin. miten elämää pitäisi muuttaaa, että olisi jotain muuta tekemistä kuinsyöminen. - Syöminen antaa "tekemistä" ja hyvänolontunteen. Mikä muu sitä voisi antaa?
Suosittelen todella lämpimästi aamukävelyä puistossa tai mahdollisuuksien mukaan vaikka metsäpolulla. Ei niinkään rasvan polttamisen, vaan henkisen hyvinvoinnin vuoksi. Ah sitä raikkautta, joka leijuu ilmassa maan ollessa vielä kasteen peitossa :) Itsellä ainakin tuo tuoksu vie todella paljon syömishaluja pois ja tuo hyvän olon tunteen heti aamusta.
Nyt kaikki mukaan mä aloitan jatkakaa muut.
- Leffassa käynti menee n 1h 50 minuuttia ilman ruokaa
- Ystävien tapaaminen, pyydä vaikka ystävä kävelylenkille
- Vaatekaupoissa tai kirppareilla kiertäminen, ja ei sitten mihinkään kahvilaan siinä lomassa
- Kävelylenkki ja samalla ystävälle puhuminen puhelimessa
Mitä muut keksitte?
Hoieno päätös zemppiä sulle siihen siis.
Käy kurkkaamassa mun viime torstaina alkanut laihis ja kuinka hyvin on lähteny käyntiin keskustelusta Tukea toisisstamme. Ihan hurjan hieno tunne kun ensimmäistä kertaa elämässäni ihan oikeasti onnistun laihduttamaan.
Suosittelen, että hommaat mp3 soittimen ja alat käymään kävelyillä. Näin kesäisin ihan hurjan ihanaa.
Mannas: Sulla on alkanut hyvin laihdutus!=) Hieno homma! Tsemppiä.
Juu, kyllä sitä tulee aina liikuttua, yli tunnin lenkkiä sitä tulee heitettyä päivisin, kun on noita karvakuonoja. Mutta täytyy siihenkin kyllä alkaa laittamaan vauhtia,että ihan hiki tulisi.
Eilen kyllä olin tyytyväinen, kun kattelin telkkaria niin en samalla syönny,jee! Miulla kun on tapana aina kun iltasin katon telkkaria, niin miun pitää kanssa saada jotain hyvää syömistä siihen..teki kyl eilen pirusti mieli jotain siinä salkkareiden aikaan ottaa, mut onnistu!=)
Mie uskon että osa tätä lihomista on kun mie aina mätän vaan vaaleeta leipää, mutta, nekin eilen syötin karvakuonoille, ja nyt koetan olla ostamatta sitä.
Mullakin on koiruus joka tosin on jo melko vanha pieru mutta puhtia sillä riittää. Se on loisto lenkittäjä. Satoi tai paistoi niin pakko mennä. Mutta se mikä sit lenkillä saa hien lentämään on henkilökohtainen kannustaja eli sykemittari! Ite hommasin vuoden alussa ja mitä ihmettä, nyt olen alkanyt käymään hölkkälenkeillä ja tanssimaan kotona niin että hiki virtaa :D hih. Niitä saa varmasti tarjouksella tässä kesän korvilla kun alet alkaa. Suosittelen tosi lämmöllä sitä. Hei ja hieno homma, ettet eilen syöpötellyt. Mua eniten rassaa ku telkasta tulee iltasin toinen toistaan muhevampia jädemainoksia. OIkeesri siel ei niiku mitään muut mainosteta kun herkkuja: tosi inhottavaa. Sit alkaa tekee mieli. Mutta sit taas muistelee tulevaa ja mennyttä punnituspäivää ni saa hurjan zempin itelleen päälle. Mie oon toss 1,5 kk päästä kaaso, eli sekin tässä zemppaa mua laihduttamaan tosissaan. Voi olla sit nättinä kerrassaan :). Ota itelle joku tavote minkä takia laihdutat. Mulla on myös muutamat "näihin mahdun vielä joskus" housut. Ne kun pitää tossa hollilla niin ei pääse tavote unohtumaan :). Kovasti zemppiä. Mielelläni seuraan etenemistäsi ja kertoilen omastani. Tässähän ollaan melkeen saman ikäisiäkin :).
Ihan päin persettä menny tää laihutus :( Enkös mie viikonloppuna sortunut kakkua ja muita herkkuja mässyttämään, kun pirhana oli valmistujaiset :( En etes halunnu eilen hypätä vaalle, kun pelotti mitä se näyttää... nyt kyllä täytyy ottaa itteensä niskasta kiinni.. mut oon mie jo saanu vaaleen leivän jätettyä, vaikka mieli tekis pirusti aina vaaleeta leippee. Ja en oo nyt tv:tä katsellessa syönnä. Viikonloppuna käytin karvakuonot jyrkkää rinnettä juoksemassa, ja itekkii muutaman kerran juoksin, sitten tuli kuolema :D Ja nyt muutaman kerran tunnin zumbannu, kun löyty netistä videoita niin siinä mukana tullu tehtyä. Se oli kivaa, täytys kattoo oisko jotain videoita siitä myytävänä. :)
Mannas: Juu, täytyy tuota sykemittaria alkaa kaupoista kattelemaan, jos ei kovin kallis oo, niin vois sellaisen hommata.
Mut tämmöstä täällä..=/
Itsellä helpottaa laihdutusta kummasti kun unohtaa sen puntarilla käymisen kokonaan. Nyt on mennyt yli kuukausi etten ole itseäni punninnut, mutta TIEDÄN parin kilon kadonneen, koska vaatteet tuntuvat löystyneen päällä! :)
Olen ollut paljon paremmalla mielellä kun ei tarvi stressata sitä, että mitähän se puntari nyt näyttää, entäs ens viikolla... Unohda siis puntari, ja tsemppaile itseäsi laihdutuksessa muilla keinoin! Iloitse ja kehu itseäsi joka päivä vaikkapa siitä kun ET herkutellut TÄNÄÄNKÄÄN.
Punnitse vaikka sitten kesän lopussa seuraavan kerran! Kyllä se keveämmän oloinen kehosi ja suureksi käykvät vaatteesi sulle kertoo että tuliko tulosta vai ei, siihen ei puntaria tarvita. Puntari vaan aiheuttaa stressiä! :)
Vitja, kiireitten ohella jääny tämä..:( nyt koetan olla ahkerampi.. mut arvatkaan mitä, -6kg lähtenyt!jee :)